Tutsaklarla birlikte direneceğiz

Son çıkarılan KHK’lere her kesimden gelen tepkilerle birlikte, en sert tepki yine tutsaklardan geliyor. ‘Kefen giyeriz de tek tip elbiseyi giymeyiz’ diyen tutsakların aileleri de, içeride olduğu gibi dışarıda da direniş olacağını söyledi

İçeriye “Tek tip elbiseyi” getiren, dışarıyı ise kontra güçlere açan iktidarın çok yönlü saldırılarına karşı her cepheden direniş sesleri yükseliyor. KHK’ler ile “yeni bir düzenin” adımları yasallaştırılırken, avukatlardan, siyasetçilere, sendikalardan, işçilere kadar herkes direniş çağrısı yapıyor. Tutsak yakınları ise tek tipe karşı içeride verilen direnişi dışarıya da taşıyacaklarını söyledi.

‘Tek yargı’ oluşturuluyor

KHK’ler ile Meclis’in yasama yetkisinin gasp edildiğini söyleyen Adana Barosu Başkanı avukat Veli Küçük, “Düzenlemelerle taşeron işçiler geçmiş haklarından vazgeçmeye zorlanacak. Cezaevlerinde ABD tarzı tek tip kıyafet uygulamaya konularak, ‘tek adam hükümdarlığı’ egemen kılınıyor” dedi. KHK’lerle Yargıtay’a 100 ve Danıştay’a 16 yeni üyenin atanacağına dikkat çeken Küçük, “Yargı artık bağımsız olmadığı gibi, tam olarak ‘tek adam’ iradesine teslim edilmiştir. ‘Tek yargı’ kadrolarını oluşturmaktadır” diye belirtti.

OHAL amacını aştı

Toplamda 30 KHK’nin çıkartıldığını vurgulayan Küçük, “3 günde püskürtülen darbe teşebbüsü sonrası sivil dikta anlayışının tüm uygulamaları bir buçuk yıldır devam etmektedir. OHAL kapsamında çıkartılan KHK’ler aracılığıyla OHAL’in amacı ve kapsamı dışına çıkılarak hukuka aykırı düzenlemeler yapılmıştır” dedi. Aynı KHK kapsamında getirilen tek tip kıyafet uygulamasına da değinen Küçük, “Bu her şeyden önce masumiyet karinesine ve adil yargılanma ilkesine aykırıdır” diye konuştu.

‘Ülke ateşe atılmıştır’

İHD Mersin Şube Sekreteri Avukat Özgür Çağlar ise, 696 sayılı KHK’de yer alan 121. maddeyi “Türkiye’nin hukuk devleti ile ilgisinin kalmadığını, tamamen bir hukuk devleti olma yolundaki tüm bağların koparılmaya yönelik bir madde” olarak değerlendirdi. Gezi eylemleri sırasında yaşanan esnaf saldırılarını hatırlatan Çağlar, “Türkiye KHK ile yasallaşan bu maddenin ardından resmen ateşe atılmıştır” dedi.

‘Hukuksuzluk had safhada’

“Tek tip elbiseye” cezaevlerinden de tepkiler sürüyor. Adana Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde bulunan babası Mehmet Emin Oruç ile görüşen Müslüm Oruç, babasının anlatımlarını aktararak: “Haksızlık ve hukuksuzluk had safhada. ‘FETÖ’, DAİŞ ve diğer adli tutuklularla aynı koridorda tutuluyoruz. Aynı koridorda olmamız provokasyon amaçlıdır. Basına veya başka kurumlara gönderdiğimiz mektuplara el konuluyor. Tüm kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz.”

Tutsakların yanındayız

Tutsaklara tek tip elbise uygulamasının dayatılmaya başlandığını ifade eden Oruç, babasının ve diğer tutukluların “kefen giyeriz ama o kıyafeti giymeyiz” dediğini kaydetti. Bu uygulamanın insanlık dışı olduğunu dile getiren Oruç, “Bizler her zaman tutsakların yanındayız. Tutsaklar kefen giyiyorsa; bizde burada giyeriz. Bizler bu uygulama karşısında tutsaklarla birlikte direneceğiz” diye konuştu.

‘Evlatlarımızın yanındayız’

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) KHK ile getirilen “Tek tip elbise” uygulamasına karşı Galatasaray Lisesi önünde eylem yaptı. “Suçlu değil devrimciyiz, tek tip elbise giymeyeceğiz” pankartının açıldığı eylemde konuşan Naime Emlik, geçmiş yıllarda tutsakların bu politikaya karşı büyük bedeller ödeyerek kendilerini halka siper ettiklerini ifade etti. Emlik, “Özgür tutsaklar faşizme hiçbir zaman boyun eğmeyecekler. Bizler de direnen evlatlarımızın yanındayız, onlarla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

İSTANBUL-ADANA / MA

İlişkili İçerik