Adli Tıp Kurumu

5 çocuğa işkence sümen altı... Kod adı başkan

Savcılık, Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu 5 çocuğa işkence yaptıkları ileri sürülen dört infaz koruma memuru hakkında açılan soruşturmayı kapattı. Doktor raporlarına rağmen savcılık “yeterli delil” olmadığına karar verdi. Gördükleri şiddeti anlatan çocuklardan biri olan İ.E. cezaevi personeline ‘başkan’ diye hitap edildiği için isimlerini bilmediğini söylemişti.

İki Kolu Olmayan Hasta Tutsağa İşkence

İZMİR (DİHA) - Her iki kolu olmaması nedeniyle ATK tarafından "cezaevinde kalamaz" raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyen hasta tutsak Ergin Aktaş, kaldığı İzmir Menemen R Tipi Cezaevi'ndeki yan hücresine konulan cinsel saldırı suçundan hükümlü eski bir askerin hakaret ve sözlü tacizlerine maruz kaldı. Bu kişinin başka yere götürülmesi için yaptığı başvurular sonuçsuz kalan Aktaş'a, üstüne sütlük bir de cezaevi idaresi tarafından soruşturma açıldı.

Hasta Tutsak Veysel Akkurt Siirt Hapishanesinden Yazdı

"Epilepsi kontrolü için yakın bir zamanda İstanbul'a gideceğim..Tabi her zamanki gibi ATK (Adli Tıp Kurumu) 5.kez alacağım rapora (cezaevinde kalamaz raporuna) rağmen yine kendisine yüklenen misyon çerçevesinde “kalabilir” diyecek.... Ahmet Arif'in de dediği gibi umutsuzluğa düşmek kopuşun, daha doğrusu bitişin adıdır.."

VEYSEL AKKURT

E Tipi Kapalı Cezaevi

SİİRT

İHD: Cezaevleri acı ve dram evleri haline gelmiştir...

Çukurova Bölgesi'nde bulunan cezaevlerinin genel durumuna ilişkin hazırlanan hak ihlali raporunu açıklayan İHD Adana Şubesi Eşbaşkanı İlhan Öngör, savaş konseptinin cezaevlerine yansımasına dikkat çekerek, hasta tutsakların tedavi edilmediğini ve insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını aktardı. Öngör, "Cezaevleri adeta acı ve dram evleri haline gelmiştir" dedi.

İHD'nin Hapishanelere ilişkin yeni raporu

ANKARA- İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishane Komisyonu, hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine ilişkin rapor yayınladı.

Türkiye hapishanelerinin her zaman şiddetin uygulandığı, insanlık dışı işkencelerin yapıldığı, yerler olduğunu, tutsakların yaşam hakkının engellendiğini belirten İHD, AKP hükümetinin iktidara geldiği günlerde hapishanelerde bulunan tutuklu sayısının 50 binlerde seyrettiğini, bugün ise bu sayının 180 binleri bulduğunu kaydetti.