"İhsan Dönmüş serbest bırakılsın!"

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, kanser teşhisi konan İhsan Dönmüş'ün serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, bu haftaki F Oturması eyleminde hasta mahpus İhsan Dönmüş'ün sağlık durumunu gündeme getirdi ve Dönmüş'ün serbest bırakılmasını istedi.

Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen eylemde, “Tedavi haktır engellenemez!”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!” ve “ATK / TMŞ elini mahpuslardan çek” sloganları atıldı.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu adına basın açıklamasını okuyan Mukaddes Şamiloğlu,  bu yılın Mart ayında kanser teşhisi konan İhsan Dönmüş'ün Sivas Cumhuriyet Hastanesi'ne konulmasına rağmen doktorların ameliyatı risk gerekçesiyle kabul etmediğini aktardı. Bunun üzerine Dönmüş'ün ailesinin de yaşadığı Diyarbakır'a sevk edilmek istediğini belirten Şamiloğlu, Dönmüş'ün yazdığı mektuptan, şu satırları paylaştı:

“09.06.2014 günü Diyarbakır'a gitmeyi beklerken beni kandırıp 'Diyarbakır'a gidiyorsun' denilerek, Rize L Tipi Kapalı Hapishanesi'ne getirdiler. Burada da beni önce Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi göğüs cerrahi bölümüne götürdüler. Ve bu iki ay süre zarfında Rize Kapalı Hapishanesi'nin hastaneye uzak oluşu, sevklerin geç yapılışı ve en önemlisi de askerlerin güvenlik adı altında başvurduğu keyfi uygulamalar neticesinde sadece yeniden ciğerimden parça alındı ve patolojiye gönderildi. Her gittiğim bölüm yeniden tahliller yapıyor. Bunun bana bir faydası yok oysa benim Mayıs ayında Diyarbakır'a doktora sevkim vardı ama Sivas hapishane yönetimi ve Adalet Bakanlığı'nın ilgili birimleri suç işleyerek beni buraya ölüme gönderdiler. Beni Diyarbakır yerine Rize hapishanesine gönderen yetkililerden şikayetçiyim. Yardım talebinde bulunuyorum.”

Şamiloğlu, hasta mahpuslar Gazanfer Özdemir, Gülistan Abdo, Gülezar Akın, Gülşen Çelik, Halit İzler, Hamit Turan, Hamit Tokay, Hüseyin Güloğlu, H. Mesut Çelebi ve Halil Geçgel'in hastalıkları hakkında bilgi vererek, serbest bırakılmalarını istedi.

Eylem, önümüzdeki Çarşamba günü saat 18.30'da devrimci tutsak Nihat Konak'ın, cezası bitmesine rağmen keyfi bir biçimde hapishanede tutulmasına karşı yapılacak eyleme çağrıyla sona erdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

Kaynak: www.kizilbayrak.net

İlişkili İçerik