Yazılar

Celalettin Can’ın denetimli esirliği

Saray Rejimi, basını ele geçirme sürecini tamamladıktan sonra gazetecilik yapmakta inat eden az sayıda gazeteciyi susturmak için harekete geçti. Özgür basın zaten gözaltı, tutuklanma ve hatta öldürülme baskısı altındaydı. Şimdi geldiğimiz süreç ise geçmişte “ana akım medya” denen mecralarda işini namusuyla yapmaya çalışan gazetecilerin “terörist” ilan edilmesine vardı. Özgür basına yapılan ağır baskılar, tutuklamalar sessizlik sarmalında boğulmaya devam ederken, düşman listesine yeni eklenen gazeteciler için sınırlı da olsa tepkiler veriliyor şimdilik.

9 aylık cezaevi raporu yayınlandı: En az 22 tutsak hayatını kaybetti

ÖHD, Amed Barosu ve TUAY-DER’in, hapishane raporunda 2023’te en az 22 tutsağın yaşamını yitirdiği belirtildi ve başvuruların çoğunlukla, ‘sağlık hakkı, tahliyelerin, işkence, kötü muamele ve ayrımcılık’ haklarının ihlalleri alanında yoğunlaştığı belirtildi 

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve Amed Barosu, cezaevlerine ilişkin hazırlanan 9 aylık (Ocak 2023-Eylül 2023) raporu kamuoyu ile paylaştı.

Filistinli şair ve yazar Mosab Abu Toha gözaltına alındı

Mosab Abu Toha, Gazze'deki evinden yazdığı yazılardan birinde şöyle diyordu: "Normalde şiirlerim, öykülerim ve denemelerim üzerinde çalıştığım kütüphaneme gidiyorum. Burada Halil Cibran, Naomi Shihab Nye, Mary Karr ve Mahmud Derviş gibi yazarları okuyarak saatler geçirdim. Her şey tozla kaplanmış."

İHD Mersin Şubesi, mahpusların yaşadığı hak ihlallerini açıkladı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi Hapishane Komisyonu, üç aylık hapishane raporunu dernek binasında bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

Açıklamadan önce İHD Mersin Şube Başkanı Gazi İnci, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne ilişkin konuşma yaptı. Özellikle yoksulluk, savaş ve afet dönemlerinde çocukların ağır hak ihlallerine maruz kaldığına değinen İnci, “Gazze’de 4 bin 506 çocuk, Rojava’da 4 çocuk yaşamını yitirdi, 10 çocuk ise uzuv kaybı yaşadı. Son 10 yılda 22 çocuk zırhlı araç çarpması sonucunda yaşamını yitirdi, 27 çocuk ise yaralandı” dedi.

Tahliyesi 13 aydır engelleniyor: Resul Baltacı 31 yıl 1 aydır hapiste

Düzce Çilimli T Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi mahpus Resul Baltacı’nın tahliyesi, keyfi disiplin cezalarıyla 13 aydır engelleniyor.

Avukatı Lezgin Özalp, müvekkilinin tahliyesinin engellenmesine gerekçe yapılan disiplin cezalarının üst mahkeme tarafından kaldırılmasının hemen ardından, tahliyesinin bu kez yeni disiplin cezalarıyla engellendiğini, cezaevi idaresinin bu hususta kasıtlı davrandığını söyledi.

Hasta mahpus Kasım Karataş’ın tahliyesi neden engelleniyor?

32 yıldır hapishanede tutulan hasta mahpus Kasım Karataş İHD’ye gönderdiği mektubunda, tahliyesinin haksız ve hukuksuz bir şekilde engellendiğini anlattı.
 

Otuz iki yıldır bilfiil cezaevindeyim. 2 Ağustos 2023 tarihinde cezam bitti ve şartlı salıverilmem gerekiyordu.

78’liler Girişimi Adalet Bakanlığı’na seslendi: Celalettin Can’ı serbest bırakın

Celalettin Can, Adli tıp raporuyla da belirlenmiş ciddi sağlık sorunlarına rağmen 75 gündür hapishanede tutuluyor.

Hasta mahpus Celalettin Can’ın serbest bırakılması için İstanbul Beyoğlu’ndaki İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’nin bulunduğu sokağında açıklama yapan 78’liler Girişimi üyeleri,  Adalet Bakanı’na, “Celalettin Can ve tüm mahkûmların denetimli serbestlik ve kazanılmış tüm haklarının kullandırılması için gerekli girişimleri yapın” diye seslendi.

Silivri'de ağır hasta mahpuslara özel diyet verilmiyor... Yurdagül Gümüş ve Ruken Kılıç, yaşadıkları hak ihlallerini ve taleplerini yazdıkları mektuplarda anlattı.

Marmara Kapalı Cezaevinde kalan mahpuslar, kendilerine çıkarılan yemekle özel diyetle beslenmesi gereken ağır hasta tutuklulara aynı yemeklerin verildiğini aktardı.

"Sözlerin İzlerinden,Cennetin Güzelliklerine"– Fotoğraf Sergisi

 
18 Kasım Cumartesi saat 15:30’da İFSAK Lokal’de Adil Okay, Erol Zavar ve Özcan Yaman’ın “Sözlerin İzlerinden,Cennetin Güzelliklerine” sergisinin açılışı yapılacak.
Sergi 18 Kasım – 7 Aralık 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Tahliyeler uyduruk gerekçelerle engelleniyor

Denetimli serbestlikle tahliye zamanı gelmiş arkadaşlarımızın, İdare ve Gözlem Kurulu’nun somut olmayan kopyala-yapıştır gerekçeleri ile infaz süreleri uzatılıyor. Örneğin Hatice Çalıhan arkadaşımızın tahliye günü geldiği halde ‘okuma yazması yok’ gibi gerekçeyle bırakılmadı

Hüseyin Aykol

Yaratıcılık ve Direniş Kitabı Üzerine

12 Eylül Cezaevlerinde Yaratıcılık ve Direniş Kitabı Üzerine Yazarı Namık Kemal Cibaroğlu ile konuştuk

  1. Namık abi, kitabını keyifle okudum her ne kadar konusu hapishane olup senin de dediğin gibi dört bir yanları dramatik durum ve gelişmelerle sarılı olsa da yapılan üretim ve direniş insana güç veriyor. Kendin de eski bir tutsaksın. Yaratıcılık ve hapishane üzerine neler söylemek istersin?

 

Köln 4. Dayanışma Festivali'nde insan haklarından mültecilere pek çok konu tartışıldı

Köln'de Dayanışmanın Sesi Derneği (Stimmen der Solidarität) tarafından organize edilen 4. Dayanışma Festivali (Festival der Solidarität) çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bürgerzentrum Engelshof’ta düzenlenen festival, cuma günü “İçeride-Dışarıda” resim sergisinin açılışıyla başladı.

Özgürlüğün Sesi Mannheim’dan ses oldu

Mannheim Abendakademie ve KültürQuer QuerKültür Rhein-Neckar e.V. Kurumlarının da destekleriyle düzenlenen açılış etkinliğinde, SPD’li Kültür Bilimci ve  Mannheim Belediye Meclis Üyesi Dr. Claudia Schoning-Kalender Türkçe ve Almanca Nazım Hikmet’ten okuduğu şiirler ilgiyle dinlenirken, Sinema ve tiyatrocu aktris Bettina Franke Politik tutsakların şiirlerini Almanca okuyarak beğeni topladı. Okunan şiirlere Müzik Öğretmeni Akın Demircioğlu ve öğrencisi Şiyar Çalık keman ve gitarıyla eşlik etti.

20-21 Ekim'de Köln'de 4.Dayanışma Festivalinde Tutsak Mektupları resim ve karikatürleri sergisi açılacak

Köln ve Yakınlarında yaşayan arkadaşlara davet
Köln'de 4. dayanışma Festivalinde redfotoğraf grubu ile birlikte hazırladığımız İçeride Dışarıda adlı sergiyi açacağız. Kolektifimizden yazar Adil Okay da oturumlarda yer alacak. Ayrıca Kolektifimizin kitaplarını imzalayacak.
 

“İçeride Dışarıda” adlı, 20 Fotoğrafçı ile 30 tutsağı buluşturduğumuz şiddet temalı sergi 28-29 Ekim’de Stutgart'ta

“İçeride Dışarıda” adını verdiğimiz, 20 Fotoğrafçı ile 30 tutsak şair, yazar, ressam ve karikatüristin buluştuğu sergimiz 28-29 Ekim’de Stutgart Tohum Kültür Merkezi’nde açılacaktır.

Sergi hakkında bilgi

 

İÇERİDE DIŞARIDA…

 

Plaza de Mayo Anneleri’nden Cumartesi Anneleri’ne destek

Plaza de Mayo Anneleri, Cumartesi Anneleri’ne gönderdikleri dayanışma mesajında, ‘Adaletsizliğe artık yeter’ dedi

Gözaltında kaybedilen/katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda sürdürmek istedikleri eyleme, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen izin verilmeyen Cumartesi Anneleri’ne Arjantinli Plaza de Mayo Anneleri’nden destek geldi.

TUTSAK YAZAR SEYİT OKTAY YAZDI: İKTİDARA ADIM ADIM ADLI KİTABA DAİR BİRKAÇ SÖZ…

 

FIDEL CASTRO İKTİDARA ADIM ADIM  

ADLI KİTABA DAİR BİRKAÇ SÖZ…

Derleyen Çeviren: Zeynep Türkmen

Yayınevi: Yeni Dönem Yayıncılık

Kısa bir süre önce elime ulaşan Zeynep Türkmen’in derleyip çevirdiği Yeni Dönem Yayıncılık tarafından yayımlanan Fidel Castro’nun “İktidara Adım Adım” adlı kitabını beğenerek okudum.

Kitabın içeriğine dair yorumlarıma geçmeden önce çeviri ve bu işin zorluğu üzerine ne çok emek ve çaba gerektirdiği konusunda birkaç cümle kurmak istiyorum.

Tutsak yazar Ayhan Kavak'tan kitap tanıtımı: “YARGILANAN İMGELER”

“Bir yerlerde ölüler üşüyorsa, başka yerlerde yüreklere ateş düşer. Sessizlik yürek yakar, umutlar üşür” diyen yazarın “Yargılanan İmgeler”ini bir hesaplaşma biçiminde ele almak kabil. Kimlerle hesaplaşma? Zulmetin zulmüyle, hegemonlarla, kemirgen sömürgenlerle, ırkçı-faşizan zihniyetlerle, insanlık ve emek düşmanlarıyla, adaletsizliği yaratan sistem ve daha nice kötülük odaklarıyla hesaplaşmak… Fakat bu da eserin konturlarını ifade etmede yetersiz kalır.”

KİTAP TANITIMI

“YARGILANAN İMGELER”, Hilmi Toy, Usar Yayınları

Sevgili Dostum

Dışarısı dar, sokaklar sıkışık, meydanlar boş. Düşünce dünyası soluk kesici bir sessizliğe batmış. Arkadaşlarımız eksik, neşemiz de. Sanatın ve siyasetin vasatlığı çöktü üzerimize. Şikayet etmek gibi olmasın! İçeride olmanın zorluğunu yaşayan bilir ama buralar da pek havadar değil.