Müebbetlik Hasta Tutsak Kandıra Hapishanesindeki Hak İhlallerini yazdı

Kamil Turanlıoğlu 2 No’lu F Tipi Hapishane   A. 3-8    Kandıra/Kocaeli

Sevgili Adil hocam merhaba

(…)

Sizlerin de bildiği gibi OHAL kalksa bile uygulamamaları aynen devam ediyor. (…) Hapishanelerde bundan nasipleniyor. Son dönemde yaşanan hak gaspları , keyfi cezalar, infaz yakmalar, sürgünler devam etmekte.

(…)  Dergi ve kitap vs. vs. yayınlarda sansür devam ediyor.

Kurum kantininden almış olduğumuz radyolara da el konulmuş bulunulmaktadır. Özellikle sosyalist basın ya hiç gelmiyor ya da çok geç verilmektedir. Kitaplar da aynı mektuplar da aynı sansüre kurban olmaya devam ediyor, Kürtçe mektup vs. çok geç gidiyor- Diğer mektuplarda geç veriliyor. Ya da komik gerekçelerle engelleniyor.

Osman Uludağ arkadaşın tarafıma yollamış olduğu "Hapishane mektuplarından" oluşan “Bir çay da senden olsun…” isimli kitapta da sansür politikasının kurbanı olmuş durumda.

Diğer yandan hücre cezalarının uygulanabilmesi için kurum doktorunun onayı gerekmektedir. Bildiğiniz üzere ben ve Abdullah Kalay hasta tutsaklar arasındayız. Veysel yoldaş da kalp hastası olduğu için kurum doktoru üçümüze de "hücrede kalamaz" diye rapor verdi. Daha sonra idare bizi Kocaeli devlet hastanesine sevk edip "Heyet raporu" istedi.

Kanuna göre idare kurum doktorunun rapora olumsuz yöne "Hücre yatamaz" olursa, rapor alan kişiyi sadece iyileşip iyileşmediğini öğrenmek için heyete sevk edebilir.

Ama idare kişiyi yollarken  " bu kişinin hücrede kalabilirmiş" diye rapor istiyor.

 

Abdullah Kalay yoldaşın diğer sağlık sorumlularımın yanı sıra kalbim %35lerde çalışıyor bildiğin gibi... Geçen ay kendisine kalp pili takıldı. Kalp pilinin iyileştirici hiçbir özelliği bulunmuyor. Sadece yeni bir kalp krizi geçirirse pil devreye girip kalp masajı yapıyormuş belli bir süre; o sürede hastaneye yetişirse yaşama şansı artacakmış. Daha önce yoldaşım 4-5 kere yetişti hastanelere. "ölümcül risk" taşıyor hapishanede kalamaz" raporu almasına rağmen adli tıpın siyasi kararıyla hala tutulması hapishanenin aynası niteliğindedir...

Sevgili hocam kusura kalmayın bu sefer mektupta yazım daha kötü oldu, kollardaki ağrılar da iyice kendini hissettirmeye başladı.

            Bitirirken tekrardan tüm canlara sevgi ve selamlar. Kendinize iyi bakın, çalışmalarınızda başarılar.

            Özgür günlerde görüşmek dileğiyle. Selamlar sevgiler

        

            Kamil Turanlıoğlu

            2 No’lu F Tipi Hapishane

            A. 3-8

            Kandıra/Kocaeli

 

İlişkili İçerik