Talepler makul, idare duvar!

Bandırma M Tipi Cezaevi’nde bulunan 8 okurumuz, aynı cezaevi kampusunda ve sadece 50 metre uzaklıkta bulunan T Tipi Cezaevi’ne geçmek istiyorlar. Ancak bu talepleri, beş aydır, ısrarla kabul edilmiyor. M Tipi Cezaevi’nde yasalardan ve kararnamelerden kaynaklı haklarını yerine getirilmezken, bu hakların kullanılabildiği yan taraftaki cezaevine sevk isteklerinin ısrarla kabul edilmemesi üzerine, okurlarımız çeşitli demokratik direnişlerde bulundular ve talepleri kabul edilmezse, yeniden direnişe geçecekler.

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nden 2 Mart günü yola çıkarılan okurlarımız, kendilerinin Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiklerini söylemişlerdi. Ancak Sincan’a geldiklerinde, 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne konuldular. Oradaki itirazları kabul edildi ve 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne getirildiler. İlk cezaevine girerken, çıplak arama işkencesine tabi tutulan okurlarımız, hemen yan taraftaki cezaevine konulurken de, aynı işkenceye tabi oldular. Okurlarımız söz konusu insanlık dışı muameleye karşı çıktıkları için darp edildiler ve daha sonra da haklarında soruşturma açıldı.

Doğan Uzunyol, Yılmaz Yıldız, Dündar Elçiçek, Fırat Can, Ramazan Kıran, Feridun Demir, Feridun Kurt ve Nurettin Çelebi, kendi istekleri üzerine Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nden, Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler. Hemen yan taraftaki cezaevine girerken insanlık dışı çıplak arama saldırısına maruz kaldılar.

Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Nehir Aydıncı, şartlı olarak tahliye olmak üzereyken, kendisine verilen bir başka 5 aylık ceza yüzünden infazı yakıldı ve söz konusu 5 aylık cezası dışında daha önce aldığı 16 yıl 8 aylık hapis cezasının tümünü yatmak zorunda kalacak. Ne diyebileceğimi bilemiyorum. Gerçekten berbat bir durum!

Dört aydır Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan ve buradaki nemden kaynaklı olarak mevcut hastalıkları daha da ağırlaşan Abdullah Öngüllü, Kandıra ya da İstanbul’daki cezaevlerine sevkini istemiş. Bakalım sevk olabilecek mi? Hasan Cemal’in son kitabı “Delila”, Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde de içeriye verilmemiş. Dışarıda serbestçe satılan ve haklı olarak hakkında herhangi bir dava açılmamış olan kitabın içeriye alınmaması, cezaevi yönetimlerinin kendilerini yasaların üzerinde görüyor olmasından kaynaklanıyor olsa gerek.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde Fuat Kav’ın “Mavi ring” isimli kitabından sonra, Hasan Cemal’in “Delila” isimli kitabı da içeriye verilmedi. Cezaevlerinin kitap okuma kurulları da olmasaydı, çoktan yıkılıp gitmişti bu devlet. Neyse ki onlar var! Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Nezir Gümüş’ün sevki Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne çıkmış. Oraya ulaştığında bize bildirirse, yeni yeri kesinleşmiş olur. Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nden Fehmi Karaman, 31 Aralık 2013 günü yaşadıklarını anlatmak için bir faks metni göndermiş; ancak sayfa ilk birkaç satırdan sonra bembeyaz. Yani yaşadıklarını öğrenemedik.

Oltu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Alkış, cezaevlerinde kendisine yönelik ayrımcı ve keyfi uygulamalara karşı 25 Mart 2014 gününden itibaren açlık grevine başlamış. Sekiz yıldır cezaevinde bulunan okurumuzun anlaşıldığı kadarıyla infazı yakılmış. Alanya L Tipi Cezaevi’nde bulunan Adem Amaç, tedavi amaçlı olarak Antalya L Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine!.. Cezası bir yılın altına düşen Murat Yıldız, Ş.Urfa’ya bağlı Hilvan K Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

“Kürd ile İstan” isimli kitabın tanıtım yazısını yayınlamak istiyoruz ama söz konusu yazının bulunduğu kağıdın herhangi bir yerinde yazıyı yazanın ismi ve bulunduğu cezaevinin adı yok. Bildirirse seviniriz.

Koordine çabası

AİHM’in Sn Öcalan ilgili verdiği karardan dolayı, bütün ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası alanların dosyalarını AİHM’e göndermek için ilgili kurumlarca bir koordine çabası söz konusudur. O yüzden, AİHM’e başvuru için acele edilmemesi rica olunuyor.
 

MEKTUBU GELENLER:

Ömer Savuş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Adem Amaç - Antalya L Tipi Cezaevi
Naif Taşalan - Antalya L Tipi Cezaevi
Enver Özkartal - Bafra T Tipi Cezaevi
Sezai Memiş - Bandırma M Tipi Cezaevi
Abdullah Öngüllü -Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mahmut Bilgiç - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Serkan Bayrak - Bolu F Tipi Cezaevi
Mahir Doğan - Çanakkale E Tipi Cezaevi
Mehmet Turgay - Dinar T Tipi Cezaevi
Nurettin Erdemci - G.Antep H Tipi Cezaevi
Ali Paksoy - G.Antep H Tipi Cezaevi
Murat Yıldız - Hilvan K Tipi Cezaevi
Bayram Yaruk - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cihan Özyıldız - Karaman M Tipi Cezaevi
Ercan Kızıler - Kartal E Tipi Cezaevi
İlhami Çınar - Kepsut L Tipi Cezaevi
Tevfik Kalkan - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Ekrem Batmaz - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Hüseyin Bilge - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Seyfettin Yavuz - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Numan Yiğit - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Nurettin Başaran - Mardin E Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Mardin E Tipi Cezaevi
Osman Alkış - Oltu T Tipi Cezaevi
Fevzi Sevmiş - Silivri 8 nolu L Tipi Cezaevi
Nedim Baran - Silivri 8 nolu L Tipi Cezaevi
Ramazan Kıran - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Fırat Can - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Doğan Uzunyol - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Temiz - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Mehdi Ataca - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Erhan Noyan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ahmet Taş - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mustafa Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Celil Keskin - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Nezir Gümüş - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Nehir Aydıncı - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Fehmi Karaman - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik