Tutuklu öğrenciler için eylem

HDK İstanbul Gençlik Meclisi, yeni yıla girerken tutuklu öğrencilerin durumuna dikkat çekmek için eylem yaptı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Gençlik Meclisi, tutuklu öğrencilerin sayısının her geçen gün artması ve Yargıtay 9. Dairesi’nin Sebahat Tuncel’e verilen cezayı onamasını protesto etmek için Galatarasay Lisesi önünde, “Hırsızlar mecliste öğrenciler hapiste!” pankartı  ve birçok döviz açarak eylem gerçekleştirdi.

Eylem, kitlenin “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük!”, “Sebahat Tuncel onurumuzdur!”, “Gezi tutsakları serbest bırakılsın!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!” ve “Bijî berxwerdana zindana!” sloganları ile başladı.

Sloganlardan sonra İlkcan Yirmibeş konuşma yaptı. Gezi tutsakları ve diğer tüm siyasi tutsakların bırakılması gerektiğini söyleyen Yirmibeş konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Tutsak arkadaşlarımıza selam göndermek için bir araya geldik. Onlarla daha fazla dayanışma içinde olmalıyız. Cezaevlerinde yaşadıkları tecriti ve karşılaştıkları çıplak arama işkencesini daha çok anlatmalıyız."

Yirmibeşin ardından HDK LGBTİ aktivisti Rosi Da konuşma gerçekleştirdi. 21 ay tutuklu kaldığını, tutuklu LGBTİ bireylerinin cezaevlerinde psikolojik hasta muamelesi gördüğünü ve zorla psikiyatriste gönderildiklerini, ayrıca transseksüel olduğu için tek kişilik hücrelerde tutulduklarını ifade etti.

Konuşmalardan sonra HDK Gençlik Üyesi Cihan Erdem basın metnini okudu. 800’e yakın öğrencinin tutuklu olduğunu, Gezi Direnişi ile de iktidarın ne kadar korktuğuna ve yargılamadaki adaletsizliğe dikkat çeken basın metni şu sözlerle devam etti: “Vekilimiz Sebahat Tuncel hakkında bu karar biz gençlere karşı da alınmış bir karardır. Tuncel’den korkan devlet, onu tekrar cezaevlerine göndererek bizlerden, demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesinden kurtulamaz. Her fırsatta attığı tokadı gündeme getirmek isteyenler, yüz binlerce gencin, yoksulun, kadının, emekçinin, devrimcinin, LGBTİ’nin tokadına maruz kalmak istemiyorsa; derhal bu kararın önüne geçmelidir. Yargıtay’ın bu onama kararı aynı zamanda Kürt sorununda ‘çözüm ve barış’ mücadelesine, HDP ve HDK’ye vurulmak istenen bir darbedir.”

Basın metninin okunmasının ardından kitle tutuklu öğrencilere gönderilmek üzere yeni yıl kartları dağıttı ve eylem sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

Kaynak: kizilbayrak.net

İlişkili İçerik