Kandıra kadın hapishanesinde uğradığı işkence ve cinsel saldırı sonrası intihara sürüklenen Garibe Gezer'in bize yolladığı mektup

10 Aralık 2021'de Kandıra hapishanesinde kapatıldığı süngerli odada haftalarca süren işkence sonucu hayatına son veren Garibe Gezer'in 2018 yılında Tarsus hapishanesinden bize yazdığı mektubu yeniden yayınlıyoruz. Garibe Gezer'in yakınlarına baş sağlığı diliyor sorumluların bir an önce yargılanmalarını talep ediyoruz.

Görülmüştür Ekibi

***

"Biz Kadınlar hakkımızı aramak için aydınlanıp hukuksal yollardan eşitlik, adalet isteyen köle olmayı, ezilmeyi; sömürülmeyi reddeden bu coğrafyada Eril bir zihniyete başkaldırılmış Barış tutsaklarıyız. Ancak bu Eril zihniyete sahip saltanatından vazgeçmeyen egemen zihniyetler biz o saltanatı yıkmak isteyen kadınlara her türlü baskı ve işkenceler uygulayarak saltanatlarını korumak istiyorlar..."

GARİBE GEZER KADIN KAPALI CEZAEVİ A-9 TARSUS- MERSİN

Merhaba Değerli Arkadaşlar...12.11.2018

Öncelikle siz Görülmüştür ekibinde çalışan emekçi arkadaşları özgür Kadın mücadelesiyle selamlar sevgili saygılarımı sunarım. Bilindiği gibi günümüz Türkiye'sinde erkek egemen zihniyetiyle yönetilen bir sistemde biz Kadınlar hakkımızı aramak için aydınlanıp hukuksal yollardan eşitlik, adalet isteyen köle olmayı, ezilmeyi; sömürülmeyi reddeden bu coğrafyada Eril bir zihniyete başkaldırılmış Barış tutsaklarıyız.

Ancak bu Eril zihniyete sahip saltanatından vazgeçmeyen egemen zihniyetler biz o saltanatı yıkmak isteyen kadınlara her türlü baskı ve işkenceler uygulayarak saltanatlarını korumak istiyorlar. Gerek toplumdan dışlayarak, gerek aile içi şiddet, gerek küçük yaşta evlilik, gerek hapishanelere atarak biz kadınları tutsak etmeye devam etmek ediyorlar. Ancak bilmiyorlar ki, Kadının kaderi ve yeryüzünün kaderi; kadın olarak doğa, doğa olarak kadın metaforuyla daima olarak birbirine bağlanmıştır, ayrılamaz.

Doğamızı Korumak için hadi hep beraber el ele verip Eşitlik, Adalet, Barış ve Kardeşlik içinde bu Kutsal doğamızı yok etmek isteyenlere karşı beraber mücadele edelim. Siz değerli emekçi arkadaşların çalışmalarının biz tutsaklar için anlam ve önemi büyüktür. Yaptığınız çalışmalar bize çok büyük bir katkı sunuyor. Ve yolladığımız kitaplar bizi aydın bilgilerle donatıyor. Ohal içerisinde yollanan kitaplar bize verilmiyordu. Ama şu an alabiliyoruz.

Gönül isterdi ki derneğinize gelip topluma ve tutsaklara sunduğunuz katkı ve yardımlardan kaynaklı teşekkürlerimizi sunalım. Ancak biz tutsakların sesi ancak mektuplar aracılığıyla çıkıp size teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ve eğer sizin de imkanınız varsa dayanışmamızı, iletişimimizi kitaplar aracılığıyla kurup edindiğimiz bilgileri toplulumuza eşitlik, adalet olarak dağıtabiliriz. Bilgi katlanarak çoğalır. Bilgi güçtür ve doğru bilgi insanın adeta tanrısal mucizeler gerçekleştirmesini sağlar.

Demokratik Özgür Yarınlarda Buluşmak Dileğiyle... Sağlıcakla Kalın, Sevgilerimle Xerib

Garibe

İlişkili İçerik