Şengal ve Rojava’ya büyük ilgi

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan PAJK, PKK, TKP-ML, MLKP ve TKEP-L’li siyasi kadın tutsaklar, battaniye, giysi, ayakkabı, nevresim ve 500 lira nakit para ve kendi üretimleri olan el işlerinin dışarıda satılması üzerine, elde edilecek geliri Silopi’deki Êzidî halkımıza gönderdiler.

Karataş Kadın Cezaevi’ndeki siyasi kadın tutsaklar, aralarında topladıkları 500 lira ve battaniye ve giyeceklerin bulunduğu 10 çuval eşyayı, Adana Tuhad-Der aracılığıyla Êzidî halkımıza ulaştırdılar.

Alanya L Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, aralarında topladıkları 750 lirayı ve bir koli giyeceği, -denizde bir damla misali olsa da- Rojava Devrimi’ne destek olsun diye, ilgili kurumlara gönderdiler.

Kalkandere L Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, kendi aralarında topladıkları yardım malzemelerini 10 büyük koli halinde Şengal ve Rojava’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere, ilgili kurumlara ilettiler.

Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, aralarında topladıkları 1500 lirayı, Rojava’ya maddi destek olsun diye, Mersin’deki aile kurumlarına ilettiler.

Elbistan E Tipi Cezaevi’nin C-4 odasında kalan siyasi tutsaklar aralarında topladıkları 500 liralık yiyecek maddesini Dersim’deki yardım kampanyasına, yine topladıkları giyecekleri Silopi Belediyesi’ne gönderdiler.

Muğla E Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, topladıkları bir koli giyeceği Êzidî halkımıza iletilmek üzere Silopi Belediyesi’ne gönderdiler.

İnebolu M Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, gazetelerimizin sık sık kendilerine verilmediğini belirtiyor. Gazetelerimiz Kastamonu üzerinden İnebolu’ya geliyor. Israrla istemeniz gerekiyor.

Alanya L Tipi Cezaevi’ndekilerin hastaneye sevk edilenlerin, hastaneye götürülmeleri 5-6 ayı bulabiliyor. Ancak hastaneye gidenler, elleri kelepçeli olarak tedaviyi kabul etmedikleri için genellikle tedavi olamadan geri dönmek zorunda kalıyorlar. Burada kalan okurlarımıza gönderilen kitaplar ve hatta giyecekler, kontrol ediliyor, gerekçesiyle çok uzun süreler, ilgili kişiye verilmiyor. Kantindeki yiyeceklerin çeşidi az ve çok pahalı. Yemekler yenilmeyecek kadar kötü ve ekmeklerin içinden çıkmayan pislik neredeyse hiç yok.

Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Sabri Özkaya ve Emrah Gemicioğlu, sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katıldılar.

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde yapılan aramalar, her şeyin darmadağın edildiği, ev baskınlarına benziyor. Geçen hafta, kadın koğuşunda yapılan aramada, idarenin verdiği turşunun fazlasının konulduğu bidona el konulmuş. İdarenin her hafta birkaç kez verdiği turşu, tehlikeli madde sayılmış. İnsaf yahu!..

Malatya E Tipi Cezaevi’nden Ahmet Göven, hastanede diş tedavisi görürken, içeri giren asker, kelepçesini takmak isteyince, tedavi bitmeden cezaevine dönüldü. Bu cezaevinden hastaneye giden birçok kişi, kelepçeli tedaviyi kabul etmediği için tedavi olamadan, hastaneden cezaevine geri dönmek zorunda kalıyor. Yasalar, yönetmelikler, Malatya’da işlemiyor yani.

Belli bir yazara yönelik açık mektup türü yazıları yayınlamıyoruz. Hele hele söz konusu kişi buna değmezse. Böylesi mektuplarınızı, yazarın kendisine gönderebilirsiniz. Belki de kendisi hakkında neler düşünülür, bilmesinde yarar olabilir.

Silivri 4 No’lu L Tipi Cezaevi’nde bulunmakta olan Muzaffer Doğan, Silivri 1 No’lu L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Gerekçesi de, Aysel Aksu’nun “Güneşi Sofrası” isimli kitabının kendisine verilmemesi üzerine, başlattığı hukuksal girişimleri bana yazmasıydı. Ancak söz konusu mektubu, bana gönderilmediği gibi, kendisi hakkında soruşturma açılmış.

Denizli D Tipi Cezaevi’nde bulunan Hayati Kaytan’ın tedavi amaçlı istediği sevk, nihayet kabul edildi ve Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ne geldi. Arkadaşlarının dikkatine!..

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mesut Şengil, Sıddık Gülter, Ömer Kabul ve Ekrem Kar, 22 Ağustos 2014 günü, kendi istekleriyle Şırnak T Tipi Cezaevi’ne geldiler. Arkadaşlarının dikkatine...

Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Oğur ve Ferhat Yiğit, Cizre K1 Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler. Bu ilçe cezaevinde PKK davasından 5 kişi bulunuyormuş. Arkadaşlarının dikkatine!

Vezirköprü M Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, gazetelerini nihayet bayiden almaya başladı. Şimdiye kadar kendilerine Karabük, Bafra ve Sincan cezaevlerinden gazetelerimizi gönderen arkadaşlarına teşekkür ediyorlar.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Sait Yalçın’ın yeni yayınlanan “Şekok gölgesine düşen izler” isimli öykü kitabını aldım. Kendisine ve kitabı yayınlayan Do Yayınları’na teşekkürler...

Şakran 4 No’lu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ferhan Ay’ın göndermiş olduğu 6 adet çizimi aldık. Teşekkürler...

Kadın okurlarımız, yazılarını merkeze gönderiyorlar. Bana, Ankara’ya gönderilen yazı içeren mektupları, ben postayla İstanbul’a gönderiyorum.

Ermenek M Tipi Cezaevi’nde bulunun Cihan Çoban şöyle diyor: “Amed’te 8 Ağustos günü şehit düşen Hakim Çoban (Harun Koçer) ve Yusuf Birsen’i (Brusk Amed) kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bu acılı günümüzde beni ve ailemizi yalnız bırakmayan herkese teşekkürler...”

G.Antep H Tipi Cezaevi’ndeki ve Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, “Şakran Cezaevi’nde bulunan Yaşar Dere’nin yaşamını yitirmesine çok üzüldüler ve ailesinin, sevdiklerinin ve Kürt halkının başı sağ olsun” diyorlar.

MEKTUBU GELENLER:

Sima Dorak - Alanya L Tipi Cezaevi
Sona Mengütay - Bakırköy Kadın Cezaevi
Türkan İpek - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Jiyan Erdinç - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Ayten Gülsün - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Nurşen Tekin - Karataş Kadın Cezaevi
Dilber Özbey - Siirt E Tipi Cezaevi
Sarya Ölmez - Şırnak T Tipi Cezaevi
Raziye Eren - Şırnak T Tipi Cezaevi
Hüseyin Eşlik - Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi
Diyadin Turhan - Antalya L Tipi Cezaevi
Engin İsen - Aydın E Tipi Cezaevi
Adnan Öztel - Bafra T Tipi Cezaevi
Zeki Kayar - Bandırma 1 No’lu T Tipi Cezaevi
Nimet Değiş - Bolu F Tipi Cezaevi
M. Nuri Özen - Bolu F Tipi Cezaevi
Yaşar Kırmızı - Bolu F Tipi Cezaevi
Fehmi Zorlu - Bolu T Tipi Cezaevi
İbrahim Oğur - Cizre K1 Tipi Cezaevi
Ferhat Yiğit - Cizre K1 Tipi Cezaevi
Halil Tür - Çanakkale E Tipi Cezaevi
Orhan Kartal - Çorum L Tipi Cezaevi
Ayhan Kavak - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
M. Sait Yalçın - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Serdar Koç - Elbistan E Tipi Cezaevi
Cihan Çoban - Ermenek M Tipi Cezaevi
Suat Yaşar - Erzurum E Tipi Cezaevi
Selman Gülbahçe - Erzurum H Tipi Cezaevi
M. Ali Besun - G.Antep H Tipi Cezaevi
Bülent Akar - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Seyithan Akyüz - Isparta E Tipi Cezaevi
Orhan Orak - İnebolu M Tipi Cezaevi
Sedat Çayır - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Eyüp Ok - Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevi
Hakkın Aygün - Karabük T Tipi Cezaevi
Yıldırım Çelebi - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Yunus Okuyucu - Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevi
Nafiz Dolgun - Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevi
M. Nuri Özen - Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevi
Mehmet Yiğit - Malatya E Tipi Cezaevi
Ahmet Göven - Malatya E Tipi Cezaevi
Resul Çetin - Muğla E Tipi Cezaevi
Yasin Aka - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Ertuğrul Tümen - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Ali Kurban - Silifke M Tipi Cezaevi
Muzaffer Doğan - Silivri 1 No’lu L Tipi Cezaevi
Emrah Gemicioğlu - Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi
Hayati Kaytan - Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi
Haci Sincer - Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi
Bahri Salgın - Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevi
Ferhan Ay - Şakran 4 No’lu T Tipi Cezaevi
Mehmet Behem - Şırnak T Tipi Cezaevi
Serbest Ekeren - Şırnak T Tipi Cezaevi
Mesut Şengil - Şırnak T Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi
Abdulkerim Avşar
 Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi
Cahit Yaşar - Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi
M. Emin Gezer - Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi
İsmet Taş - Van F Tipi Cezaevi
Gökhan Gümüş - Vezirköprü M Tipi Cezaevi

Ağırlaştırılmış müebbet mahpuslara çağrı

Asrın Hukuk Bürosu ve TUHAD-FED olarak ağırlaştırılmış müebbet mahpuslarının durumuna dair Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru için yürüttüğümüz çalışma ekseninde muhatap isim ve bu isimlere ilişkin evrakların birçoğu tarafımıza ulaşmıştır. Ancak bununla beraber henüz erişemediğimiz arkadaşlar olabileceğinden hareketle bize ulaşan ağırlaştırılmış müebbet mahpusların isim listesini altta sunuyoruz.

Listede ismi olmayan aynı statüdeki arkadaşlar da bize ulaşmalılar. Bu kapsamda ağırlaştırılmış müebbet mahpuslarının müddetname, nihai karar örneği, kimlik fotokopileri ile beraber vasi ve varsa vekâlet sahibi avukatlarının iletişim bilgilerini Asmalı Mescit Mahallesi, Şehbender Sokak, No:18/3 Beyoğlu, İstanbul adresine göndermeleri gerekmektedir. Bu isim ve evrakların eksiksiz olarak tarafımıza ulaşması başvuruların sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için zaruridir.

Yine yerel mahkemede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alıp da dosyası halen Yargıtay’da bulunan arkadaşlar da durumları hakkında bizi bilgilendirmeliler. İlk aşamada yapılması planlanan toplu bireysel başvurular ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına tahliye imkânı tanınmamasına ilişkin olup müebbet hapis statüsünde olanları kapsamamaktadır.

1- ERDAL POLAT: Bandırma T 1 Cezaevi
2- MEHMET SEZER: Ermenek M Tipi Cezaevi
3- VEFA KARTAL:  Bolu F Tipi
4- GÜRBÜZ AKDEMİR:  Kandıra 2 no’lu F Tipi
5- METİN YAMALAK: Bolu F Tipi
6- ABDULVAHAP KAVAK: Bolu F Tipi
7- ABDURRAHİM AKALP: Bolu F Tipi
8- ŞAHİN GÜMÜŞ: Bolu F Tipi
9- ERGİN ATABEY: Bolu F Tipi
10- ABDULKADİR YILMAZ: Tekirdağ 2 No’lu F Tipi
11- MEHMET EMİN ÇEÇİ: Ermenek M Tipi
12- MUHABBET KURT: Sincan kadın
13- ZEYNEP AVCI: Sincan kadın
14- BEDRİ AKIN: Bolu F Tipi
15- MEHMET YILDIRIM: İzmir kırıklar 1 No’lu F Tipi
16- MEHMET AKPOLAT: Rize kalkandere L Tipi
17- SEDAT OĞUL: Rize Kalkandere L  Tipi
18- MUSA SERTKAL: Kandıra 1 No’lu F Tipi
19- HÜSEYİN GÜÇLÜ: Şakran 2 No’lu T Tipi
20- RAMAZAN KORTAK:  Kandıra 2 No’lu F Tipi
21- HAMİT AKSAN: Kandıra 2 No’lu F Tipi
22- HAMZA ATALI: Gümüşhane E Tipi
23- HAYATİ KAYTAN: Denizli D Tipi
24- DERVİŞ İSMAİL: Tekirdağ 2 No’lu F Tipi
25- KADRİ SÖNMEZ: Nevşehir E Tipi
26- YAHYA ÖZMEN: Tekirdağ 2 No’lu F Tipi
27- ENVER BAYSAL: tekirdağ 1 No’lu F Tipi
28- MEHMET ALİ GÜMÜŞ: Kürkçüler F Tipi
29- MURAT GÜMÜŞ: Kürkçüler F Tipi
30- MAZLUM BATARAY: Tekirdağ 2 No’lu F Tipi
31- ALİ BABA ARI: Tekirdağ 1 No’lu F Tipi
32- HANİFİ KUZU: Rize Kalkandere L Tipi
33- MEHMET MAŞUK ABAY: Gümüşhane E Tipi
34- NİHAT YAĞIZ: Kırıklar 1 No’lu F Tipi
35- SERDAR DEVİREN:  Rize Kalkandere L Tipi
36- MEHMET NURİ ÖZEN: Kırıklar 2 No’lu F Tipi
37- MEHMET ACAR: Rize Kalkandere L Tipi
38- FEHMİ ARSLAN: Kandıra 1 No’lu F Tipi
39-)SİNAN İYİT: Kandıra 1 No’lu F Tipi
40- ABDULLAH GÜNAY: Tekirdağ 2 No’lu F Tipi
41- SEDAT CAN: Rize Kalkandere L Tipi
42- FİKRİ DEMİR: şakran 2 No’lu
43- MUHAMMED HÜSEYİN HASAN:
Sincan 2 No’lu F Tipi
44-ZÜLKÜF GEZEN: Sincan 2 No’lu F Tipi
45- ASLAN KAYA:
46- ÖMER HAYRİ KONAR: Sincan 2 No’lu F Tipi
47- SUAT BAHADIR: Sincan 2 No’lu F Tipi
48- ŞAHABETTİN ÖĞÜT: Sincan 2 No’lu F Tipi
49- SUPHİ İSMAİL: Sincan 2 No’lu F Tipi
50- SALİH GÜN: Kırıkkale F Tipi
51- İSKENDER KAHRAMAN: Tekirdağ 2 No’lu F Tipi
52- FEHMİ ASLAN: Kandıra 1 No’lu F Tipi
53- MEHMET SIDDIK BİÇER: Alanya L Tipi
54- AYDIN ÇELİK:
55- FEYAZ ASLAN: Erzurum H Tipi
56- ERCAN ERKUŞ: Erzurum H Tipi
57- RIDVAN SAYAK: Erzurum H Tipi
58- MAHMUT ULUSAN: Kandıra 2 No’lu F Tipi
59- KENAN AVCI: Tekirdağ 2 No’lu F Tipi
60- NURİ AKBULUT: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi
61- YUSUF ÇABUK: Bolu F Tipi
62- ALİ TEKİN: Kandıra 2 No’lu F Tipi
63- MESİL DEMİRALP: Gebze kadın kapalı
64- BEYAZ YAKUT: Gebze kadın kapalı
65- Mehmet ÇAĞRICI- Mikail ÇAĞIRICI:
66- Ayetullah AY: Kırıkkale F Tipi
67- Türkan İPEK: Gebze kadın kapalı
68- İlyas YILDIZ: Diyarbakır D Tipi
69- Hakan Adıgüzel: Tekirdağ  1 No’lu F Tipi
70- Ramazan Kızıldağ: Tekirdağ 1 No’lu F Tipi
71- Mazlum Kavak: Tekirdağ 1 No’lu F Tipi
72- Ramazan Çeper: Edirne F Tipi
73- Hamit Aktan: Kandıra 2 No’lu F Tipi
74- Salman Akpınar: Edirne F Tipi
75- Emin Gurban: Kandıra 2 No’lu F Tipi
76- Hamili Yıldırım: Kırıkkale F Tipi
77- Nuri Keleş: Yozgat E Tipi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik