UPOTUDAK'tan Tekirdağ tutuklularına destek

UPOTUDAK'tan tutuklulara destek

Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi, Tekirdağ 1 ve 2 No'lu F Tipi cezaevlerinde kitap sınırlamasına karşı siyasi tutukluların başlattığı açlık grevine destek çağrısı yaptı, talepleri sahiplendiğini bildirdi.

 

Etkin Haber Ajansı / 21 Mart 2013 Perşembe, 20:18

BERLİN- Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK), Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde uygulana kitap sınırlamasına karşı siyasi tutukların başlattığı süresiz açlık grevine duyarlılık çağrısı yaptı.

"Büyük bedeller ödenerek kazanılan haklar, her gün yenileri eklenerek, faşist diktatörlük tarafından gasp ediliyor" denilen açıklamada, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde yürürlüğe konulan uygulamanın insanlık dışı olduğu ve hiçbir hukuki dayanağı bulunmadığı belirtildi.

Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Faşizm sadece cezaevlerindeki katliamlarıyla gündemi meşgul etmiyor, aynı zamanda kitaplara, bilimsel düşüncelere düşman olan faşist diktatörlük, okumayan, sorgulamayan itaatkar ve tekçi insan tipi yaratmaya çalışıyor. Tecrit içinde tecritti yaşayan devrimci ve komünist tutsaklar için kitap gibi önemli olan bir ihtiyacı daha yok etmek istiyorlar. AKP iktidarının politik tutsaklara dönük saldırı, yasakçı ve kafatasçı politikaları F-Tipi hücrelerde faşizmin tüm biçimleriyle, işkence tezgahına dönmüş durumdadır. F-Tipi cezaevlerinde, faşist diktatörlüğün insanlık dışı uygulamalarını nefretle kınıyoruz."

Tutukluların taleplerini hatırlatan Komite, bu talepleri savunduğunu ve her koşulda politik tutukluların yanında olduğunu bildirdi. Komite, tüm demokratik kamuoyunu da tutukluların taleplerini savunmaya çağırdı.

İlişkili İçerik