Evrensel Gazetesi

www.evrensel.net

Tutuklu şair İlhan Sami Çomak’a Galler PEN Uluslararası Onursal Üyeliği verildi

 

27 yıldır tutuklu şair İlhan Sami Çomak'ın Galler PEN Uluslararası Onursal Üyeliği online bir etkinlikle kutlanacak

Galler PEN, 27 yıldır tutuklu şair İlhan Sami Çomak'a onursal üyelik verdi. Galler PEN Başkanı Menna Elfyn tarafından kaleme alınan mektupta ‘’Büyük bir memnuniyetle, Galler PEN'in, sizi Galler PEN Uluslararası Onursal Üyesi olmaya davet ederek, çalışmalarınızı tanımayı oybirliğiyle kabul ettiğini tarafınıza bildirmek için yazıyorum’’ dendi.  

CHP’li İlgezdi: Annesiyle cezaevinde kalan çocuklar mahkum değildir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanlığına cezaevinde anneleriyle kalan çocuklar için çağrıda bulundu.

***

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanlığı tarafından cezaevinde annesiyle kalan çocuklara yönelik başlatılan ‘ev tipi cezaevi’ projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Eren Erdem, hakkında yürütülen yargılamaya tepki olarak açlık grevine başlıyor.

Gazeteci Barış Yarkadaş, CHP PM Üyesi Eren Erdem’in yaşanan yargılama süreci nedeniyle yarın açlık grevine başlayacağını duyurdu. Eren Erdem'den de sosyla medya hesabından bugün hem parti meclisi toplantısına ilişkin hem de açlık grevi ile ilgili açıklama yaptı.Eren Erdem, CHP'nin 31 Mart yerel seçimlerinde belediyelerde gösterilecek adayların oylandığı parti meclisi (PM) toplantısı ile ilgili şu ifadeleri paylaştı: "Dün gerçekleşen PM toplantımıza katılıp oy kullanamamış olmanın büyük üzüntüsünü yaşıyorum.

‘Düşler tutsak edilemez’ sergisi Mannheim'da 1 Mart'a kadar ziyaretçilere açık

Almanya Mannheim'da Türkiye cezaevlerinde yatan siyasi tutuklularla dayanışmak için fotoğraf sergisi açıldı. Sergide “Görülmüştür” ekibine siyasi tutukluların Türkiye cezaevlerinden gönderdiği mektuplar, fotoğraflar, resim ve karikatür çalışmalarından açılan stant ilgiyle karşılandı.

Gazeteci Aksoy için itiraz: Cezaevinde suçun vasfı değiştirilemez

22 Kasım’dan bu yana Silivri 9 No’lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Murat Aksoy’un denetimli serbestlikle tahliye edilmesi bekleniyordu. Aksoy, Ceza İnfaz Hakimliğinin tutuklu değerlendirme raporu nedeniyle tahliye edilmedi. Avukatlar tutukluluğa itiraz etti.

Cezaevindeki çocuklar yazdı: Tokat attılar, çaresiz hissettim

Cezaevinden yeni tahliye olan çocukların yazdıkları özgürlüklerinden mahrum bırakılan çocukların yaşadıklarına ışık tutuyor.

 

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde binlerce çocuk cezaevlerinde büyüyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonundan ve Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı aracılığıyla cezaevinden yeni tahliye olan çocukların notlarına ulaşıldı.

Kâmil Sümbül'ün “Ana Esas Duruşa Geç” adlı kitabı hakkında

Müslüm Üzülmez, Kâmil Sümbül'ün Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde kaldığı günleri anlattığı “Ana Esas Duruşa Geç” kitabını yazdı

“Geçmiş asla ölü değildir; geçmiş, geçmiş bile değildir.” (William Faulkner)

Unutmamak ve unutturmamak için yazmak lazım, ama bazı şeyleri yazmak çok zordur. Hele yazarın kendi yaşamından kesitleri oluşturuyorsa bu yazılacaklar hiç de kolay değil; yazarın yaşadıklarını, ilişkilerini, düşüncelerini, geçmişini bir film şeridi gibi gözünün önünden geçirip kendisiyle yüzleşmesi gerekir.