TKMP Nisan ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı

27 Nisan saat 12.30'da Galatasaray Liseli önünde, Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP), hapishanelerde yaşanan Nisan ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı.

“Tecrit işkencesine son!”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur!”, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz!” sloganları ile eyleme başlayan TKMP üyeleri, Nisan ayı hak ihlalleri raporunu açıkladılar.
TKMP adına yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Ankara Sincan F Tipi Hapishanesi'nde tutsak görüşüne giden arkadaşların görüşü keyfi dayanaksız bir şekilde engelleniyor. Deniz Bakır ve Cihan Karaçölün arkadaşları savcılık ve hapishane idaresiyle kararlaştırarak görüş hakkından men edildiler. Bundan sonra siyasi davalardan yargılanmış veya yargılanıyor olanlar görüşçü olma hakkından men ediliyor. Böylece siyasi tutsaklar tecritin en üst boyutta uygulanmasıyla karşı karşıya bırakılıyor. Bu zindanda saldırıların kazandığı boyut dikkat çekicidir 
Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde hafta da 10 saat olan sohbet hakkı 1 saate düşürülmüş. 
Gebze M Tipi Hapishane’de devrimci kadın tutsakların sohbet alanına kamera yerleştirildiği bildirildi. Kameralar altında sohbeti red eden tutsaklar protesto için sohbete çıkmıyorlar.
Kırıkkale F Tipi Hapishanesi'nde sohbet hakkı 10 saat olması gereken, sohbet hakkı 6 saat uygulanmaktadır. Açık görüş haftası ve “arama” yapıldığı günler bahane edilerek o günler denk gelen sohbetimiz iptal edilmektedir. Sağlık hakkı, 11 Mart’ta varikusel ameliyatı olan Yusuf Kenen Dinçer ameliyat sonrası hijyenik olmayan sağlıksız koşullarda tutulması ve bir gün kaldığı hastanede mahkum koğuşunda kirli nevresim ve battaniye kullanmaya ve diyet raporuna rağmen diyet verilmemektedir. 
Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Hapishane'de 25 Mart'tan bu 21 yurtsever tutsağın 34 gündür süresiz-dönüşümsüz olarak yürüttüğü açlık devam ediyor. Yurtsever tutsakların başladıkları Açlık Grevine iki devrimci kurum dava tutsakları da destek açlık grevine başladı.

Açıklama Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde devrimci, yurtsever tutsakların 34 gündür sürdürdükleri açlık grevinin taleplerinin kabul edilmesi istenerek sonlandırıldı.

Kaynak: halkinsesitv.com

İlişkili İçerik