Trajik ama komik değil!

Batman’da 1995 yılında bir eylem gerçekleştiriliyor. Bu olayda tutuklanan biri, Hüseyin Özer’in üzerine ifade veriyor. Özer, 11 yıl sonra, yani 2006’da gözaltına alınıp, tutuklanıyor. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Hüseyin Özer, ilk duruşmada tahliye ediliyor, ikinci duruşmada ise beraat kararı alıyor.

Böylesi bir süreç, hem Hüseyin Özer, hem de mahkeme için doğal bir şey olmalı. Çünkü 1995’ten 2006’ya kadar Özer; evlilik, pasaport, tapu-sicil kaydı gibi resmi işlemlerin hiçbirinde takılmıyor. Sicilinde bir şey gözükmüyor. Dahası Hüseyin Özer hakkında ifade verdiği söylenen kişi, onu tanımadığını ve dahası onun hakkında ifade verdiğini bile bilmediğini söylüyor. İşkence altında bazı kağıtlar imzalamış ama içini bilmiyor.

Ancak bu dosya, Yargıtay’a gidiyor ve orada bozuluyor. Kendisine geri gelen dosyaya bir kez daha bakan Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Temmuz 2013 günü, Hüseyin Özer’e bu kez müebbet hapis cezası veriyor. Beraat neresi, müebbet hapis neresi? Ama yeniden Yargıtay’a giden dosya, orada da şipşak onaylanıyor! Hüseyin Özer, şimdi şansını AYM’de deneyecek? Umarız, adalet yerini bulur!!!
* * *
Aram Yayınları’ndan çıkan ve kitapçılarda satılmakta olan kimi kitaplar, Kürkçüler F Tipi Cezaevi idaresi tarafından içeriye verilmedi. Yapılan itirazlar üzerine idare ve cezaevi savcısının bu kararı Adana 2. Ağır Cezaevi’nce de onaylanmış. Aram’dan bir kitabın G. Antep H Tipi Cezaevi’ne girişine engel konulmuş. Dışarıda mahkemeler var ve kitaplar denetleniyor ama bu işlemler, cezaevi idarelerine yetmiyor, demek ki...

Elazığ E Tipi Cezaevi’ndeki odalar 14 kişilik ama okurlarımız, böyle bir odada 23 kişi kalıyorlar. Öyle bir kalabalık var ki, insanların nefes alması bile zor. Bu arada, Haşim Özdemir, Taylan Yeter, Şahin Demir ve Süleyman Nilüfer’in cezaları bir yılın altına düştüğü için ilçe cezaevine sevklerini istediler. Bunun üzerine bakanlıkça kabul edilen sevk kararları, 45 gündür yerine getirilmiyor.

Amasya E Tipi Cezaevi idaresi, okurlarımızın ailelerinin yakınlarındaki cezaevlerine sevk isteğini, hakkınızda açılmış disiplin soruşturması sonuçlanmadığı, gerekçesiyle reddediyormuş. Oysa disiplin soruşturması sonucunda herhangi bir ceza çıkması halinde, gidilen cezaevinde de uygulanabiliyor. Bu nedenle, aynı cezaevinde kalmalarına gerek yok.

Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımıza gazetelerimiz her hafta 2-3 gün verilmiyormuş. Gazetenin Afyon’a ulaşmaması diye bir durum yok. Üstelik okurlarımız dikkat ederse, gazetenin genelde aynı günlerde verilmediğini fark edeceklerdir. Bu sorunu çözmek onların idare ile geliştireceği diyaloğa ya da müzakereye bağlı.

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ferheng Mirzaiyan, Rojhilat doğumlu bir Kürt. 2012 yılında tutuklandı ve bugün Türkçe’yi okuyup, yazabilecek kadar sökmüş bulunuyor. Okurumuzun kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızdan, ona gönderebilirseniz, çok iyi olur. Adres olarak şöyle yazsanız yeter: Ferheng Mirzaiyan  / F Tipi Cezaevi  / VAN

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nden Emrah Bayram ve Kadir Caniş, neredeyse yirmiye yakın arkadaşının nerede olduğunu soruyor. Bu köşe açıldıktan kısa bir süre sonra, mektubu gelenler bölümünü bu nedenle açtık. Bu sayfada hem sürgün edilenlerin nereye gönderildikleri hem de mektubu gelenler bölümüyle, arkadaşınızın nerede olduklarını öğrenebiliyorsunuz. Biz burada, her biriniz için arkadaşınız nerede bulunuyor, diye aramaya çıkamayız. Dahası mektubunuzu cevaplamıyorlarsa, ben ne yapabilirim?

İletişim Fakültesi’nde okumak üzere hazırlanan Cihan Aydemir, gözaltına alınıp, tutuklandı. Mahkeme sonunda aldığı 9 yıl hapis cezası, Yargıtay tarafından da onaylandı. Okurumuz, basın yayın ve iletişim teknikleri üzerine kitaplar bekliyor.

Aydın E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızın kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızdan göndermek isterseniz adres şöyle: Engin İsen / E Tipi Cezaevi / C-1 / AYDIN

Van M Tipi Cezaevi’nde bulunan Ahmet Bartın, Oltu T Tipi Cezaevi’ndeki arkadaşlarının mahkeme sonucunu öğrenmek için yazdığı mektuplara cevap alamamış.

Denizli D Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Fahrettin Kocakaya’nın, 2011 yılı 14 Temmuz’unda Amed - Farqîn’de şehit düşen kardeşi Mehmet Kocakaya hakkında yazdığı ve 14 Temmuz günü yayınlanmak üzere göndermiş olduğu bir yazı, elimize 15 Temmuz 2014 günü geçti. Böylesi yazıların çok önceden gönderilmesi gerektiğini bir kez daha belirtiyorum.

Bir okurumuz, tam 13 sayfalık bir yazısını göndermiş. Bu köşede neredeyse her hafta bir sayfadan fazla uzunluktaki yazıları yayınlayamıyoruz, diye not düşüyoruz. Ama nedense, halen böylesi yazılar gelebiliyor. Hiç anlayamıyoruz...

İnebolu M Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Bakır’ın göndermiş olduğu üç çizimi aldık. Teşekkürler...

BU SAYFADA YAYINLANMAK ÜZERE CEZAEVİ TEMALI KARİKATÜRLERİNİZİ BEKLİYORUZ!
* * *
 

ŞİİR KİTABI ÇALIŞMASI

Paris’te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Figen Doğan anısına bir şiir kitabı çalışması başlatıldı. Bu çalışmaya cezaevlerinde bulunan kişilerin katılımı bekleniyor. Kürtçe ve Türkçe şiirlerin, daha önce başka hiçbir yerde yayınlanmamış olması ve en geç 30 Kasım 2014 gününe dek gönderilmesi gerekiyor.
İdris Özdemir - Abdulkerim Aktaş
H Tipi Cezaevi G-9 oda G.ANTEP

MEKTUBU GELENLER:

Hüseyin Eşlik - Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi
Suat Baran - Amasya E Tipi Cezaevi
Engin İsen - Aydın E Tipi Cezaevi
Abdullah Öngüllü - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Aydın Şaka - Bolu F Tipi Cezaevi
Ruşen Tutku - Bolu F Tipi Cezaevi
Fahrettin Kocakaya - Denizli D Tipi Cezaevi
Haşim Özdemir - Elazığ E Tipi Cezaevi
Cihan Aydemir - Erzurum H Tipi Cezaevi
İbrahim Bakır - İnebolu M Tipi Cezaevi
Hasan Dal - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Levent Döndü - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaev
Seçkin Savaş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Muhterem Güneş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Murat Gümüş - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Kemal Özelmalı - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Sercan Bal - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Mehmet Demir - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Yıldırım Demir - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Hüseyin Özer - Siirt E Tipi Cezaevi
Yalan Yanar - Siirt E Tipi Cezaevi
Emrah Kelekçier - Siirt E Tipi Cezaevi
İbrahim Şahin - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Recep Bekik - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şivan Bilik - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Şehmus Anik - Tokat T Tipi Cezaevi
Ramazan Akboğa - Tunceli A3 Tipi Cezaevi
Ferheng Mirzaiyan - Van F Tipi Cezaevi
Ahmet Bartın - Van M Tipi Cezaevi

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik