Kırıkkale F Tipi Hapishanesi Mart-Nisan-Mayıs ayı hak ihlalleri raporu

Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde bulunan devrimci tutsaklar adına gazetemize mektup yollayan Mert Yazar Mart-Nisan-Mayıs aylarında yaşadıkları hak ihlallerini aktardı. Tutsakların mektubu şu şekilde;

 

“Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde uzun süredir devam etmekte olan hak ihlallerinin başında; kargo ya da ziyaretçilerimiz tarafından temin ettiğimiz kitap, dergi ,gazete vb. yayınların verilmemesi; hastane sevklerimizin zamanında yapılmaması ve tedavilerde kelepçeli muayene dayatılması; adliye ve hastane sevklerinde tek kişilik ring aracının kullanılması; temel ihtiyaç malzemelerimiz olan demir kaşık, bulaşık eldiveni vb. gibi ürünlerin kantinde satılmaması; gerek bizlerin gönderdiği gerekse dışarıdan gönderilen mektupların sansürlenmesi, verilmemesi veya gönderilmemesi; keyfi gerekçelerle disiplin soruşturması açılması; hapishane berberinde makas kullanılmaması ve traş makinesi ile “tek tip tıraş”ın dayatılması gibi hak ihlalleri yer almaktadır. Kimi hak ihlallerini şöyle sıralayabiliriz;

*Havalandırmaya takılan kameraların kapatılmasından dolayı;

 
 

-Selçuk Çelik hakkında, ayrı ayrı açılan 3 soruşturmadan 1’er günlük hücre cezası ve 1 aylık ziyaret yasağı.

-Erdi Sidal hakkında, ayrı ayrı açılan 2 soruşturmadan 1’er aylık ziyaret yasağı.

-Sinan Akbayır hakkında, ayrı ayrı açılan 2 soruşturmadan 1’er günlük hücre cezası ve 1 aylık ziyaret yasağı.

-Murat Karayel ve Kemal Tufan’a havalandırmada bulunan kamerayı kapatarak sensörü bozdukları iddiasıyla 4’er günlük hücre cezası verildi ve onaylandı.

*Tedavi hakkımızın kullanımına ilişkin sorunlar;

-Cihat Özdemir 27 Mart ve 22 Mayıs tarihlerinde tek hücreli ring aracıyla sevk dayatmasını kabul etmemesi ve diğer ring talebi kabul edilmediğinden hastaneye gidememiştir. Ayrıca Cihat Özdemir’e ortopedi ve gastroenteroloji kliniğine sevk yapıldığı söylenmesine rağmen sevklerin yapılmadığı ortaya çıktı.

-Cihat Özdemir ve Mustafa Kocatürk Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi KBB polikliniğine tedavileri için sevk edilmiş fakat kelepçeli muayene dayatıldığı için ve bu dayatmayı kabul etmedikleri için muayene edilmediler. İlgili bölümde yaşanan sorunlar nedeniyle 2 yıldır muayene olamıyoruz.

-Cihat Özdemir ve Mustafa Kocatürk 22 Mayıs tarihindeki hastane sevkine tek hücreli ring aracı dayatıldığı için gidemediler.

-Murat Karayel uzun süredir diş ağrısı yaşamasına rağmen 9 Mayıs tarihinde gitmiş olduğu hastanede kelepçeli muayene dayatılmış ve kabul etmeyen Karayel muayene olamamıştır.

-Zeynel Karabulut’un 21 Mayıs tarihindeki hastaneye sevki tek hücreli ring dayatıldığı için gerçekleştirilmemiştir. Zeynel Karabulut’a verilen “hem fiziksel hem de ruhsal olarak hücre cezası uygulanamaz” raporuna ve hapishane doktorunun da aynı şekilde rapor düzenlemesine rağmen; hapishane disiplin kurulu 11 gün hücre cezası vermiş, ceza infaz hakimliği ise kararın uygulanabilmesi için var olan raporları hiç saymış ve yeniden rapor düzenlemesini istemiştir.

-Resul Kocatürk göz, nöroloji, Süleyman Bulduruç’un göz polikliniği sevkleri tek hücreli ring aracı dayatmasından dolayı gerçekleşmemiştir.

*Kitap, dergi, gazete vb. yayınların verilmemesi; mektupların sansürlenmesi ve diğer uygulamalara ilişkin;

-Mert Yazar’a faturalarıyla gönderilen 6 adet Yeni Demokrasi Gazetesi 4 Nisan tarihli eğitim kurulu başkanlığı kararıyla “Efrin” ile gazetede yer alan yazılar gerekçe gösterilerek verilmemiştir. Ayrıca Mert Yazar’a 16 Mayıs tarihinde posta yolu ile gelen 2 adet Partizan dergisi “faturası olmadığı” gerekçesiyle verilmemiştir.

-Resul Kocatürk’e posta yolu ile gelen Jineoloji dergisinin 9.sayısı, Göksu Baykal’ın gönderdiği iki adet kitap; Süleyman Bulduruç’a gönderilen Özgür Gelecek gazetesi ve iki adet kitap hiçbir gerekçe gösterilmeden, tutanak tutulmadan verilmemiştir.

-Berkay Ustabaş’ın mahkeme, yargı ve hapishane sürecine ilişkin Cumhuriyet Gazetesi’ne yazmış olduğu mektup idare tarafından sansürlenmiştir.

-Sadık Sabancılar’a açık görüşte getirilen, kot gömlek lacivert renkte olduğu gerekçesiyle kendisine verilmemiştir.”

 

İlişkili İçerik