Spor salonunda işkence seansları, ‘Tecavüz girişimi’

OHAL sürecinde yalnızca Urfa’da yüzlerce kişi gözaltına alındı. Bu süre zarfında gözaltına alınan ve bir kısmı tutuklanan mağdurlar, kendilerine uygulanan işkenceyi Mezopotamya Ajansı’na anlattı. Sebiha Özlek Kapalı Spor Salonu’nda ve TEM şube binasının bodrum katında yaşadıklarını anlatan yurttaşlar, Filistin askısı, testislerini sıkma, vücutta sigara söndürme, nefessiz bırakma, falaka, elektrik verme, tecavüz ve psikolojik işkence yöntemleriyle ağır işkencelerden geçirildiklerini ileri sürdü.İşkence görenler, üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen atlatamadıkları travmayı dile getirmenin de zor olduğunu söylüyor.

2016 yılının ortalarında UrfaMardin yolu üzerinde aracı durdurularak gözaltına alınıp 30 gün gözaltında kaldıktan sonra “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan M.S., yaşadıklarını gönderdiği mektupta anlattı. Filistin askısından, elektrik vermeye kadar birçok işkenceye maruz kaldığını aktaran M.S., şu iddiaları sıraladı: “Olay yerinde polisler tarafından bayıltılıncaya kadar darp edildim. Kendime geldiğimde bir hücredeydim birkaç saat sonra hücreden çıkarılıp gözlerim bağlanarak bir yere indirildim. Gözlerim kapalı olduğu için nerde olduğumu bilmiyordum. Bir süre sonra elbiselerimi çıkardılar ve çırılçıplak kaldım. Önce üzerime tazyikli su tuttular, sonra darp edildim. Bu şekilde 15 dakika boyunca işkence gördüm. Bu esnada 2 kere bayıldım. Polisler tarafından ayıltılıp ayaklarımın altı patlayıncaya kadar falaka yapıldı.”

80’lerin işkencesi

Yaklaşık 20 gün boyunca işkencenin bu şekilde devam ettiğini anlatan M.S., “Son gün daha ağır işkenceden geçirildim.İlk önce Filistin askısına astılar ardından elektrik verdiler, üzerimde sigara söndürdüler, testislerimi sıktılar.İşkence esnasında bana yapmadığım suçları üstlenmemi istiyorlardı. ‘Bana sürekli bombaları sen mi buldun, kimlerle birliktesin nereleri havaya uçuracaktın’ gibi sorular sordular. Hiçbir şey bilmediğimi söyleyince daha çok işkence yaptılar. 20 günün sonunda hastaneye götürdüler ve orada darp raporu vermediler. 10 gün daha emniyette kaldıktan sonra adliyeye çıkarıldım ve örgüt üyeliği suçlaması ile tutuklandım. Yaşadığım işkencelerden sonra kollarım ve bel kısmında sürekli ağrılar yaşıyorum. Cezaevine girdikten sonra bana işkence edenler hakkında suç duyurusunda bulundum, ancak bir sonuç çıkmadı.”

‘Polis otosunda başladı’

İstanbul Beşiktaş’ta 11 Aralık 2016’da yaşanan patlamayla ilgili Siverek’teki iş yerinde gözaltına alınan X.M. adlı yurttaş da 30 gün boyunca Urfa Sebiha Özlek Kapalı Spor Salonu’nda gözaltında kaldığını belirtti. Gözaltında kaldığı süre boyunca psikolojik ve fiziki işkenceye maruz kaldığını aktaran X.M., Siverek Emniyet’inde 1 gün süren işkencenin ardından götürüldüğü Urfa’daki spor salonunda yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Urfa Emniyeti’nde gözlerimi kapatıp sorguya aldılar. Sorguda ‘Bize teslim ol’ dediler ben de ‘Bir suçum yok, neden teslim olayım’ dedim. Bunun üzerine ‘bize bilgi ver’ dediler ve bu esnada kulağımın dibinde silah patlattılar, ölümle tehdit ettiler.İlk 15 gün sadece sorguya getirip götürüyorlardı ve daha çok psikolojik baskı uyguluyorlardı. 15 günün sonunda fiziki işkence yapmaya başladılar. Fiziki işkence başladıktan sonra bizi TEM şubenin bodrum katına götürdüler. Bodrumda çırılçıplak soyuldum, ellerinde bir cihaz vardı göğsüme her vurduklarında nefesim kesiliyordu.”

‘Tecavüz girişimi’

İlgisi olmayan konularda sorulan sorulara yanıt vermeyince işkencenin dozunun arttığını vurgulayan X.M., “Yere yatırıp beni taciz ettiler ve tecavüz girişiminde bulundular. Onur kırıcı ne kadar yöntem varsa üzerimde denediler. ‘Teslim olmazsanız, bizden olmazsanız daha fazlasını göreceksiniz. Size yaptıklarımızı dışarıda anlatırsanız daha fazlasını yapacağız’ diye tehdit ettiler. Daha sonra beni ailemle tehdit ettiler. ‘Kız kardeşlerini alırız gözlerinin önünde onlara tecavüz ederiz’ diyorlardı. Sürekli porno filmleri ve işkence seslerini dinletiyorlardı. Baştan sona yalan ifadeler vermemizi istiyorlardı. Bunu kabul etmeyince daha çok işkence ediyorlardı” dedi. Serbest kaldıktan sonra uzun süre kendine gelemeyen ve psikolojik çöküntü yaşayan X.M., 4 ay boyunca tehdit edildiğini ve evinin önünde sürekli zırhlı araç bekletildiğini sözlerine ekledi.

‘El ve ayaklarıma elektrik verdiler’

Urfa’nın Siverek ilçesinde bir iş makinesinin yakılması olayına karıştığı iddia edilerek 2016’da evi basılan B.Ç. de yaşadığı işkenceyi şu sözlerle ifade etti: “İlk önce Siverek Emniyeti’ne götürüldüm ardından Urfa TEM şubeye getirildim. Burada yer olmadığı için Sebiha ÖzlekKapalı Spor Salonu’na aldılar. Orada anadan üryan soyup işkence yaptılar. Gözlerim kapalı, ters kelepçeli bir şekilde 2-3 saatişkence gördüm. Ertesi gün Siverek’te olay yerine götürülüp incelemelerde bulundular. Ardından tekrar Urfa’ya getirildim. O gece de işkence gördüm. Daha sonra spor salonuna aldılar.İlk 10 gün boyunca bu şekilde işkence gördüm. Bana yapılan işkenceler cinsel ağırlıklıydı. Ellerim ve ayaklarımdan elektrik verdiler. Testislerimi sıkıyorlardı. Tanıdığım 3 kişiye tecavüz ettiler.” Emniyette toplam 20 gün işkence gördüğünü söyleyen B.Ç., ardından götürüldüğü hastanede işkence gördüğünü söylemesine rağmen muayene dahi edilmediğini, yaşadıklarını mahkemede anlatmalarına da izin verilmediğini aktardı. B.Ç. de serbest kaldıktan sonra toparlanamamış. Serbest kaldıktan sonra hastanelerde darp raporu almak istediğini, ancak işkence kelimesini duyan doktorların kendisiyle ilgilenmediğini vurguladı.

İlişkili İçerik