Kanser hastası Çelik'in tedavisi engelleniyor

İleri derecede mesane kanseri hastalığına yakalanan hükümlü Cengiz Sinan Halis Çelik'in ilaçları temin edilmediği için üç aydır tedavisine başlanamıyor.

ZEYNEP KURAY

Cezaevinde önce epilepsi sonra da mesane kanserine yakalanan kardeşin için Adalet Bakanlığı’ndan Cumhurbaşkanına kadar devletin tüm kademelerine mektup yazan Sevim Çelik, kardeşini derhal tedavi edilmesini istedi.

1996'da müebbet hapse çarptırılan Çelik, cezaevine girdiğinde 22 yaşındaydı. Sırayla Erzurum, Giresun, Sincan cezaevlerinden sonra Tekirdağ 1 nol’lu cezaevinde sürgün edilen Çelik'e geçirdiği ani epilepsi nöbetleri nedeniyle Adli Tıp Kurumu tarafından 20 Aralık 2010'da “Tek başına kalamaz” raporu verildi.

Çelik, 2011'deki açlık grevi sonrası sağlık durumu daha da kötüleşti. Çelik, idrar yolu iltihap şikayetiyle defalarca Tekirdağ Devlet Hastanesine sevk edilse de “bir şeyin yok” denilerek cezaevine geri gönderildi. Ancak  açlık grevi sonrası yedi arkadaşıyla sürgün edildiği Muğla E Tipi cezaevinde kanser olduğu anlaşıldı. İdrar yolu şikayetiyle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen  Çelik’e yapılan biyopsi sonucunda ileri derecede mesane kanseri  teşhisi konuldu. Ancak tedavisi için gereken BCG Canlı İntravezikal isimli ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilmediği  için Çelik bu kez de tedavi olamıyor.

KARDEŞİMİ ÖLMESİNİ İSTEMİYORUM!
Abla Sevim Çelik, Gengiz’in doktorun Sağlık Bakanlığına yaptığı başvurularına rağmen üç aydır kardeşinin ilaçlarının getirilmediğine dikkat çekti. Kardeşinin tedavisine başlanmadığı taktirde kanserli hücrelerin tüm vücuduna yayılacağı uyarısında bulunan Çelik, “Kardeşimin cezaevinde ölmesini istemiyorum. Onun gün be gün erimesini izleyemem. Onun derhal serbest bırakılıp yanımızda tedavi olmasını istiyorum” dedi.

Kaynak: birgun.net

İlişkili İçerik