Mamak Cezaevi'nin İşkenceci Müdürü Raci Tetik: Pişman Değilim

12 Eylül Mamak Cezaevi Müdürü Emekli Albay Raci Tetik, Darbe Komisyonu’na ifade verdi. Tetik’i sorgulayanlar arasında işkence yaptığı BDP’li Önder de vardı. Önder yaptığı işkenceyi sordu, Tetik ‘hatırlamıyorum’ dedi. 

12 Eylül’de işkencelerle sembolleşen Mamak Cezaevi’nin Müdürü olan emekli Albay Raci Tetik, Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu üyeleri tarafından sorgulandı. Tetik, İstanbul Çamlıca TSK Özel Bakımevi’nde dün Komisyon Başkanı Nimet Baş, Mamak’ta işkence yaptığı BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve MHP’li vekil Atilla Kaya’ya ifade verdi. 

İşkence yaptığı kişiye hesap verdi

10 yıl boyunca izine rastlanmayan, eşinin Avustralya’da kanser tedavisi gördüğünü açıkladığı Raci Tetik, İstanbul Çamlıca TSK Özel Bakımevi’nde Darbe Komisyonu üyelerine 32 yıl sonra hesap verdi. Komisyon üyesi BDP’li Sırrı Süreyya Önder’e de işkence yapan Tetik, işkence yaptığı kişiyi bu kez kendisini sorgularken buldu. Tetik, komisyon üyelerine o dönemde yaşananlara dair bilgi verirken soruları da cevapladı. 

Önder’e ‘Görmedim, olmadı’ dedi
Sırrı Süreyya Önder “Bana da işkence yaptı” dediği Tetik ile komisyon toplantısında yüzleşti. Toplantının devam ettiği sırada Önder’in dışarıya çıkıp sigara içtiği gözlendi. MHP’li Kaya, “Tetik, Sırrı Süreya Önder’in kendisine yapılan işkencelerle ilgili sorusuna ‘bunları görmediği, bunların olmadığı’ şeklinde cevaplar verdi” dedi. Kaya, Tetik’in işine gelmeyen sorulara “görmedim”, “Haberim yok” diye cevap verdiğini söyledi.

İşkenceler üstlerin disiplin talimatı

Atilla Kaya “Aradan 30 seneden fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen en küçük bir pişmanlık hatta üzüntü bile göstermeyen bir tavrı vardı. Bütün o yaptıklarını, bütün o işkenceleri ‘bunlar bizim, benim disiplin anlayışım yönetmeliklerin ve üstlerimizin talimatı’ şeklinde değerlendirdi. ‘Vicdan muhasebesi yaptığınız zaman herhangi bir üzüntünüz, pişmanlığınız var mı?’ sorusuna ‘hayır’ yanıtı verdi” diye konuştu. Mamak’ta işkence aletleri olduğunu kabul eden Tetik’in “Evet ben geldiğim zaman ziyaretim esnasında orada işkence aletlerini gördüm. Daha sonra bunların kaldırılması için talimat verdim. Ben geldikten bir hafta on gün sonra bunlar kaldırıldı” dedi.

Tetik benim bir fiil işkencecim 

Darbeler Komisyonu üyesi BDP’li Sırrı Süreyya Önder, Çamlıca’ya hareket etmeden önce Dolmabahçe Sarayı’nda gazetecilere Raci Tetik’in cezaevinde kendisine bir fiil işkence uyguladığını söyledi. “Raci Tetik, kimsenin tanıklığına ihtiyaç yok bu komisyonda, benim bir fiil işkencecim” diyen Önder şöyle devam etti: “Sadece benim değil, Mamak zindanından geçen binlerce insanın işkencecisi. İki yoldaşımızın da ölümünden sorumlu. Onları sorarak başlayacağım. İlhan Erdost, Mustafa Yalçın. Bunların katledilmesinin birinci dereceden sorumlusudur Raci Tetik. İnsan garip oluyor tabi ki.” “Size nasıl bir işkence yapılmıştı?” sorusuna Önder “Mamak’ta herkese ne yapıldıysa... tabutluklar, falakalar, kendi eliyle dövmeler, köpekleri üstümüze salmalar, hakaretler, görüşçülerimize yapılan eziyetler... Bir özel harp mensubudur. Kıbrıs’taki işkencelerinden, gaddarlığından dolayı ödüllendirilerek Mamak’a gönderilmiştir. 28 Ağustos’ta geldi Mamak’a ve 12 Eylül’ün geleceğini haber vererek başladı işe. Bugün soracağız bütün bunları. Tarih sorar. Gün gelir devran döner sanıkla sorgulayan yer değiştirir” dedi. Önder, işkenceye bulaşmış herkesin bütün imtiyazlarının elinden alınması, rütbeleri sökülmesi, bunlara tahsis edilen korumaların çekilmesi, altlarına verilen arabaların alınmasını istedi.

(ajanslar/opsiyonhaber/star)

Kaynak: baskahaber.org

İlişkili İçerik