Sincan Kadın Kapalı Cezaevi Savcısı'nın tutuklulara 'MİT istediği zaman sizinle görüşebilir, gerekli ortamı hazırlarız' dediği öne sürüldü


HABER MERKEZİ - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki Maoist Komünist Parti (MKP) tutuklusu Aysel Koç, cezaevinde karşılaştıkları hak ihlallerini ve bunlara ilişkin görüştükleri cezaevi savcısının sözlerini 'Görülmüştür.Org'a gönderdiği mektubunda anlattı.

Mektubunda tutuklulara tek tip kıyafet giydirme hazırlığı yapıldığını belirten Koç, "Gözdağı verilmektedir. Bizlerin cevabı oldukça açık, tek tip elbise giymedik-giymeyeceğiz sonunda ne olursa olsun. Şu an günlük slogan ve kapı dövmemiz sebebiyle ardı sıra 'disiplin cezaları' açılıyor. Var olan iletişim kanallarımız bu yolla tıkanmaya çalışıyorlar" dedi. Açılan disiplin soruşturmaları için savunmaya gittiklerinde ise engellendiklerini ifade eden Koç, mektubunda bu konuda "Savunmalarımız engellenip gardiyanların saldırılarına maruz kalıyoruz. En son Bahar yoldaşımız savunmasında 'Kürdistan' tanımlamasını kullandığı için savunması engellendi ve saldırıya uğradı" ifadelerine yer verdi. 2018 itibariyle sohbet haklarının, diğer tüm hakları gibi engellendiğini belirten Koç, "Gerekçesi ise yıllardır birlikte aynı hücrelerde kalıp sohbete çıktığımız devrimci kadınlara 'şiddet uygulama olasılığımızın olduğu' olarak belirtildi. Yaptığımız görüşmeler ve İnfaz Hakimliği'ne başvurumuz sonuçsuz kaldı" diye yazdı. 

SAVCI 'MİT İSTEDİĞİ ZAMAN GELİP GÖRÜŞEBİLİR' DEDİ

Koç, tek tip kıyafet uygulamasına ilişkin görüşme yaptıkları Cezaevi Savcısı'nın ise kendilerine "Tek tip elbise Afrin Harekatı sonrası gelecek, direnmeyin makul davranın. Can güvenliğiniz tehlikeye girer" dediğini iddia etti.

Savcının görüşmede yine Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının istedikleri zaman cezaevine girdiklerini söylediğini aktaran Koç, savcının kendilerine "MİT istediği zaman sizinle görüşebilir, mani olmayız-olamayız. Gerekli ortamı hazırlarız ya da onlar istediği yerde görüşürler" dediğini ileri sürdü. Bulundukları cezaevi kampüsünde 4 yeni cezaevi daha yapıldığı bilgisini de aktaran Koç, savcının "4 yeni otel yaptırıldığını bunların da tekli hücrelerinin yoğunluklu hapishaneler olduğunu" söylediğini belirtti. 

CEZAEVİ 2. MÜDÜRÜ: KONU BİZİ AŞIYOR

Koç'un aktardığı bu iddia üzerine Mezopotamya Ajansı'nın telefonla ulaştığı kurumda, Cezaevi 2. Müdürü olduğu belirtilen bir yetkili, söz konusu iddiaları "Bu konu bizleri aştığı için Adalet Bakanlığı ile direk temasa geçebilirsiniz. Bu konu bizi aşıyor" diyerek yanıtlamaktan kaçındı. (Mezopotamya Ajansı)