Tutsak karikatürist Ömer Raman'dan Mektup Var:"Bu yıl da pandemi bizler için bitmedi. Açık görüş halen yok."

“30 yıl yatıp çıkmak az değil. Tabii şartlı tahliyeni iyi halli olarak hak etmemişsen 6 aylık bir tahliye gecikmesi oluyor.”

Ömer ÖZDURAK

Bolu F Tipi Hapishane

 

25.10.2021

Sevgili Adil Abi Merhaba,

            Öykü’nün resim yapıp gösterdiği fotoğraf kartınızı aldım. Kızınız Öykü şimdi liseli olmalı sanırım. Zamanın biz içeridekiler için çok yavaş aktığı gerçek ama dışarıda bıraktıklarımız için hızlı akıyor. Fotoğraflar bunun kanıtı gibi duruyor… Öykü çok tatlı çıkmış bu ara.

            Değişen şeyler var burada hem iyi hem kötü. Eskiden en fazla 1 saat görüş yapabiliyorduk ama artık bir buçuk saate çıktı ama bu hak ağır cezalara uygulanmıyor. Gerçi başka cezaevleri 45 dakika görüş yaptırıyordu ve sanırım onlar da en fazla 1 saate çıkartırlar. Bu haber bazılarımız için iyi sayılır sadece. Yavaş yavaş 30 yılını doldurup çıkanlar var bu da güzel. Gerçi onlar için biraz buruk bir sevinç oluyordur. 30 yıl yatıp çıkmak az değil. Tabii şartlı tahliyeni iyi halli olarak hak etmemişsen 6 aylık bir tahliye gecikmesi oluyor. Yapılan son düzenlemeyle bu böyle oldu. Eskiden herhangi bir disiplinin olmasaydı tahliye için yeterliydi. Yani artık idareye kalmış. Bir de infazını yakanlar var ki onlar 36 yıl bitirip çıkacaklarmış. Gerçi bunları biliyorsunuzdur ama yine de paylaşmak istedim.

            Evet, Almanya’daki dostlarla yazışıyorum. Lakin yazışmak biz içeridekilere lüks olmaya başlıyor artık. Eskiden 6,50 liraya normal mektup yollayabiliyorken şimdi döviz kuruna bağlanmış ve 15,00 liradan söz ediyorlar. Her şeye habire zam geliyor ama postaya daha çok geliyor sanki. Bilemiyorum belki bizlerin gözüne çok geliyordur. Sözde e-posta hakkı filan tanındı ama altyapı yok diyerek bu hak da kağıt üstünde kalıyor tabii.

            2-3 yıldır bir şiir dosyası üzerinde çalışıyordum ve en sonunda bitirip eve yolladım ama halen okuma komisyonunda bekliyor. Yeğenler bilgisayara (daktilo) aktaracaklar ve sonrasında umarım basılır. Yeni çizimler de yolladım ve evdekiler size yollayacaklar.

            Genel anlamda iyi sayılırım. Bu yıl da pandemi bizler için bitmedi. Açık görüş halen yok. Kendinize çok iyi bakın abi.

Sevgilerimle

Ömer ÖZDURAK

Bolu F Tipi Hapishane

İlişkili İçerik