Tutsak şair "“Zelzele-Senfonik Ağıt” bestesi yaptı...

 

"Yaşadığınız acı çok büyük ve bizler, uzaktan seyretmek zorunda kaldık. Bu ağırlığın yarattığı hüznü tarif edebilmek için; oturdum günbegün -6 Şubat-6 Mart- arası otuz sayfalık bir “Zelzele-Senfonik Ağıt” bestesi yaptım; ona sözler yazdım; Fazıl Say’a gönderdim; henüz bir geriye dönüş veya fikir edinemedim. Depremzede gençlerin eğitimine bağışlansın istedim. On bölümün her bölümü bir şehre ithaf edilmiş."

Resul SARIGÜL

2 Nolu F Tipi Hapishane C-8/91 Şube 3

İZMİT/KOCAELİ

***

14 Mayıs 2023

Sevgili Adil Merhaba!

                Bu acıları yaşayan herkesin, hepinizin acılarını paylaşan faksı şubatın yirmi birinde yazmıştım sana; ondan sonra iki kartını aldım; ama faksın eline geçmediği anlaşılıyor. Öncesinde, şiir ve yazının da size ulaştığını yazmıştın. Umarım bu geçer eline.

                Yaşadığınız acı çok büyük ve bizler, uzaktan seyretmek zorunda kaldık. Bu ağırlığın yarattığı hüznü tarif edebilmek için; oturdum günbegün -6 Şubat-6 Mart- arası otuz sayfalık bir “Zelzele-Senfonik Ağıt” bestesi yaptım; ona sözler yazdım; Fazıl Say’a gönderdim; henüz bir geriye dönüş veya fikir edinemedim. Depremzede gençlerin eğitimine bağışlansın istedim. On bölümün her bölümü bir şehre ithaf edilmiş. Bir de “Zelzele-Senfoni Şiir” serisi - şiir tarzında- kitap dosyası çalışma yaptım. 250 sayfa olacak kadar. Bu çalışmayı da depremzede gençlerin- çocukların eğitim için bağışlayacağım. Bu şiir çalışmamın basılması için, siz “Görülmüştür” ekibi olarak bir şeyler yapabilirseniz sevinirim. Yani temize çekilip basılmasını ve güvenilir biçimde, depremzede çocukların eğitimi için bağışlanmasını sağlayabilirseniz iyi olur. Buna dair fikir ve önerin olursa, bana faks’la ilet, şiirleri sana göndereyim. Biz iyiyiz. Sözü Abdullah Kalay arkadaşa veriyorum:

                Sevgili OKAY ailesi merhaba; depremin olduğu günden bugüne yaşananların acısını derinden yaşadık. Yakınlarınızı da kaybettiğinizi Resul arkadaştan öğrendim. Bu acıların yaşandığı dönemlerde ben kilitleniyorum adeta. Ne söz anlatabilir ne dayanabilir yürek, ne de öfke tükenir. Acılarınızı paylaşıyorum. Ben 1999 depreminde yaşananları yakinen biliyorum. Onun için yanınızda olmayı çok isterdim. Zor bir süreç. İnanın sizinle birlikte ağladım. Sevgiyle kucaklıyorum saygılarımla. Abdullah Kalay

                Sevgili Tülin’in şahsında; anneler gününü kutluyoruz. Umarız her şey gönlünüzce olur. Siz anneler de olmasanız, bu dünyanın kahrı belası hiç çekilmez. Saygı ve sevgilerimle…

                Seçimler ikinci tura kaldı gibi. Memleketin hali bir garip, anlayabilene aşk olsun. En içten duygularımla.

 

Resul SARIGÜL

2 Nolu F Tipi Hapishane C-8/91 Şube 3

İZMİT/KOCAELİ

Fotoğraf: Özcan Yaman