Tutsak Karikatürist Barış İnan yazmış

Barış İnan   2 Nolu F Tipi   A-13-13   KOCAELİ                                                                                                                                                                  

Adil Abi Merhaba,

Adımı listeden sildin mi? Çok hayırsızım değil mi? Tamam geciktim, kabul, vur, öldür ama önce bi sor neden diye sordun mu? Anlatayım mı? J

Kartın ve haber kupürün geldiğinde tadilat dolayısıyla yer değişimi bekliyorduk, ona hazırlanıyorduk. Tadilat için bizi aldılar üçlülere götürdüler. Hücrelerin tek penceresi var. Karşılığı olmadığı için esinti olmuyor, havasız oluyor. Yaz başıydı, battaniyeleri kaldırmıştık sıcak diye. Üçlüye bir gittik ki vay vay vay vay, bir cereyan, bir esinti peeeh, sorma gitsin, üstümüzden nevresimi alıp uçuruyor, hemen battaniyeleri geri çıkardık. Boydan boya pencere, aydınlık, ferah. Sabah 5’te güneş doğuyor, ben uyanıyorum. Normalde üçlüler de tek tek veriyorlardı ama yanımdaki arkadaşlardan birinin, bir eli yok, işlerini yapmakta zorlanıyor. Beni onun yanına verdiler. Gittiğimiz yer geçiciydi, iki kişi bir araya gelmişiz, çevreyle geniş sohbet imkanı olmuş, uzun uzun voltalar, uzun volta saatleri vb vb. Eşyaları bile açamamışız, ben nasıl çizim yapayım? Haksız mıyım? Haksızsam haksızsın de ama haksızsın diyorsan biraz daha okumaya devam et, daha bahanem var!

Sonra geri döndük. Ortalık toz ama nasıl, ne anlatsam az gelir yine de sen abartmış dersin. Bir hücreden çıkan toz iki hücreyi doldururdu. Temizlik, yerleşme günler sürdü. Tabi bu arada mektuplar, dergiler, bir sürü iş birikti. Onları yapmak da günler sürdü. Sen hep aklımdaydın ama nasılsa çizimin gönderi zamanı geçti deyip erteledim. Bir yandan da hep ikilemdeyim, çizeyim-gündemden düştü, çizeyim gündemden düştü, çizeyim gündemden düştü, çizeyim gündemden düştü… Temmuz-Ağustos böyle geçti. Yaaaa, çizeyim de bitsin bu işkence deyip bu sabah çizdim aha da akşamına da mektubumu yazıyorum. Bende bahane bu kadar, ancak bunları buldum, ikna olduysan okumaya devam et, yokkkkkkkk, ikna olmadım diyorsan burada okumayı da bırak L

Umarım iyisinizdir. Bizler iyiyiz. Yukarıda bahsettiğim 20 günlük yayla tatili çok iyi geldi. Aynı siz tatile gidince nasılsa öyle, tadı damağımızda kaldı, her tatil gibi kısaydı, bir yandan yorucu, kafa olarak dinlendiriciydi. Keşke her yıl tadilat yapıp 20 günlük yaylaya çıkarsalar biz hücrelerdeki ağırları. Yazık bize L!

Aklımız bir yandan Rojava’da. Kıllı şeytanlar yine saldırıyı arttırdılar. Ah orada olabilsek. Tv’den seyirci olmak çok ama çok ağır. O Şengal’de yaşananlar… Dışarda olup onları görmekte bir travma ama bir de bir şey yapamamak ekleniyor bizde.   İşte böyleyken böyle, gerisi bildiğiniz mapus halleri. Kendinize çok iyi bakın. Öykü’nün gözlerinden öperim. Bayram geliyor, bayramınızı da kutlarım, komünlerin hasat bayramlarında kol kola olabilmek umuduyla. Sağlıkla, umutla, neşeyle, dirençle, aşkla kalın.

Selam ve sevgilerimle. 18.9,2014

Barış İnan

2 Nolu F Tipi   A-13-13

KOCAELİ

İlişkili İçerik