Korona Pandemi sürecinde Siyasi tutsaklara işkence, yalnızlaştırma, ek cezalandırmalar ile ölüme terk!...

 

’’Düşüncelerimizin özgür olabilmesi için omuzlarınıza ihtiyacımız var. Bu gibi zorlu zamanlarda ancak dayanışma ile aydınlığa kavuşabiliriz. Bekliyoruz. Omuz omuza her şeyin üstesinde gelebiliriz’’

Tecritlere karşı direniş hepimizin insani görevi olmalıdır. Gazeteci Ziya Ataman şahsında bütün gazeteci, siyasi rehine tutsakların en çok şimdi yardımımıza ihtiyaçları var. Ziya Ataman, ağır sağlık sorunları olan bir mahkum. Nefes darlığı, kalp rahatsızlığı, kronik iç hastalıkları olan ve 5 seneden beri cezaevinde tutulan yüzlerce gazetecilerden biri.

Corona pandemisi öncesi de Cezaevlerinden mektupları uzun sürelere yayılan zaman dilimlerinde alırdık. Ancak Korona pandemisi bahanesi ile bu durum artık had safhaya çıktı. Tutsakların ağır izolasyonlarla yalnızlaştırılması, ek keyfi cezaların uygulanması, işkenceye varan yaklaşımların yanısıra gönderilen kitap ve mektupların maceraperest bir serüven ile sahiplerine verilmemesi; hasta tutsakların kelepçe, asker eşliğinde ve çıplak arama ile doktor ziyaretleri de her gün basın/medya haberlerine yoğunca yansıması her kesi tedirgin etmeye devam ediyor...Aynı tedirginliği yaşayan tutsak/mahkumlar da yazabildikleri mektuplarla kamuoyunu bütün bu yaklaşımlara karşı duyarlılığa çağırıyorlar.

 

Ağır hasta gazeteci ziya Ataman’dan gelen mektuptan bazı kesitler:

* Sağlığımda bir ilerleme yok. Bilakis şimdi de nefes darlığı ve kalp rahatsızlığım başladı.

* Gerekli ilaçları kurum temin ediyor. Fakat yararını bulmuyorum. O yüzden de vazgeçtim.(Bağırsaklar için olan) Şimdi hem kalp(Saleloc) hem de astım ilacı(Ventolin) kullanıyorum.

* Belirtiler; kusma oluyor çoğu zaman. Mide desem kalmadı, kramplar, durgunlaştığında meydana geliyor. Baş ağrısı vs. normal seviyede. Ama asıl sorunum 4 yıl 3 aydır akıntım(ishal) var.

* Korona’ ya karşı önlem ise hat safhada. Öyle ki, açık görüşler tümden iptal oldu. Kargolar , mektuplar ve benzeri şeyler iki hafta bekletilip veriliyor(muş). Ara-sıra dezenfekte oluyor. Telefon, avukat, kargoya, revire çıkarken maske ve eldiven veriliyor.

* Telefon görüşmeleri bir haftada iki defa(10 dakika) oldu. Açık görüşlerimiz iptal edildiği için bu hak tanındı.

 

Dip Not: Ülkemizde gazeteciler tarafsız haberler yaptıkları için cezaevlerinde tutulurken başka ülkelerde benzeri haberler yapanlara ödüller veriliyor. Amerika’nın Minneapolis şehrinde yaşanan olaylarda Beyaz polis memuru Derek Chauvin'in 25 Mayıs 2020'de gözaltına aldığı George Floyd'un boynuna diziyle bastırmasını cep telefonuyla yaptığı video kaydıyla belgeleyen genç kız Pulitzer'ın ”özel alıntı” ödülünü aldı. Darnella Frazier'ın ”George Floyd cinayetini cesurca kayıt altına aldığı, bu video görüntülerinin dünya çapında polis şiddetine karşı protestolara yol açmasının gerçeklik ve adalet arayışında vatandaş gazetecilerin oynadığı hayati rolü öne çıkardığı için” ödüle layık görüldüğü belirtildi.

 

 

İlişkili İçerik