Sevgili Dostum

Dışarısı dar, sokaklar sıkışık, meydanlar boş. Düşünce dünyası soluk kesici bir sessizliğe batmış. Arkadaşlarımız eksik, neşemiz de. Sanatın ve siyasetin vasatlığı çöktü üzerimize. Şikayet etmek gibi olmasın! İçeride olmanın zorluğunu yaşayan bilir ama buralar da pek havadar değil.

Niyetimiz enseyi karartmak da değil elbette. Tersine, bu düşünsel ve duyusal kapanın içinden dışarıya doğru bakınca, Görülmüştür Kolektifi’nin (Adil Okay ve arkadaşlarınınsizlerleyıllardır inatla sürdürdüğü yazışmalar, hazırladıklarısergiler daha da anlamlı geliyor bize. Mahpusluğun, özlemin, yoksunluğun, mesafelerin, ağırlaşmış zamanın tüketemediklerini gösteriyor bu sergiler. Yeğin bir yaşam tutkusunun somutlaşmış hali yazdıklarınız ve çizdikleriniz: Resimler, şiirler, karikatürler, kitaplar, onca umut ve emek. Canlı insanın direngenliğini, yaratıcı gücünü hayranlıkla selamlıyoruz.

İşte böyle; içerisi ve dışarısı arasında ayrım bu kadar belirsizleşmişken sana yeniden seslenme gereği duyduk. Dünyadan sürgün edilmeye çalışılan insanların, her gün yeni dünyalar açan yaşam bilgisine kulak vermek istiyoruz. Bu nedenle sizlere soruyoruz:

Kısıtlı imkanlar hatta imkansızlıklar içinde kendini yeniden üretmek nasıl mümkün?

Adaletsizlik ve hatta kör kayıtsızlığa rağmen canlı kalmak, canları çoğaltmak, can vermek hâlâ nasıl imkanlı?

Gündelik hayatın yoksullukları içinde, elinde, avucunda, belleğinde, ruhunda ne varsa korumak ve beslemek için, diri kalmak, umutlu olmak için ne yapmalı insan?

Sorularımızın birine ya da hepsine yanıt olabilecek resimle, karikatürle, şiirle, öyküyle nasıl istersen öyle anlat bize. Açık veya kapalı imgelerle anlat.

Biz de başka dünyalara inanan insanlarla paylaşalım, umutta çoğalalım.  

Sevgiyle

Karşı Sanat’tan Deniz, Sena, Leyla, Ezgi, Önder, Feyyaz

KARANLIKTA KAHKAHA

Yukarıda okuduğunuz mektubun cevaplarını merak ediyorsanız. Bugün 22 Eylül Cuma akşamı Karşı Sanat çalışmalarında cevaplarını bulabilirsiniz. Mahpuslardan bir arkadaşın önerisiyle serginin adı “Karanlıkta Kahkaha” oldu. Sahi siz en son ne zaman kahkaha attınız?

Görülmüştür Kolektifi ve Red Fotoğraf yıllardır içerinin sesini, duygusunu dışarıya, dışarının sesini ve duygusunu içeriye taşımaya çalışıyor. Karşı Sanat’ın açılış sergisi olan Karanlıkta Kahkaha, mahpus ve fotoğrafçıları bir araya getiriyor. Fazla söze gerek yok. Alışılmışın dışında olan bu sergi hakkında çokça yazılacak tabii ama yerim daraldı o yüzden sergiye katılan mahpus ve fotoğrafçıların adlarını yazarak devamını sonraya bırakayım.

 

SERGİYE KATILAN İÇERİDEKİLER

Av. Barkın Timtik -Marmara Kapalı Hapishanesi. Ahmet Bilge -Yüksek Güvenlikli Hapishane Antalya. Ali Şahindal -1 No’lu F Tipi Hapishane C-74 Tekirdağ. Ayhan Bozkaya -2 No’lu F Tipi Hapishane, İzmir. Aynur Epli -Kadın Kapalı Hapishanesi A 8. Aliağa/İzmir. Bahar Demir -1 No’lu F Tipi Hapishane Kandıra/Kocaeli. Barış İnan -2 No’lu F Tipi Hapishane, Kocaeli. Cemal Bozkurt -2 No’lu F Tipi Hapishane, Tekirdağ. Cenan Genç -1 No’lu F Tipi Hapishane, Kocaeli. Deniz Tepeli -1 No’lu F Tipi Hapishane, A-13-7 Kandıra/Kocaeli. Ergin Doğru -Elâzığ 2 No’lu Kapalı Hapishane Sağ C-21. Erol Zavar -F Tipi Hapishane, Bolu. Ferhan Mordeniz -T Tipi Hapishane, Menemen. Hasan Şahingöz -1 No’lu F Tipi Hapishane, Tekirdağ. Hasan Şeker -2 No’lu T Tipi Hapishane C-7, Şakran-Aliağa /İzmir. Haydar Bayar -1 No’lu F Tipi Hapishane, Tekirdağ. Hüseyin Yıldırım -F Tipi Hapishane, Bolu. İbrahim Şahin -2 No’lu F Tipi Hapishane, Tekirdağ. Kemal Ayhan -1 No’lu F Tipi Hapishane, Tekirdağ. M. Enes Tunç -1 No’lu T Tipi Hapishane, Diyarbakır. Mahmut Ulusan -Yüksek Güvenlikli Hapishane, Konya Ereğli. Mehmet Boğatekin -T Tipi Hapishane, Burhaniye/Balıkesir. Meral Remziye Turmuş -Kadın Kapalı Hapishanesi Bakırköy/İstanbul. Merge Polat -Kadın Kapalı Hapishanesi, B 1. Bünyan /Kayseri. Melih Gürler -S Tipi Hapishane, Iğdır. Metin Turan -T Tipi Kapalı Hapishane A-22, Bafra/Samsun. Murat Türk -1 No’lu T Tipi Hapishane, Aliağa/İzmir. Necip Baysal -2 No’lu F Tipi Hapishane, Kandıra/Kocaeli. Ömer Özdurak -T Tipi Kapalı Hapishane, Burhaniye/Balıkesir. Resmiye Vatansever -1 No’lu F Tipi Hapishane, Kandıra/Kocaeli. Resul Kocatürk -F Tipi Hapishane, Hacılar/Kırıkkale. Resul Sarıgül -2 No’lu F Tipi Hapishane, PTT Kocaeli Şb. Kocaeli, Serdar Sürücü, 1 No’lu F Tipi Hapishane Tekirdağ. Seyit Oktay -T Tipi Hapishane, Tokat. Şevket Armağan Güven -2 No’lu T Tipi Hapishane, Kocaeli. Zeynep Avcı -Kadın Kapalı Hapishanesi, Tarsus/Mersin. Zuhal Sürücü -Kadın Kapalı Hapishanesi, Bakırköy/İstanbul. Cengiz Sinan Celik -Marmara (Silivri) 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi, Silivri/İstanbul.

 

SERGİYE KATILAN DIŞARIDAKİLER

Adem To, Arif Kılıç, Atilla Atala, Berna Yazıcı, Erim Bayrı, Enver Enli, Faruk Bilal, Gültekin Alkurt, Hakan Gönüllü, Köksal Sahin, Levent Küey, Metin Ekinci, Nursen Kadayıfçıoğlu, Özcan Yaman, Sakine Yıldıran, Serkan Çolak, Sevil Çetin, Tayfun Kesik, Tülin Okay, Ufuk Akarı, Yasemin Atasoy, Zerrin Yat.

Kaynak: Evrensel

İlişkili İçerik