Zuhal Sürücü

Siyasi Mahpuslardan Gelen Başsağlığı Mesajları Depremzedelere Mektuplar

“6 Şubat günü yaşanan trajedi büyük canlar aldı, can yaktı. Biz geride kalanları yarım yamalak bıraktı... Biliyoruz; ölenler, canlarımız kötü, çirkin bir zihniyetin enkazı altında öldüler... Bu daha fazla acı veriyor, öfkelendiriyor. Acının paylaşarak hafiflemediğini bilsem de acınızı yürekten paylaşıyorum. Bir kardeşiniz, arkadaşınız olarak yanınızdayım.

Aynur EPLİ. Kadın Kapalı Hapishanesi A-8 . Aliağa/İZMİR

***

"Tutsaklığın zor geldiği günler bu günler… Sadece yüreklerimizi yollayabilmenin aczi…"

Hocam,

6 Şubat günü, kentlerimizi yıkan deprem felaketi ile uyandığımızdan beri, hepimiz aynı duygudayız; hepimiz bir enkazın başında bir canı kurtarmanın telaşında, ekmeğini suyunu paylaşmanın, bir acıyı, bir yarayı sarmanın, umudun, öfkenin, sevginin hüznün içindeyiz.

Biz sevdiklerimizden acı haberler aldık. Ama almasaydık da daha azını hissetmezdik, şimdi hissettiklerimizin. İşçi ve emekçi halklarımızın yaşadığı bu yıkım, bu kıyım yüreğimizi yaktı geçti.

“Olmasın bunlardan hiçbiri

Makasa uyansın”

Tutsak karikatürist Zuhal Sürücü anlatıyor

“tüm kitaplarımız, defterlerimiz, radyolarımız, masa, sandalye ve ders kitaplarımız, tüm kırtasiye malzememiz, fotoğraf ve mektuplarımız… tek bir boş kağıt parçası kalmayacak denli poşetlere doldurulurken geçen, arada uçuşan kelimeler cümleler… İdarenin bu yaklaşımını protesto ettiğimiz için de koğuştan sürüklenerek hücrelere götürüldük.”

Zuhal SÜRÜCÜ

Kadın Kapalı Hapishane B-6

Bakırköy/İSTANBUL

***

6 Kasım 2022

Merhaba Adil Abi,

"Hayat da bize güzel buluşmalar getiriyor. Bir şarkının sözleri geliyor aklıma, 'dünyayı güzellikler kurtaracak' diyen…"

Merhaba

Sanırım artık yalnızca cezaevlerinde satılıyor bu mektup kağıtları. Ben de bir nostalji olsun dedim.

Yeni yıl kartınızı alalı bir hafta oluyor. Çok teşekkürler! Biz sizin gösterdiğiniz inceliği gösteremedik. Ama sanırım zararın neresinden dönsek kardır.

Ben de bu haftada istediğiniz karikatürleri çizmekle uğraştım. Kadın, çocuk ve göçmenlere uygulanan şiddet üzerine düşündüm. Burada bir “beyin fırtınası”  yapınca pek çok kare çıktı ama onlar sonrasına çizeceğim şeyler artık…