Tutsak Yazar Serdar Koç'tan Mektup var

“İçeride yazımsal çalışmalar sahiden terapi işlevi görüyor diyeyim. Bir arkadaş edebi çalışmaları direniş olarak addetmişti. Uzun yatınca bu daha belirgin oluyor. Mahkumun halini biliyorsunuz.”

Serdar KOÇ

E Tipi Cezaevi

ELBİSTAN / MARAŞ

***

21 Eylül 2017

Merhaba,

Adil Abi, öncelikle selam ve sevgilerimi yolluyorum.

Ha bugün ha yarın derken neredeyse üç ay oldu yazmayalı. Nedeni ise Ceylan Yayınlarında öykü kitabımı bekliyordum. Kitap gelsin birlikte mektup yollayayım dedim. Bundan dolayı mahcubum da. Herkes kendine mahkumdur adıyla bir öykü kitabı diyeyim son hali yollandı, hataları düzeltip geri yolladım. Anlaşılan bayram sonrasına kaldı. Yoksa sizi unutmuş değilim. Olmaz öyle şey zaten.

En son cezaevi hikayeleriyle hazırladığım Görünmez Mahallenin Sokakları adlı çalışmam için senden önsöz yazmanı istemiş ve kabul etmiştin. İlgili çalışmayı el yazısı olarak AnchorCeylan Yayınları’na yolladım. Zaten Basım aşamasına gelince (ki bir-iki yılı bulur) yayınevi sana yollar. O zaman okursun, önsöz ile anlamını güçlendirirsin. Bunu kabul ettiğin için teşekkür ediyorum bir kez daha. Senin son romanını merak ediyorum. Henüz alamadı Ahmet, İnfaz Hakimliğinden.  Olumlu sonuç gelirse alır okuruz. O zaman değerlendirmemi yazarım.

İçeride yazımsal çalışmalar sahiden terapi işlevi görüyor diyeyim. Bir arkadaş edebi çalışmaları direniş olarak addetmişti. Uzun yatınca bu daha belirgin oluyor. Mahkumun halini biliyorsunuz. Sonuçta bunun yoğun deneyimi ile yıllar yılı içeridekilerle kurulan ilişki paylaşım ve dostluklar var. Bence çok ama çok anlamlı. Ne bileyim içimden geçen takdir duygusunu tekrar yansıtmadım, öyle eksikliğe gireceğim hissini yaşıyorum. Kurbansız bir bayram dileğiyle selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Serdar KOÇ

E Tipi Cezaevi

ELBİSTAN / MARAŞ