Tutsağın cenazesinde yasak silsilesi: İmam cenazeyi yıkamadı, araç verilmedi!

 

Şüpheli şekilde yaşamını yitiren tutsak Mehmet Sevinç’in cenazesi için imam, dini vecibelerini “yasak” gerekçesiyle yerine getirmedi. Aileye cenaze aracı verilmezken cenazeye gelen yurttaşların araçlarına da trafik cezası kesildi. 
 
Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve 3 Nisan günü şüpheli şekilde geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren tutsak Mehmet Sevinç’in (63) cenazesi, İzmir Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) otopsi işlemleri bittikten sonra dün ailesine teslim edildi. Aile, Adnan Menderes Havaalanı’ndan kargo uçağıyla cenazeyi Sabiha Gökçen Havaalanı’na getirdi.
 
 
Aileye tehdit
 
Dün gece Kocaeli’nin Darıca ilçesine bağlı Piri Reis Mahallesi'nde bulunan Piri Reis Camisi’nin morguna getirilen cenazenin bugün kılınacak öğlen namazının ardından Darıca Nene Hatun Mezarlığı’nda defnedilmesi planlandı.Fakat cenazeyi Darıca’ya getirirken ilçe girişinde ailenin önünü kesen polis, aileye slogan atmadan gitmelerini söyleyerek tehdit etti.
 
İmam cenazeyi yıkamadı, araç verilmedi!
 
Bunun üzerine cenazeyi camiye getiren aileye bir baskıda burada gerçekleştirildi. Piri Reis Cami imamı cenazeyi yıkamalarının yasak olduğunu söyleyerek cenazenin dini vecibelerini yapmayı kabul etmedi. Aile kendi çabalarıyla bir imam bularak cenazenin dini vecibelerini yerine getirdi. Yine aileye cenaze aracı da verilmedi. Cenaze aracını da aile kendi imkanları ile buldu.
 
Cenaze için gelen araçlara para cezası
 
Cenazeye yönelik engellemeler bunlarla da sınırlı kalmadı. Trafik polisleri, cenaze törenine katılmak için gelen yurttaşların cami bahçesi etrafında araçlarını park ettikleri gerekçesiyle para cezası kesti.
 
Gazeteciler engellendi
 
Cenazeyi takip etmek için camiye giden Jinnews ve Mezopotamya Ajansı muhabirleri de engellenmeye çalışıldı. Gazetecileri ablukaya alan polis, kimlik kontrolü ve ince arama yaparak gazetecilere sözlü ve fiziki şiddet uyguladı. Gazetecilere haber takibi yaptırmayacağını söyleyerek tehdit eden polis, gazetecileri alandan uzaklaştırdı. Polisler ayrıca, haber değeri taşıyan bir durumun olmadığını öne sürerek gazetecilerin çalışmalarını engelledi. 
 
Cenaze defnedilmek için yola çıkarıldı
 
Öte yandan öğlen namazına müteakip kılınan namazın ardından cenaze Darıca Nene Hatun Mezarlığı’na defnedilmek üzere yola çıkarıldı. Bu sırada aile ağıtlar yaktı. 
 
izlemek için bağlantı:
https://youtu.be/SuDbuR37xsI

İlişkili İçerik