Yazılar

HAPİSHANEDE ŞİİİR SAKINCALIYMIŞ

Şiir sakıncalıymış

Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde bir mahkûm, şair Şükrü Erbaş’a üzerinde şiirlerinin bulunduğu bir kitap göndermek istedi. Ancak cezaevi idaresi, kitabı ‘sakıncalı’ buldu. Bu karara yapılan itirazdan da sonuç çıkmadı.

 

Kocaeli 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde yatan ve ‘Ozan Veli’ mahlasıyla bilinen Resul Sarıgöl’ün, şair Şükrü Erbaş’a göndermek istediği şiir kitabı ‘sakıncalı’ bulundu.

Yüzde 92 ve 94 engelli iki tutuklu kardeşin annesi: Oğullarımı verin, yeter artık

Batman’da farklı tarihlerde tutuklanan Fırat (24) ve Emrah (30) Nebioğlu kardeşler, yaşadıkları ağır sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmiyor. Kardeşlerden Fırat, Batman’da 2015’te tutuklandı ve "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı ve "ateşli silah ve örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 11 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Fırat, sırasıyla Batman, Gümüşhane, Elazığ ve en son Diyarbakır’da bulunan cezaevlerine sevk edildi. Diyarbakır T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Fırat, geçirdiği felç nedeniyle yüzde 92 engelli raporu bulunuyor.

Özgürlüğün Sesi 12 Aralık'ta Balıkesir'de

Sergi hakkında

Uzun yıllardır tutuklu ve hükümlülerle dayanışan, onların içeride zor koşullarda ürettikleri eserleri görünür kılmaya çalışan Görülmüştür Kolektifi ve objektiflerini sosyal sorunlara çevirmeleriyle tanınan fotoğrafçılardan oluşan Redfotoğraf Grubu olarak “Özgürlüğün Sesi” adlı yeni bir proje hazırladık. Bu proje kapsamında bin bir güçlüğü aşarak içlerinde yazar ve şairlerin de yer aldığı 50 Mahpus ile farklı coğrafyalarda yaşayan 50 fotoğrafçının özgürlük imgelerinin buluşmasını sağladık.

ICERIDE DIŞARIDA...şiddet temalı sergi Urfada açıldı

İnsan Hakları Haftası kapsamında cezaevindeki tutukluların yazı ve karikatürleriyle hazırlanan "Şiddet" temalı fotoğraf sergisi, Riha Barosu'nda sergilendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Riha Barosu tarafından düzenlenen İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında Görülmüştür Kolektifi tarafından fotoğraf sergisi açıldı. Cezaevindeki tutukluların şiir ve sözlerinin olduğu, Red fotoğraf ekibi tarafından çekilen ve hikayelenen  " Şiddet" temalı sergi, Baro girişinde sergilendi. Baro'da bulunan sergi 1 hafta boyunca sürecek.

İÇERİDE DIŞARIDA... ŞİDDET TEMALI SERGİMİZ 6 ARALIK'TA URFA'DA AÇILIYOR

“İçeride Dışarıda” adını verdiğimiz, 21 Fotoğrafçı ile 35 tutsak şair, yazar, ressam ve karikatüristin buluştuğu sergimiz 6 Aralık 2022'de saat 17.00 da Urfa Barosu'nda açılacaktır.

 

İÇERİDE DIŞARIDA…

 

“Ana rahmine şarkta düşmüş çocuklar / Lastik ayakkabılarıyla / ‘Korkma sönmez bu şafaklarda’ / 126 Elif / Pamukta öğretmenim / 127 Berivan / Tütünde / 128 Uğur / ‘Meçhul öğrenci anıtında’ / 129 Deniz / hapiste…/ 130 Roza / Göç yollarında / Ya sen niye geldin 131 / Ben üzümcüydüm öğretmenim…”

Sansür Yasası ve dokuz gazeteciyle birlikte tutuklanan kitaplar

 

Sans%c3%bcr1

Sansür Yasası ve dokuz gazeteciyle birlikte tutuklanan kitaplar

O yüzden toplumun hafızasını tüm sansüre rağmen 7’den 70’e kulaktan kulağa aktarılıyor. Bu toplumda her Kürdün ister kendi coğrafyasında ister Batı’da, devletle unutamadığı bir anısı, gerçekliği ve buna karşı bir hafızası vardır. Sansür bu hafızayı silebilecek mi?”

 “Özgürlük sizce nedir?” 

Özgürlüğün Sesi’ Sergisi Ulm’da açıldı

Açıldığı tüm bölgelerde büyük ilgi gören “Özgürlüğün Sesi” sergisi, Yeni Kadın tarafından Almanya’nın bir çok kentinde düzenlenmeye devam ediyor. Serginin Oberhausen, Oberursel, Köln ve Hamburg’tan sonra beşinci durağı Ulm oldu.

Cafer Solgun: İçeriye alışırsanız sol memenin altındaki 'cevahir' kararır

Cafer Solgun, yirmi yıla yakın süren hapishane deneyiminin ardından, "İçeride kendinizi üretmek çabası içinde olmanız, dışarıda süregiden bir hayat olduğu bilincinizi canlı tutar" diyor.

***

DUVAR - Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği'nin Başkanı, yazar Cafer Solgun, son yıllarda yayınlanan iki kitabında, yirmi yıla yakın süren hapishane deneyimini anlatıyor. Solgun, 12 Eylül dönemi ile 90’ların hapishane yaşantısı ve ceza infaz rejimini anlamak ve bugünün hapishane koşullarına bakmak için sorularımızı cevapladı. 

Hamburg’ta ‘Özgürlüğün Sesi’ Sergisi düzenlendi. Sonra aynı sergi Ulm, Nurnberg ve Frankfurt'ta açılacak

Hamburg’ta ‘Özgürlüğün Sesi’ Sergisi düzenlendi

Serginin Oberhausen, Oberursel ve Köln’den sonra dördüncü durağı Hamburg’tu. Sergi 11-19 Kasım tarihleri arasında Almanya’da Ulm, Nürnberg ve Frankfurt olmak üzere 3 kentte daha açılacak.

28 yıllık mahpus yazar ve çizer Ahmet Bilge, Elbistan'dan Antalya Cezaevine sevk edildi

bianet yazarı ve çizer Ahmet Bilge, tutulduğu Elbistan Cezaevinde, “Bakanlıktan özel yetkiyle gelmiş görevlilerce” darp edildiğini anlattı. Bilge’nin el konulan eşyaları arasında, adres defteri de var.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

17 Ekim 2022, Pazartesi 15:26

Kazım Gündoğan sordu, Adil Okay yanıtladı: Görülmüştür Kolektifi neler yapıyor

Hapishanelerde neler oluyor 
Ve görülmüştür kolektifi neler yapıyor..

Programı kaçıran takipçilerimiz aşağıdaki bağlantıdan izleyebilir.

https://cantv.tv/hapishanenin-bellegi-gorulmusturkazim-gundoganin-sundugu-hafiza-defteri-programinin-konugu-yazar-adil-okay-can-tvde/

Tutsakların eserleri Zürih’te

Cezaevindeki tutsaklarla dayanışma amacıyla kurulan Tigris Euphrat Derneği, siyasi tutsakların eserlerinin sergilendiği bir etkinlik düzenliyor. İsviçre’nin Zürih kentinde Katalanlara ait Punto d`Incontro Kültür Derneği’nde düzenlenen sergi 3 Kasım’a kadar açık olacak.

Özgürlüğün Sesi... 28- 29 Ekim'de Oberursel'de

Bu sergiyi ortaya çıkaran süreç 2015 yılında Görülmüştür Kolektifi’nin düzenlediği “Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu?” kampanyasıyla başladı. Görülmüştür’den yazar Adil Okay, Redfotoğraf grubundan Özcan Yaman’la bir araya gelerek içeri ile dışarıyı buluşturan fotoğraf temelli bir proje geliştirdiler. Bu çalışmanın amacı içeridekilere moral vermekten çok, dışarısı ve içerisi arasındaki politik sürekliliği göstermek. İçeridekilerin hürriyet mücadelesinin dışarıdakilere gündelik hayatlarında yaşadıkları “denetimli serbestliği” hatırlatmış olması. Bir not düşmek isterim.

Hapishane kapılarında büyüyen çocuklar... Ben Çıkana Kadar Büyüme E mi...

"Çocuklar, hapishane yollarında, kapılarında, görüşlerinde, hasretlerinde ve mektuplarında büyüyorlar. Tarih bunu yazacak ki, bu çocuklar büyüdükleri kapıyı, unutulacak bir anı haline getirebilecekler."

T tipinden kalabalık gelir, mahpusların sesi; F Tipi’nden üç kişilik, ağırlaştırılmış müebbetlikseniz tek bir ses…

  Sahi, kim bu yazarlar? Dertleri ne? Neden yazıyorlar? Nasıl yazıyorlar? “Hapishane edebiyatı” deyip bir kenara atılacak eserler mi üretiyorlar? Takdir sizin değerli okurlar.

Serdar Koç. E Tipi Hapishane. Elbistan/K. MARAŞ

***

Firari Yazılar hakkında...

 

Özgürlüğün Sesi Köln'de açılıyor

Köln ve yakınlarında yaşayan arkadaşlara davet.
22 ve 23 Ekim'de sergimizin açılışında ve panelde buluşmak söyleşmek dilegiyle...

Bizi davet eden ve emegi geçen kurumlara teşekkür ediyoruz.
Ayrıntılı bilgiler afişlerdedir .

Sergi hakkında bilgi:
Sergiyi, uzun yıllardır tutuklu ve hükümlülerle dayanışan, onların içeride zor koşullarda ürettikleri eserleri görünür kılmaya çalışan Görülmüştür Kolektifi ve objektiflerini sosyal sorunlara çevirmeleriyle tanınan fotoğrafçılardan oluşan Redfotoğraf Grubu gerçekleştiriyor.

Nedim Türfent'in yazıları kitaplaştırıldı... "Über Mauern"... Duvarların Üzerinden...

Tutsak gazeteci Nedim Türfent’in yazıları ve şiirleri "Über Mauern" (Duvarların Üzerinden) adıyla kitaplaştırıldı. Kitabı yayına hazırlayan Cornelia Rohr, Nedim’le yolculuklarının mektuplaşmayla başladığını belirterek, "Nedim’in sözlerinin duvarlara rağmen yayılmasını sağlamak istedik" diyor.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

İçeriden dışarıya sergi: Tutsakların bitmek bilmeyen üretimi…

Cezaevlerindeki sanatçıların kadına, çocuğa, emekçiye, mülteciye, tabiata ve hayvana uygulanan şiddet ile bu şiddete karşı direniş üzerine düşüncelerini ifade ettikleri çalışmalardan oluşan “İçeride / Dışarıda” sergisi, tutsakların bitmek bilmeyen üretimlerini sunuyor.