"Firari yazılar" adlı kitabımız Bolu hapishanesinde yasaklandı... Yazarına dahi verilmedi...

‘Firari Yazılar’ adlı kitap çalışmanızı kutluyorum ama Eğitim Birimi “sakıncalı yazılar var” gerekçesiyle bana vermediler. Keşke okuma şansım olsaydı. Artık bir kitap hakkında toplatma kararı olmasa da şayet Eğitim Birimi uygun görmezse o kitabı tutukluya vermeyebiliyorlar. Yani anlayacağınız keyfi bir durum var.

***

Merhaba Sevgili Adil Okay,

Hayat ne kadar iyi sizler için bilemiyorum ama dileğim iyi olmanız ve her şeye rağmen güzel gidiyor olmasıdır. (Benimle de söyleşinin yer aldığı) ‘Firari Yazılar’ adlı kitap çalışmanızı kutluyorum ama Eğitim Birimi “sakıncalı yazılar var” gerekçesiyle bana vermediler. Keşke okuma şansım olsaydı. Artık bir kitap hakkında toplatma kararı olmasa da şayet Eğitim Birimi uygun görmezse o kitabı tutukluya vermeyebiliyorlar.

Yani anlayacağınız keyfi bir durum var.

Dışarıdan içeriye bakılınca –en azından basın ve Bakanlığın açıklamalarında içeridekilerin koşulları iyileştiriliyor havası verilmeye çalışılıyor ama tam tersi oluyor ve koşullar daha da ağırlaştırılıyor yönetmeliklerle ve uygulamalarla. Gerçi bizde her şey öyle, bir adım ileri atıp üç adım geri atılıyor.

Şayet kitap elime ulaşırsa ne zaman olursa olsun yine de tanıtım yazısı yazacağım. Uzun yıllardır mahkumlarla birlikte bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz ve her işin çok değerli, inanın. Adil abi, kimi yeni çizimler eve yolladım ve kardeşlere internet üzerinden size yollamalarını istedim. Umarım şimdiye ulaşmıştır.

Almanya’daki mahpus dostlar da sergi konusunda yazdılar ve iyi geçtiğini ve sergiyi başka şehirde de yapacaklarını belirtmişlerdi. Genel anlamda iyi olmaya çalışıyorum. Umarım 2022 baharına kadar her şey normale döner içerde de. Komik bir şekilde ilk açık görüşümüz yarım saatle sınırlandırıldı ve 2 kişi ancak gelebiliyor! Sözde yaptırılmayan görüşler için telafi görüşleri yaptırılacaktı! Her şey “sözde” kalıyor bizde maalesef.

Şimdilik böyle abi, Yeni Yılınızı da kutlarım. Umarım güzel bir yıl olur hepimiz için. En yakın zamanda özgür biri olarak görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalınız.

Sevgilerimle Ömer ÖZDURAK Bolu F Tipi Cezaevi 05.12.2021

İlişkili İçerik