Gazete Karınca

Cezaevlerinde açlık grevleri: Sayı 313 oldu, ‘ilk gruptakiler kritik aşamaya yaklaşıyor’

HABER MERKEZİ – Açlık Grevleri Takip Platformu, cezaevlerinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutukların sayısının 313’e yükseldiğini açıkladı. Açlık grevindeki 41 kişilik birinci grubun ise eylemlerinin 58’inci gününde olduğu belirtilerek, “mahpusların sağlık durumları gelinen gün itibariyle kritik aşamaya yaklaşmaktadır” denildi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 100’üncü güne yaklaşıyor. Güven tam 96 gündür açlık grevinde.

Sanatçı Zehra Doğan da aralarında: 20 kadın tutuklu istekleri dışında Tarsus’a sevk edildi

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan aralarında gazeteci ressam Zehra Doğan’ın da olduğu 20 kadın, Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne istekleri dışında sevk edildi.

 

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 20 kadın tutuklu, Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne istekleri dışında sevk edildi.

Adı sık sık hak ihlalleriyle anılan Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen kadınların arasında gazeteci ressam Zehra Doğan da bulunuyor.

Korsakoff hastası tutuklu Kemal Özelmalı 23 açlık grevinde

Adana Kürkçüler Cezaevi’nde tutuklu bulunan Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı, tahliye edilme talebiyle 23 gündür açlık grevinde. Özelmalı’nın durumunun gün geçtikçe ağırlaştığı belirtiliyor.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde toplamda 30 yılı aşkındır süredir tutuklu bulunan Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı’nın tahliye talebiyle 23 gündür açlık grevi eyleminde olduğu aktarıldı.

Wernicke Korsakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi Üyesi Bekir Sıtkı Keçeci, Özelmalı’nın bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Tutuklanan Hatice Göz için Kampüs Cadıları’ndan açıklama: Özgürlük mücadelemiz sürecek

Kampüs Cadıları ve Mor Dayanışma, dün tutuklanan feminist Hatice Göz için bir açıklama yaptı. Göz’ün kadına yönelik baskıların bir sonucu olarak tutuklandığı vurgulanan açıklama, “Özgürlük mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu yüzden rehin tutulan kız kardeşimizin, Hatice’nin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” denildi.

 

Ankara’da 11 Eylül sabahı polis tarafından evine yapılan baskınla gözaltına alınan Hatice Göz, dün (20 Eylül) çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Kampüs Cadıları, üyeleri Göz’ün tutuklanmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Şırnak Cezaevi’nde tutuklular ve yakınları gardiyanlar tarafından darp edildi

Şırnak Cezaevi’ndeki görüş sırasında tutuklular ve yakınları gardiyanlar tarafından darp edildi. HDP Milletvekili Hasan Özgüneş de cezaevi müdür yardımcısının olayı doğruladığını aktardı.

 

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bugün yapılan açık görüş sırasında tutuklular ve kendilerini ziyaret eden yakınları gardiyanlar tarafından darp edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın (MA) haberine göre görüş bittikten sonra tutuklu yakınlarından bazıları zılgıt çekti.

Bunun üzerine zafer işareti yapan Ayaz Avşar adlı tutuklu, gardiyanlar tarafından darp edildi.

Tüm çağrılara rağmen serbest bırakılmayan hasta tutuklu Özdal’ın bilinci tamamen kapandı

Ankara Numune Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tutulan hasta tutuklu Koçer Özdal’ın bilincinin tamamen kapandığı duyuruldu.

Hasta tutuklu Koçer Özdal, 13 Ağustos 2018 tarihinden bu yana Ankara Numune Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde bulunuyor.

19 Temmuz’da Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edilen ve 13 Ağustos’a kadar ise hastanenin mahkum koğuşunda kaldığı belirtilen Özdal Özdal’ın bilincinin tamamen kapandığı aktarıldı.

Tutuklu gazetecilerin Kürtçe kitap talebine ‘çeviri bedeli’ engeli

HABER MERKEZİ – Elazığ Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteciler Mehmet Güleş ile İdris Yılmaz, psikolojik tacize maruz kaldıklarını belirtti. Gazeteciler, Kürtçe kitap taleplerinin ise ‘çeviri bedeli’ istenerek engellendiğini kaydetti.

 

Elazığ Yüksek Güvenlikli 1 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteciler Mehmet Güleş ile İdris Yılmaz, cezaevinde psikolojik tacize maruz kaldıklarını, mektuplaşmalarının engellendiğini ve Kürtçe kitapların kendilerine verilmediğini söyledi.

Zehra Doğan: Ben yapıyorum onlar imha ediyor, cezaevinde yaptığım şey performans sanatı

Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’la konuştuk. Tutulduğu cezaevinden avukatı aracılığıyla sorularımızı yanıtlayan Doğan, cezaevi idaresinin yaptığı 20 resme el koyarak imha ettiği bilgisini paylaşırken, eserin kalıcılığından çok onu yapma aşamasına dikkat çekti: “Bir performans sanatı gerçekleştiriyorum, böylelikle ben yapıyorum onlar da el koyuyor, imha ediyor.”


Röportaj: Neğşirvan Güner

İran'da İdama mahkum edilen politik tutsak Panahi için Ruhani’ye mektup

İHD’liler, Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin idamının durdurulmasına ilişkin yazdıkları mektubu, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye ulaştırmak üzere İran Konsolosluğu’na verdi.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, İran rejiminin hakkında idam kararı verdiği Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin yaşam hakkını savunmak ve idam cezasının durdurulması talebiyle Cağaloğlu’nda bulunan İran Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı.