Ayhan Kavak

"HAVA DÖNDÜ… 1 MAYIS GELDİ!"

“O süreçte salonda da olsa, yılların ardından 1 Mayıs da kutlanacaktı. Benim de katıldığım 1987 1 Mayıs’ı Emek Sineması’nda yapılmıştı.  Önlerde oturmuştuk, arkadaşlarımla birlikte. O günü hiç unutamadım. Sinema lebalep doluydu. Bir ara Can Yücel sahneye davet edildi. Emekten, işçiden yana o güzelim şiirlerini okumanın ardından yerine oturdu. (…) 1980 darbesinden sonra kutlanacak ilk 1 Mayıs’ı böyle olmuştu İstanbul’da… Öğrenci gençlik de alışkanlıklarını sürdürmekteydi. Bir sonraki yıl yani 1988’de de illa Taksim’e çıkılacak dendi ve ona göre hareket edilecekti.

EBEM KUŞAĞI

 

Geceyi pusatlayanlar

Ellerinde taşıdıkları

Meşale olmuş yürekleriyle

Geliyorlar.

İsteyene

Bir tutam ateş

Bir çakım ışık

Bir dünya aşk

sunuyorlar

Canlarını verdikleri gibi.

Geceyle pusatlananlar

Yıldız yalımından yaldızlarla

Yol almaktalar

Alınları açık

Ufka kitlenmiş bakışlarla

Yağmur altındalar

Göğün ışıkları

Göz bebeklerinde yanana değin.

Sonrası rengarenk ebemkuşağı…

 

AYHAN KAVAK

Siverek 1 Bolu T Tipi Hapishanesi

"Dört arkadaşımız başka zindanlara sürgün edildi...İsimleri Remzi Bayram, Sozdar Çiçek, Hasan Kılıç, M. Nur Çelebi "

Açık görüşten bir gün önce meğer dört arkadaşımızı başka zindanlara paket edecekleri tutmuş. Bizim odada Remzi Bayram Türkoğlu/Maraş 2 nolu L tipine, Sozdar Çiçek 1 nolu L Tipi, Türkoğlu’na götürülürken; arada Görülmüştür’e de şiir yollayan Hasan Kılıç Kayseri-Bünyan 2 nolu T’ye, M. Nur Çelebi de oradaki 1 nolu  T Tipine paket edildi.

Ayhan KAVAK . 1 Nolu T Tipi Hapishanesi A-3. Siverek/Ş. URFA

***

14.02.2022

Kekê Adil Hocam’a,

            Selam, sevgi ve saygılarımla merhaba…

KARA TREN VE NEWROZ

“Bugün yine yeniden bir başka Newroz Bayramını daha karşılayacağız. Ozan Ahmed Arif’in dediği gibi, “Nerede olursan ol, içeride, derste, sırada, yürü üstüne üstüne, tükür yüzüne celladın, fırsatçının, işbirlikçi hayinin…” halkların ve insanlığın özgür yaşam sevdasının kavgada, alanlarda haykırılacağı bir gündür Newroz.

DUVAR YAZISI, EDEBİYAT KAYINTISI II

"Kanımca kendini 19. yüzyıl romanlarına yakın hissedenler küçücük bir mekana sıkıştırılan tutsaklar olmaktadır. Okurken klasiklerde aldıkları tat ve hazı günümüz romanlarından alamamaktalar. Hapishane koşullarının türlü dayatımları karşısında dezavantajlı konumdaki tutsaklar, görsellikle sınırlı etkileşim içerisindeler. Haliyle dışarıdaki gibi olmamakta; dikkatin dağılmaması ve bilincin parçalanmamasının gerektirdiği bir mekanda yaşar kılınmışlardır. Bu yüzden 19. yüzyılın romanlarının karmaşık olay örgüsü, çoklu belirginleşmiş karakterler, kurgu ve hikaye ihtiva etme vd.

"Sıradan bir kartın bile Avrupa’ya yollanmasının bedeli astronomik fiyatlarla olduğundan cevap yazamadım.”

“Değerli Kekê, kaç zamandır gerek Almanya’dan gerekse de diğer Avrupa ülkelerinden yazan ve dayanışma duygularını ileten dostlara ne yazık ki yazamaz oldu(m)k. Sıradan bir kartın bile Avrupa’ya yollanmasının bedeli kura göre belirlenen astronomik fiyatlarla olduğundan cevap da yazamadım.”

Ayhan Kavak. 1 No’lu T Tipi Hapishanesi A-3 Oda. Siverek/Ş. URFA

***

DUVAR YAZISI, EDEBİYAT KAYINTISI 1

Örneklerine çokça karşılaşılsa da kişiye has özellikler/özgünlükler barındırdığından kaç zamandır ben de bir şeyler yazmaya başladım. Okumalardan ve kitaplardan devşirdiğim kimi anekdotları maddeler halinde yazmaya koyuldum. Kim bilir dipnotlarda kalan edebi pasajları bu vesileyle sizlere ulaştırmak istedim. Dilerim ilginizi çeker…

Sesi kısılanların çığlığı Firari Yazılar’la duyulursa ne mutlu bize!

 

FİRARİ YAZILAR

İÇERİDEKİ YAZARLARLA SÖYLEŞİLER... Ayhan Kavak

 “Leyla Atabay’dan, Selahattin Demirtaş’a, Gültan Kışanak’tan, Sami Özbil’e, Gülazer Akın’dan Erol Zavar’a, Ergül Çiçekler’den, Laleş Çelikel’e kadar 38 mahpus yazar ve şairin katkı sunduğu bu “Firari Yazılar” birbirimizi bulmak için iz süreceğimiz edebi-siyasi kılavuz olarak da okunmalıdır.” Sezai Sarıoğlu

Dr. Ayhan Kavak'tan mektup var: " biz kuşatılmış karanlık mekanlardakilerin başına da kayalar düşmekte."

“Herkesin başına çiçekler serpilirken biz kuşatılmış karanlık mekanlardakilerin başına da kayalar düşmekte. Hal böyleyken kitaba ve yazıya olan tahammülsüzlük dışarıdan yollanan kitap ve dergilere yasak gelme oldu. İki ayda bir, özel-bayramlarda bir adet hediye kitap alabileceğiz artık.”

Ayhan Kavak. 1 No’lu T Tipi Hapishanesi A-3. Siverek/Ş. URFA

***

15.11.2021

Kekê Adil Hocam’a, Selam, sevgi ve saygılarımla merhaba…

ARI, BÖRTÜ BÖCEK VE MARTILAR

Asuman, safra niyetine zamanın atıldığı kutucuk kuyudan görebildiğim kadardır. Ufku çalınmış parça pürçük aydınlıkta ateş almaya gelen güneş tez çekilir, gölgeye kesilir dört duvar. Bir yerlerde var, biliyorum; bir yerlerde parıldamayı sürdürmekte güneş. Ne yazık, benden ırak, nasipsizim ondan…