Patnos Hapishanesinde Hak ihlalleri Devam Ediyor

Patnos L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda yaşanan hak ihlalleri, gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ağrı Şubesi Başkanı Atilla Özbey, aileler tarafından kendilerine yoğun başvuruların olduğunu belirtti. Özbey, ailelerin aktarımlarına göre Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşananları anlattı. 
 
'GÜN GEÇTİKÇE BASKILAR ARTIYOR’ 
 
Patnos L Tipi Cezaevi’nde en insani temel ihtiyaçların dahi giderilmediğini belirten Özbey, gün geçtikçe baskıların arttığını söyledi. Özbey, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk’ün Patnos L Tipi Cezaevi’nde kalan 3 tutuklunun hastane dönüşü askerlerce darp edilmesi olayına ilişkin meclis araştırması istediğini hatırlatarak, “Kasım ayı başında tutuklular açık görüşe çıkmadı. Bunun asıl nedeni, cezaevi koşullarını protesto etmekti. Patnos Cezaevi’ndeki tutuklular; musluk sularından koku gelmesi, sıcak suyun verilmemesi, yemeklerin yenilememesi, hastaneye sevklere izin verilmemesi, kargolarının teslim edilmemesi, ayakta sayımın dayatılması ve cezaevi girişinde tutuklulara dayatılan çıplak arama uygulamasını protesto etmek için aileleriyle gerçekleştirdikleri açık görüşe çıkmadı” dedi. 
 
‘İNSANİ HAKLAR İHLAL EDİLMEMELİ’
 
Cezaevlerinde genel anlamda bu tarz hak ihlallerinin artışa geçtiğini belirten Özbey, bu tutumun hükümetin bilgisi dahilinde olup olmadığı konusunda şüphe içerisinde olduklarını ifade etti. Özellikle; cezaevi yönetimindeki memurların ve görevlilerin tutuklulara dönük hak ihlallerini sonuna kadar devam ettirmekte ısrar ettiklerini vurgulayan Özbey, şöyle devam etti: “Yaşanan bu hak ihlallerinin acilen giderilmesi gerekiyor. Patnos’ta bir insan hakkı suçu işleniyor. Bu durum, asla kabul edilmez. Tutuklular devlet gözetimi altındadır. Devlet, tutukluların insani temel haklarını vermek ve korumak zorundadır. Tutsakların insani ve vicdani olan haklarının hiçbirinin ihlal edilmemesi gerekiyor. Yaşam hakkının kutsal olduğu bir anlayıştan yola çıkarsak tutsakların barınma ve diğer temel ihtiyaçlarının gözetilmesi gerekiyor. Yaşanan bu hak ihlallerini sonuna kadar takipçisi olacağız.” 
 
Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlişkili İçerik