Tutsak gazeteci Ziya Ataman'dan mektup var: "kitaplarınızı aldım. Bunun için müteşekkir olduğumu söylemeliyim."

“Mesafe almışsa da sevgimiz, saygımız, o mesafe kadar sağlamlaştığını da bildirmeliyim. Bizde özlem zaman aldıkça daha da değerleniyor, derinleşiyor. Pekişen bu duygumuz tüm zorlukları yaşatıyor olsa da tadını daha farklı kıldırıyor.”

Ziya ATAMAN

Dumlu 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishane

Yakutiye/ERZURUM

 

06.03.2024

Saygıdeğer Adil hocam,

                Uzun bir zaman olalı sizlere hürmetimi sunmak için yazamamıştım. Sessizliğin çıldırtan yanı olan bu mekanda saygı duyduğum, değer verdiğim ve yol göstericim olarak gördüğüm birçok takdire şayan kişiliklerden epey koptum. Yeni oluşturulan bu sistemden farklı bir kişilik elde etme arayışları tüm imkanlarıyla seferber edilmişken, kişiliğimizi onurumuzla birlikte koruma savaşımı bizlerden de cevap olarak yansıyor. Bir saniye boşlukta girdap misali çektikçe kaybolursun. (…) Ama mecburduk buranın zorluğunu yenmeye. Mesafe almışsa da sevgimiz, saygımız, o mesafe kadar sağlamlaştığını da bildirmeliyim. Bizde özlem zaman aldıkça daha da değerleniyor, derinleşiyor. Pekişen bu duygumuz tüm zorlukları yaşatıyor olsa da tadını daha farklı kıldırıyor. Bu durumu bu zorlu mekan bahşetti bana. Vakit almış olsa da sizlere de olan saygım hâlâ değerini korumaktadır. Bunu bilmenizi isterim. 

                Değerli kitaplarınızı aldım. Bunun için müteşekkir olduğumu söylemeliyim. Adadığınız şiir kitabınız duygumu tekrar alevlendirdi. Onore etti. Bir çığlığın sesi olmak kadar gururlandıran bir şey var mıdır bu dünyada? Bu gururu gördüm eserinizde ve derine, taa derine işlediğiniz bu ses hâlâ yankılanıyor. Bunun için minnettarım. 

                Bu uzun zaman aralığında sessizliğime neden olan şeylerden ötürü mazur görmenizi istiyorum. Tekrarına vesile olan çok değerli eserlerinizle birlikte temennimin bu yazışmamızın devamı olmasıdır. Tekrar tekrar minnet duyduğumu bildirir, saygılarımı yollarım. 

 

Ziya ATAMAN

Dumlu 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishane

Yakutiye/ERZURUM