Sergi İzlenimleri

“Duvarları delen çizgiler”

Görülmüştür ekibinin 7 aylık yoğun emekle hazırladığı “Duvarları delen çizgiler” sergisi İstanbul'da Divriği Kültür Merkezi'nde açıldı ve 18 Ekim'e kadar sürecek. Pazartesi günü Divriği Kültür Merkezi kapalı olduğu için diğer 4 gün sergi gezilebilecek.
İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu serginin İstanbul'a gelmesini organize etti. Divriği Kültür Merkezi'de salonunu sergiye açarak katkı sundu.
Görülmeyi fazlasıyla hakkeden bir sergi “Duvarları delen çizgiler”. İsmiyle uyumlu bir gerçekliği var serginin. 22 mahpusun Özgürlük temasıyla çizdiği 70 karikatürü bulunuyor sergide. 
Hapiste olan 22 mahpusun “Duvarları delen çizgiler”i yer alıyor sergide. Yoğun bir emek ve yaratıcılıkla ortaya çıkan karikatürler bunlar.
Yaratıcılık sadece sanatsal temelde değil, boyaları bile mahpusların kendi çabalarıyla elde ettiğpi bir yaratıcılık sözkonusu.
Adil Okay İstanbul'daki sergi açılışında Zehra Doğan'ın anlatımıyla aktardı bu yaratıcılığı. Doğan hapishaneye renkli kalem alınmadığını belirterek hücrede ellerinde olan imkanlarla boya üretttiklerini yazmış. Bunları yazan Zehra Doğan kısa bir süre önce tahliye oldu.
Sergiyle ilgili trajediye dönüşen komik bir durumda sözkonusu. Görülmüştür ekibi karikatürleri “Duvarları delen çizgiler” ismiyle kitaplaştırmış. Kitap karikatürleri gönderen mahpuslara verilmiyor; YASAK! 
Evet, trajediye dönüşen bir komedi! İktidarın traji-komik halleri işte!!!
Ama kitapta, sergide dışarıda yasak değil. Ve “Duvarları delen çizgiler” mutlaka görülmeli.

 

İHD istanbul Şubesi Hapishane Komisyonu'ndan

Muharrem Kurşun

İlişkili İçerik