Ölüm Oruçları Tiyatro Sahnesinde

Ölüm orucunda hayatını kaybeden Zehra ve Canan Kulaksız kardeşlerin hikayesinden esinlenerek yazılan “Kim Yaşadı Gerçekte?" oyunu, yarın Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde.
 
F Tipi cezaevlerine ve 2001 yılında Küçükarmutlu’da tecride karşı sürdürdüklerini ölüm orucunda hayatını kaybeden Canan ve Zehra Kulaksız’ın mücadelesinden esinlenerek yazılan "Kim Yaşadı Gerçekte?" adlı oyun 1 Ekim Çarşamba 20:00’da Ziya Gökalp Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak sahnelenecek.

Oyun, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık bölümünde okuyan Yelda Arıtaş, Sadık Fatih Koç ve Kayra Babalık’ın ortak projesi. Üniversite öğrencilerinden oluşan 11 kişilik bir ekiple hazırlanan “Kim Yaşadı Gerçekte?”, 80’ler,  90’lar ve 2000’ler dönemini anlatan üçleme bir oyun projesinin ikinci oyunu. 

Kurmaca bir hikaye

Kim Yaşadı Gerçekte’nin yazarı Kayra Babalık, Canan ve Zehra Kulaksız kardeşlerin hikayesinin kendisini çok etkilemiş olmasının, oyunun hikayesinin ölüm oruçları konusunu ele almasında etkili olduğunu ifade etti.

Oyunun dramaturgu Sadık Fatih Koç ise konu olarak neden ölüm oruçlarını seçtiklerini ve hikayenin nasıl kurgulandığını “Kim Yaşadı Gerçekte?” özelinde şöyle anlatıyor:

“Kim Yaşadı Gerçekte?’ 2001’de ölüm orucunun ardından hayatını kaybeden Zehra ve Canan Kulaksız kardeşlerin hikayesinden esinlenerek yazıldı. Oyun, yakın politik tarihten belli dönemleri işaret eden kurmaca bir hikaye. Gerçek olaylardan oluşan bir hikaye değil ancak; oyunun ölüm orucu dönemlerini tekrar hatırlattığını ve o dönemdeki şartları göz önüne serdiği söylemek mümkün.

“Oyunun belgesel niteliğinde olduğunu söyleyemeyiz. Sadece iki kardeşin mücadelesinin de içinde bulunduğu o dönemdeki direniş üzerine bir oyun.

“Ölüm oruçları bugünde kadar hem çok kapalı kalan hem de eylem biçimi olarak çok sorgulanan bir yöntem. Konu olarak seçmemizin nedenlerinden biri de bu.”

Projedeki diğer oyunlar

Proje kapsamındaki ilk oyun olan ve 1980 darbesi dönemini anlatan Sessiz ise 32. İzmir Tiyatro Günleri programı dahilinde DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Deneme Topluluğu tarafından sahnelenmişti. Sahnelenmesi planlanan üçüncü ve son oyun ise genel bir kapitalist eleştiri olarak nitelendirilebilecek “Öğle Arasında Dört Fahişe”. (MF/ÇT)

Kaynak: www.bianet.org

İlişkili İçerik