Kürkçüler cezaevinde Baskılar devam ederse tutsaklar açlık grevine başlayacak!

MERSİN (DİHA) - Kürkçüler F Tipi Cezaevi'nde yaşanan keyfi uygulama ve hak ihlallerini protesto eden tutsaklar, 3 haftadır görüşe çıkmıyor. Cezaevindeki baskıların devam etmesi durumunda açlık grevine başlayacakları uyarısında bulunan tutsaklar, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. 

Tutsaklara yönelik keyfi uygulama ve hak ihlalleri nedeniyle toplama kampını aratmayan Kürkçüler F Tipi Cezaevi'nde tutsaklar, keyfi uygulama ve baskıları protesto etmek için 3 haftadır görüşlere çıkmıyor. Tutsaklar, üzerlerindeki baskılar ve insanlık dışı uygulamaların devam etmesi durumunda açlık grevi başlatacakları uyarısında bulunarak, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. Cezaevinde yaşananlardan kaygılanan ve çocuklarından haber alamayan aileler, çocuklarının can güvenliğinden endişeleniyor. Kürkçüler Cezaevi'nde kalan Barış Karasu'nun babası Sayim Karasu, Ali Rıza Ekinci'nin annesi Muhsine Ekinci ve İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, cezaevinde yaşanan hak ihlalleri ve keyfi uygulamalara ilişkin bilgi verdi. 

'Can güvenliklerinden endişeliyiz'

Kürkçüler F Tipi Cezaevi'nde tutulan Barış Karasu'nun babası Sayim Karasu, oğluyla en son görüştüğünde baskı ve keyfi uygulamalar nedeniyle görüşe çıkmayacaklarını aktardığını hatırlatarak, şunları söyledi: "Oğlum bana, Rojava halkına yönelik saldırı ve baskıları protesto etmek amacıyla dönüşümlü açlık grevine girdikleri için üzerindeki baskıların arttığını söyledi. Elektrikler kesik, su vermiyorlar, sosyal faaliyetlere çıkarmıyorlar, gece üşüdüklerini söylediler. Oğlumla 20 gündür görüşemiyorum, telefonlara da çıkmıyorlar. Onlardan herhangi bir haber alamıyoruz. Can güvenliklerinden endişeliyiz. Tutsakların üzerindeki baskılara bir an önce son verilerek şartlarının düzeltilmesini istiyoruz. Oğlumla görüşmek istiyorum" dedi. 

Kantin yok çamurlu su veriyorlar!

Kürkçüler Cezaevi'nde tutulan Ali Rıza Ekinci'nin annesi Muhsine Ekinci ise, 15 yıl hapis cezası alan oğluna verilen disiplin cezaları nedeniyle 9 ay boyunca görüştürülmediğini belirterek, uzun süre oğluyla görüşmemesi nedeniyle oğlunun bayramda yapılan açık görüşe çıktığını söyledi. Anne Ekinci, "Ben oğluma sordum niye görüşe çıkmıyorsun. Oğlum bana 'arkadaşlarım sen, anneni uzun süredir görmüyorsun, git anneni gör' dedi. Oğlum bana 'Bize sıcak su vermiyorlar, kamera önünde traş yapmak istedikleri için berbere çıkmıyoruz. Bize çamurlu su veriyorlar. Sosyal faaliyetlere çıkarmıyorlar. Yemekler çok kötü çıkıyor. Kantinden bir şey almamızı engelliyorlar. Bize sürekli baskı yapıp psikolojimiz bozmaya çalışıyorlar. Üzerimizdeki bu baskı ve keyfi uygulamalar sona ermeyene kadar biz görüşlere çıkmayacağız. Bu baskılara karşı herkes duyarlı olsun, harekete geçsin' dedi" diye artardı. 

'Bu zulmü kimse yapmaz'

Oğlunun cezaevinde yaşanan keyfi uygulama ve baskılardan dolayı zayıfladığını, su verilmediği ve berbere çıkarılmadığı için saçlarının kir pas içinde olduğuna dikkat çeken anne Ekinci, "Oğluma hiç bir delil olmadan 15 yıl hapis cezası verdiler. Onları cezaevinde çürütmeye çalışıyorlar. Çocuklarımıza yemek versinler, aç bırakmasınlar, pis su vermesinler. Zaten orada esir durumdalar, dört duvar arasında bir imkanları yok. Bu zulmü kimse yapmaz Allah'tan korksunlar. Bunlar Müslüman değil mi? Erdoğan bunlara bir şey desin. Onun da çocukları var. Allah hakkımızı yerde bırakmasın" dedi. Anne Ekinci, cezaevinde yaşanan sorunlara ilişkin kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. 

'Tutsaklar insanlık dışı uygulamalara maruz kalıyor'

Cezaevinde yaşanan baskı ve keyfi uygulamaları değerlendiren İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, Kürkçüler Cezaevi'nde yaşanan keyfi uygulama ve hak ihlalleri ile ilgili onlarca başvuru aldıklarını belirterek, "Bu başvurulara baktığımızda tutsaklar üzerinde insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını görüyoruz" diye belirtti. Cezaevinde yaşanan keyfi uygulamalardan dolayı tutsakların ciddi sağlık sorunları yaşamaya başladığına dikkat çeken Tanrıverdi, kendilerine yapılan başvurularda tutsakların yüzlerinde sivilce ve yaralar çıktığını söyledi. Cezaevi idaresinin, baskı ve keyfi uygulamalarla tutsakların iradesini kırmayı ve onları kendi denetimleri altına almaya amaçladığını dile getiren Tanrıverdi, şunları söyledi: "Kendilerine yapılan başvurularda tutsakların bu uygulamalara karşı önümüzdeki günlerde açlık grevine gideceklerini söylüyorlar. İHD olarak bu baskıların son bulması için bütün yasal girişimlerde bulunacağız. Sorunların çözümü için cezaevi idaresiyle iletişime geçtik. Eğer sonuç alamazsak insan hakları savunucuları olarak Kürkçüler Cezaevi önünde çadır kurup, yüksek duvarların arkasındaki tutsakların sesini kamuoyunu duyurmaya çalışacağız." Adalet Bakanlığı'na çağrıda bulunan Tanrıverdi, cezaevinde yaşanan keyfi uygulamalara karşı harekete geçmesini istedi.  - See more at: http://www.bestanuce1.com/haber/65598/baskilar-devam-ederse-tutsaklar-aclik-grevine-baslayacak#sthash.Ilv30vOV.dpuf

İlişkili İçerik