Zeynep Epli cezaevinde bedenini yakarak yaşamına son verdi

1990 Batman Sason doğumlu olan Politik tutsak Zehra Epli, son gelişmeleri protesto için, Gebze Kadın cezaevinde bedenini yakarak yaşamına son verdi.

İstanbul

Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan Zehra Epli kendini banyoda yakarak yaşamına son verdiği iddia edildi. Epli’nin Kürt siyasetçilerin tutuklanmasını ve savaş politikalarını protesto etmek amacıyla kendini yaktığı belirtildi.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden Avukatlar ve İstanbul Tutuklu Aileler ile Dayanışma Derneği Eş Başkanı Arif Yılmaz olay hakkında bilgi almak için cezaevine gitti.

Zehra Epli’nin koğuş arkadaşları cezaevine giden avukatlara Epli’nin "siyasi operasyonları ve hükümetin savaş politikalarını protesto etmek için bedenini ateşe verdiğini" aktardı.

Zehra Epli’nin naaşı otopsi yapılmak üzere İstanbul Yenibosna’da bulunan Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Olayı öğrenen ailesi Zehra Epli’nin cenazesini almak üzere Mersin’den yola çıktı. Zehra Epli’nin cenazesinin Mersin’in Tarsus ilçesinde defnedilecek. Epli’nin Batman Sason doğumlu olduğu ve Sur eylemlerinde gözaltına alınarak tutuklandığı öğrenildi.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

İlişkili İçerik