Silivri hapishanesinde Ölüme terkedilen komiser Ahmet Özdil

Silivri Cezaevi’nde ileri derecede böbrek rahatsızlığı olan ve doktorların ‘Acil ameliyat olmalı’ dediği tutuklu komiser Ahmet Özdil'e yapılan işkence gibi muamelede şok bir skandal ortaya çıktı. Önceki gün ameliyat için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen Özdil mahkûm koğuşlarının tadilatı bahane edilerek ameliyatı yapılmamıştı. Hastanedeki mahkûm koğuşlarıyla ilgili BUGÜN'e bilgi veren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak tadilat olmadığını hatta mahkûmların ameliyata dahi alındığını açıkladı. Kavak, "Sabah hastane yönetimi ile konuştum. Hastane koğuşunun açık olduğunu ve hasta kabul ettiklerini söylediler. Hatta bugün bir mahkûm Üroloji bölümünde ameliyat oluyor. Yani mahkûm koğuşu açık hasta kabulü yapılıyor. Siyasi mahkumlar geçmişte bu gibi haksızlıklar yaşamıştı. Aynı durum yine tekrarlandı" ifadelerini kullandı.

CİHAN ACAR - BUGÜN GAZETESİ

KABUL EDİLEMEZ

Kavak şunları söyledi: "Komiser Ahmet Özdil meselesinde de görüldüğü gibi insan haklarına aykırı bir şekilde tutuklu ve mahkûmların sağlık hakları ellerinden alınıyor. Bu kabul edilemez bir durumdur. Doktora ulaşmak, tedavi hakkından yararlanmak hiçbir koşulda engellenemez. Hasta mahremiyetine saygı gösterilerek muayene olabilmeli.

KOĞUŞTA ÇALIŞMA YOK

Ahmet Özdil konusuna gelince hastane idaresi ile yaptığımız görüşme sonucunda mahkûm koğuşunda tadilat olmadığını öğrenmiş olduk. Ayrıca tadilat olsa bile hastane idaresinin uygun koşulları sağlayarak serviste düzenleme yaparak mahkûmların tedavi hakkını kullanması için elinden geleni yapmalıdır. Sağlık haktır, engellenemez"

ACİL AMELİYAT İKİ AYDIR YAPILMIYOR

Yolsuzluk operasyonu sonrası görevden alınıp tutuklanan komiser Ahmet Özdil Silivri 6 No'lu Cezaevi’nde iki aydır ameliyat edilmeyi bekliyor. Mart ayında böbreklerindeki taş yüzünden sancılı günler yaşayan Özdil 5 defa hastaneye götürüldü fakat bir türlü ameliyat edilmedi. En son Okmeydanı Hastanesi’ndeki mahkûm koğuşunun tadilatı bahane gösterildi.

İNSAN HAKLARINA AYKIRI

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci:  Sağlık temel haktır kimse bu hakkın birinin elinden alamaz. Eğer o hastaneden doluluk veya tadilat varsa başka hastaneye sevk edilir. İstanbul'da onlarca hastane var. Kimse bu şekilde mağdur edilemez. Evrensel insan haklarına aykırı olan bu durumu yetkililerin bir an önce çözüm bulması lazım. Kaldı ki acil bir durumda yerimiz yok diyerek o insanı böyle ölüme terk edemezsiniz.

MÜDAHALE EDİLMEZSE BÖBREK İFLAS EDER

Türk Nefroloji Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Turgay Arınsoy: Böbreklerdeki taşların mesane yolunu tıkaması durumunda geç kalınırsa akut böbrek yetmezliği meydana gelir. Eğer bir böbrek taşı mesaneyi tıkamışsa 4 haftanın üstünde tıkalı kalırsa geri dönüşü olmayan hasarlar oluşur. Bu teşhislerde ne kadar erken yolu açarsanız böbrek o kadar az zarara uğrar. Uzun süre tıkalı kalırsa o böbrekte fonksiyon kaybına yol açar. O böbrek çalışmaz iflas eder. 4 haftayı geçmişse kesinlikle müdahale edilmesi gerekiyor.

HERHANGİ BİR KOĞUŞ OLUR

Ufuk Sağlık-Sen Genel Başkanı Adnan Bayraktar: Böyle acil durumlarda herhangi bir hasta odası mahkûm koğuşu olarak değerlendirilebilir. Güvenlik tedbirleri alınır ve önemli olan o hastanın tedavi edilmesidir. Sonuçta burada bir insandan bahsediyoruz. Mahkûm koğuşunun tadilatta olması sağlık hakkını engelleyecek bir gerekçe olamaz.Eğer o hastanın sağlık imkanlarına ulaşması engellendiği için o hasta ölürse Allah muhafaza bundan hastane ve doktor suçlu konumuna düşer.

Kaynak: Bugün gazetesi, www.bugun.com.tr/gundem/olumcul-yalan-haberi/1632265

İlişkili İçerik