Tutsak hekim Ayhan Kavak sürgüne gittiği Tarsus hapishanesinden mektup yolladı

" Unutmadan yeni bir zindan ve Çukurova. Üç kişilik görüşe gelebilecek canları yazacağım. Acaba görüşe düzenli gelebilecek dostlar var mı? Ona göre görüş listeme yazmayı düşünüyorum.  Düzenli, en azından ayda bir gelecek dostlar olursa iyi olur diyeyim. Olmazsa da can sağlığı…"

Ayhan KAVAK

2 Nolu T Tipi Cezaevi A-17 Oda

Tarsus/MERSİN

***

30.05.2022

Kekê Adil Hocam’a,

            Yeni bir zindandan, Tarsus 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nden merhabalar. Aile aracılığıyla bildirmiştim. 18 Mayıs’ta buraya paketlendik. Bizimkisi Evliya Çelebi’yi geçti. Hani Çelebi, Tanrısından Seyahat ister ya, biz ise hiç kimseden istemeden o zindan senin bu zindan benim diye ‘seyahat’ edip duruyoruz işte. Galiba 9-10 zindan dolaşmış oldum, 23 yıl içinde. Otuzu tamamlamadan bir o kadar daha dolaştırırlar. Çelebi yaşasaydı hızımıza yetişemezdi vesselam.

            Oysa ben Anamın hastalıklarından dolayı daha yakına, Amed’e gitmek için sevk yazmış, ret gelmişti. Vay sen misin yazar denilerek yakın yerine daha ırağa paketlenmiş olduk… Yanımda getirdiğim ortopedik yastık, bel yastığı, korse, ortopedik bileklik, elyaf yorgan, boş defterler, kalemler, yazılı defterler vs. henüz almış değilim. Bakalım önümüzdeki haftalarda belli olacak ama boş defter ve kalemler verileceğe benzemiyor. Daksil de yok. Onun için yolladığım yazılarda karalama vs. olabileceği gibi redaksiyon hataları da cabası. Sonuçta zindanda kalıyorsun. Nerede kalacağın çok önemli olmasa da aile için ve özellikle yatağa bağlı yaşayan Anam için çok zor olacak. Bu da bir başka bedel ödettirme oluyor, naçar katlanacağız.

            Buraya girişte herhangi bir olumsuzluk yaşamadan direkt arkadaşlarımın bulunduğu odaya geçtim. Benle beraber yirmi arkadaş bir odadayız. Siverek T’ye göre daha büyük T’dir burası. Bana ‘uçsuz bucaksız’ bir yer olarak geldi. Siverek’teyken neredeyse 1 yıldır 10 arkadaş en fazla kalıyorduk. En son sekiz kişiydik. Fazla arkadaşın olması bana eskilerde kalan koğuşta kalma günlerini hatırlattı…

            Unutmadan yeni bir zindan ve Çukurova. Üç kişilik görüşe gelebilecek canları yazacağım. Acaba görüşe düzenli gelebilecek dostlar var mı? Ona göre görüş listeme yazmayı düşünüyorum.  Düzenli, en azından ayda bir gelecek dostlar olursa iyi olur diyeyim. Olmazsa da can sağlığı…

(…)

           Sevgiler…

Not: Her mahsus mahalin bir başka ‘raconu’ var. Burada da siyah kalem yassak! Ayrıca daksil, ataç, sekreterlik vs. Ben de daha çok siyah kalemle yazardım. Bundan artık mahrumuz! Ha, bu arada dergiler de burada verilmiyor. Gerçi Siverek’te de verilmiyordu. Ağır Cezaya kadar (Siverek) itirazımı iletsem de ret cevabı geldi. Genel uygulamadaki bir konsepttir. Hadi Y. Yaşam vd. gazeteleri anlamasak da anlamış gibi yapalım da, Şiirden, Natama, Notus gibi edebiyat dergilerinin verilmemesi akıl kârı değil. Ne yazık bu konuda kimsenin dert ettiği de yok. Biz de edebiyat dergilerini okuyamıyoruz vesselam!

Ayhan KAVAK

2 Nolu T Tipi Cezaevi A-17 Oda

Tarsus/MERSİN

 

İlişkili İçerik