Tutsak çizer ve yazar Serdar Koç'tan mektup var: "Güneşi görmeyeli altı ay oldu..."

12.04.2021

Merhaba,

            Selam ve sevgilerimi sunuyorum. En son yolladığınız kart ile pulları aldım. Teşekkür ediyorum. Yıllar yılı biz içeridekilerle dayanışma durumundasın. Ailelerimiz dahil bizim bitmeyen mahpusluğumuzdan usandılar. Haksız da sayılmazlar. Sana yazarken hep bir takdir duygusu yokluyor içimi. “Övgü iyi insanları daha iyi, kötü insanları daha kötü yapar” diye bir söz var. Övgü olsun diye değil, fakat böylesi yerlerde insani ve dostça davranışlar çok daha anlamlı ve değerli oluyor.

            Buralarda yeni bir şey yok. Güneş görmeyeli altı ay oldu neredeyse sadece beş-altı gün güneşle muhatap olduk. Yalnız serçeler keyifle şakımaya başladılar. Bu uyanık ve sevimli kuşların cıvıltısı baharı müjdeliyor, fakat kış hala gitmemekte diretiyor. Serçeler için ideal yerler mahpushaneler. Nasıl olsa korunaklı duvarların üzerindeki tel örgüler baykuş saldırılarına karşı kalkan işlevi görüyor. Bu teller çekilmeden önce baykuşlar da öterdi. Galiba ekmek kalmadığından başka yerleri mesken eylediler.

            Umarım iyisin, iyisiniz. Korona belası ürkütücü boyutlara vardı. Salgının biteceği de yok. Aşılama tamamlanana kadar bir yığın mutasyon geçirir. Bağışıklık için D vitamini, C vitamini kadar önemliymiş. Bu yüzden güneş açar açmaz havalandırmaya gidiyorum. Belli olmuyor, bir bakmışsın bulutlar kaplamış göğü.

            (…) öncesinde iki gülmece öykü dosyası hazırlamış, ardı sıra okuma evresine geçmiştim. Yazım yoğunluğu sonrası okumak yakıcı hale geliyor. Ayda iki tane İlçe Kütüphanesi’nden kitap alma olanağı doğdu. Az da olsa derde derman oluyor. Geçenlerde Aziz Nesin’in Şimdiki Çocuklar Harika kitabını okudum, pek beğendim. Ebeveynlerin okuması gereken bir kitap. Abime önerdim haliyle.

            Neyse uzatmayayım. Kart ve pullar için tekrar teşekkür ediyorum. Bir kez daha selam ve sevgilerimi sunuyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Serdar KOÇ

T Tipi Hapishane

Elbistan

İlişkili İçerik