Evrensel Gazetesi

Tutsak yazar Sadık Aslan’ın tahliyesi keyfi olarak engellendi

İkinci defa tahliyesi ertelenen tutsak yazar Sadık Aslan'ın avukatı Özge Akyüz, erteleme kararı için “Somut dayanaktan yoksun, keyfi ve subjektif değerlendirmeler içeriyor” dedi.

18 yıldır cezaevinde tutulan ve geçen mayıs ayında “Anayasa’dan bahsettiği için” tahliyesi ertelenen yazar Sadık Aslan'ın tahliyesi İdare ve Gözlem Kurulunun yeni bir kararıyla 3 ay daha ertelendi. Aslan’ın avukatı Özge Akyüz, verilen karar için “Somut dayanaktan yoksun, keyfi ve subjektif değerlendirmeler içeriyor” dedi. Akyüz, Elâzığ Cezaevinde benzer durumda olan tutukluların durumuna da dikkat çekti.

Sevgili Dostum

Dışarısı dar, sokaklar sıkışık, meydanlar boş. Düşünce dünyası soluk kesici bir sessizliğe batmış. Arkadaşlarımız eksik, neşemiz de. Sanatın ve siyasetin vasatlığı çöktü üzerimize. Şikayet etmek gibi olmasın! İçeride olmanın zorluğunu yaşayan bilir ama buralar da pek havadar değil.

Fotoğrafa "müstehcen" denildi, kitaba sansür uygulandı gorulmustur

Adil Okay’ın Kocaeli 2 No’lu F Tipi Cezaevinde bulunan Necip Baysal’a gönderdiği ve kendi fotoğraflarından oluşan Konuşan Fotoğraflar kitabı, 3 fotoğraf müstehcen bulunarak cezaevine alınmadı.

Nazife YAŞAR
İstanbul

İHD: Çıplak arama cezalandırma yöntemine dönüştü

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Yöneticisi Ezgi Sıla Demir, çıplak aramanın 2015 yılından sonra arttığını belirterek cezalandırma yönetimine dönüştüğünü söyledi. 

Fırat TOPAL / Diyarbakır / 23 Şubat 2021

AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’in cezaevlerindeki çıplak aramayla ilgili “Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez” sözlerine yanıt geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Yöneticisi Ezgi Sıla Demir, çıplak aramanın 2015 yılından sonra arttığını ve cezalandırma yönetimine dönüştüğünü söyledi. 

Tanrıkulu’dan Cezaevi raporu: Kovid-19 baskı kurma aracına döndü

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, salgın döneminde cezaevlerine ilişkin hazırladığı raporda, tutukluların kalabalık koğuşlarda sağlık ve yeterli beslenme haklarından mahrum kaldığına dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, “Covid-19 ve Cezaevleri Ocak-Temmuz Raporu” hazırladı.

İsveç'te Tutuklu Gazeteciler için araştırma komisyonu önerisi

TÜRKİYE, İSVEÇ VATANDAŞLARININ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İHLAL ETTİ

Önergede, İsveç vatandaşlarının ifade özgürlüklerinin Türkiye tarafından da ihlal edildiği belirtildi. 2017 yılında Türkiye'in Interpol aracılığıyla aradığı Hamza Yalçın'ın Ispanya'da, Uluslararası Af Örgütü toplantısına katılan Ali Gharavi'nin Türkiye'de tutuklandıklarına ve tepkiler sonucu serbest bırakıldıklarına dikkat çekildi.

Şakran ve Sincan Cezaevinde tutukluya da yakınına da eziyet

Yakınları Şakran ve Sincan cezevinde bulunan mahkum yakınları, kendilerinin ve yakınlarının yaşadığı hakaret ve saldırıları Evrensel'e anlattı.

Yakınları Şakran Kadın Kapalı Cezaevi ve Sincan Cezaevi’nde olan Halil İbrahim Şenel ve Ayşe Arapkirli, görüş zamanlarında hakarete maruz kaldıklarını söylediler. Şenel, kızı ve 3 arkadaşının kendilerine bakacak durumu olmamasına rağmen hücre birleştirme taleplerinin kabul edilmediğini söyledi.

Tutuklu Salih Filiz: Pozantı'nın intikamını benden alıyorlar

Pozantı Cezaevinde yaşanan cinsel istismarlara tanık olan tutuklu Mehmet Salih Filiz, yaşadığı hak ihlallerini ve maruz kaldığı tehditleri yazdı.

Hayri TUNÇ
İstanbul

Pozantı Çocuk Cezaevinde yaşanan cinsel istismarlara tanık olan ve Antalya L Tipi Cezaevinde bulunan Mehmet Salih Filiz, hasta olduğu halde gardiyan ve askerlerin baskılarıyla karşılaştığı ve tehdit edildiğini söyledi. Filiz’in anlattıkları, cezaevlerinde yaşananları da bir kez daha gün yüzüne çıkartıyor.