Manisa Cezaevi'ndeki ikisi hasta 4 tutukluya hücre, iletişim ve ziyaretçi yasağı verildi

Süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunan Şemsettin Erdem, ayakta sayım dayatmasına karşı çıktıkları için hücre, iletişim ve ziyaretçi yasağı verildiğini anlattı.   
 
Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi'nde A-17 koğuşunda bulunan yüzde 52 engelli polio sekeli (çocuk felci) olan hasta tutuklu Özgür Bektaşoğlu (43) ve beyninde tümör bulunan Mehmet Tekin ile aynı odada kalan Şemsettin Erdem, Özgür Çelik isimli tutuklular maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı. Şemsettin Erdem aynı koğuşta kaldığı arkadaşlarıyla birlikte yaşadıklarını İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi'ne gönderdiği mektupla paylaştı.  
 
‘TEBLİĞ EDİLMEDEN ÖNCE İNFAZLAR BAŞLADI’
 
6 Kasım 2018 tarihinde ayakta sayım dayatmasına karşı çıktıkları için gardiyanlar tarafından darp edildikleri için önce İHD Şubesine başvuruda bulunduklarını belirten Erdem, "İlk olarak benim hakkımda Manisa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ‘slogan’ atmakla ilgili 10 gün hücreye koyma ile 3 ay ziyaretçi görüşünden yoksun bırakma cezası ve ‘sayım’ ile ilgili olarak 2 defa 10 gün hücreye koyma cezası kesinleşmiştir. Mehmet Tekin ve Özgür Çelik adlı arkadaşlarımız da aynı dosyadan 2 defa 3 ay iletişim ve haberleşme olanaklarından yoksun bırakma ile 2 defa 3 ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası almış ve bu cezalarında infazına başlamıştır. Son olarak Özgür Bektaşoğlu adlı arkadaşımız da slogan ile ilgili 2 defa 3 ay iletişim ve haberleşme olanaklarından yoksun bırakma cezası almış. Tüm bu cezalar tarafımıza tebliğ edilmeden önce infazına başlanmıştır" ifadelerine yer verdi. 
 
‘HUKUKİ YARDIM TALEP EDİYORUZ’
 
12 Şubat tarihinde telefon görüşü yapmaya giden arkadaşlarının haklarını kullanamadığını belirten Erdem, ailelerinin bu konuda bilgilendirilmediğini söyledi. Sayım adı altında zorla ayağa kaldırma uygulamasıyla yeni cezalar verilmeye devam edildiğini ifade eden Erdem, “Şahsıma verilen disiplin cezalarının toplamı 11 ay olup 8 defa 10 günlük hücreye koyma cezası aldım. Süresiz- dönüşümsüz açlık grevinde olmamdan kaynaklı şu an 69 gündür açlık grevindeyim. Sayıma zorla ayağa kaldırılıp işkenceye tabi tutuluyoruz. Diğer arkadaşların çoğu da benzer ceza ve uygulamalara maruz kalıyorlar.  Bu nedenle tarafınızdan hukuki yardım talep ediyoruz. Kesinleşen cezalara ilişkin olarak da Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapmak istiyoruz. Kamuoyu oluşturmasına ilgili kurum ve kuruluşlara duyarlılığına sesimize kulak vermesini istiyoruz” dedi.
 

İlişkili İçerik