Sincan F Tipi Cezaevi’ndeki tutsaklara sürgün eziyeti

AKP hükümeti, 15 Temmuz Darbe girişiminde tutuklananları yerleştirmek için Sincan F Tipi Cezaevi'ndeki siyasi tutsakları sürgün etti.

Darbe girişiminin ardından OHAL ilan eden hemen ardından ilk iş olarak tutsakların avukatlarıyla görüşmesine yasak getiren AKP hükümeti, Fethullah Gülen Cemaati’nden tutuklananlara yerleştirmek üzere 22 Temmuz 2016 tarihinde siyasi tutsakların bulunduğu Sincan 1 nolu ve 2 nolu cezaevlerini boşalttıkları ortaya çıktı. Yakınlarına haber verilmeden Edirne F Tipi Cezaevine sürgün edilenler arasında 68 kuşağı önderlerinden 72 yaşındaki Sarp Kuray da yer alıyor.

SÜRGÜN EDİLENLER ARASINDA SARP KURAY DA VAR

AKP ile Cemaat arasındaki iktidar kavgasının hedefi yine devrimci tutsaklar oldu. Darbe girişimin hemen ardından OHAL ilan edip ilk uygulama olarak cezaevindeki tutsakların avukatlarıyla görüşmesine engel koyan AKP hükümeti, şimdi de cemaatten tutuklananlara yer açmak için çoğunlukla siyasi tutsakların bulunduğu Sincan 1 no’lu ve 2 no’lu F Tipi cezaevlerini boşalttığı öğrenildi. Ailelerine ve yakınlarına haber dahil verme lüzumu görmeden Cuma günü apar topar Edirne F Tipi cezaevine sürgün edilen siyasi tutsakların arasında 68 kuşağı önderlerinden Sarp Kuray da bulunuyor. 22 yıl önce yok olan 16 Haziran örgütü lideri olmak iddiasıyla tek kişilik örgütten müebbet hapse mahkum olan 72 yaşındaki Kuray’dan şu anda haber alınamıyor.

Kaynak: www.anfturkce.net

İlişkili İçerik