Veli Ağbaba: Elbistan Cezaevi’nde çıplak arama işkencesi sürüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kahramanmaraş Elbistan E Tipi Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlülerin ziyaretine giden kadın ziyaretçilerin ‘çıplak arama’ şikayetini Meclis gündemine taşıdı.

Veli Ağbaba, Adalet Bakanı Kenan İpek’e, “Bahsi geçen kadınlara dayatılan bu uygulamanın gerekçeleri nedir” diye sordu. Ağbaba, Adalet Bakanı’na şu soruları yöneltti:

“Son 10 yılda bu cezaevinde çıplak arama yapılmak istenen mahkûm/tutuklu yakını sayısı kaçtır? Çıplak aramaya direndiği için hakkında görüş yasağı verilen veya herhangi bir yaptırım uygulanan mahkûm ve tutuklu sayısı kaçtır?

Çıplak arama yapılan kadınların ziyaret ettiği mahkûmlar isnad edilen veya hüküm giydikleri suçun türüne göre mi belirlenmiştir?

Bahsi geçen kadınlara dayatılan bu uygulamanın gerekçeleri nedir? İlgili cezaevinde, ziyaretçi her kadına aynı uygulama dayatılmakta mıdır?

Çıplak aramayı reddeden kadınlara karşı herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Mağdur kadınlara yönelik herhangi bir yaptırım söz konusu mudur?” (Ankara/ZETE)

Kaynak: www.zete.com

İlişkili İçerik