205 kişilik hapishanede bin 428 disiplin cezası

 

 

205 çocuğun bulunduğu Sincan Çocuk Cezaevi’nde bir yılda bin 428 disiplin cezası verildi. Cezaevinde kamera bulunmayan alanlarda şiddet olaylarının yaşandığı belirtildi. Kamera takılması için ise bütçe olmadığı kaydedildi. 

İsmail ARI

Çocuklara uygulanan şiddet olaylarıyla gündeme gelen Sincan Çocuk Cezaevi yönetimi, bir yılda toplam bin 428 disiplin cezası verdi. Cezaevinde dair Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun (TİHEK) raporunda çarpıcı tespitler yer aldı. Raporda cezaevinde 228 kamera bulunmasına karşın kamera bulunmayan alanlar ve kör noktalar olduğu ifade edildi. Masraflı olduğu için yeni kameralar takılmadığının bildirilmesi ise dikkat çekti. Şiddet olaylarının kamera bulunmayan alanlarda yaşandığı aktarılan raporda, şöyle denildi: “Ceza infaz kurumu idaresi tarafından da ünite içerisindeki kavga ve şiddet olaylarında bu alanların kör nokta olması sebebiyle seçildiği ifade edilmiştir. Ancak bu alanlara kamera taktırılmasının oldukça masraflı olacağı, bu konuda Adalet Bakanlığı’ndan maddi desteğe ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir.”

Cezaevinde kalan çocuklara bir yıl içinde kavga etme, kasten yaralama, cinsel istismar, bağımlılık yapıcı madde getirme, sorumluluklarını yerine getirmeme, çevreye veya kurum malına zarar verme gibi nedenlerden tutanak düzenlendiği kaydedildi. Raporda olaylara neden olduğu iddia edilen çocuklara bin 428 kez ceza verildiği de belirtildi. Rapora göre, çocuklara ‘uyarma, odaya kapatma, onarma, zararı tazmin ettirme, bazı etkinliklerden men, hücreye koyma ve kınama’ cezaları verildi. Cezaevinde yaşanan olaylardan adli makamlara bildirilenlerin sayısı da 190 oldu. Cezaevi müdürünün talimatıyla,‘intihara teşebbüs, kendilerine zarar verme, öfke kontrolünde zorlanma, taşkın ve saldırgan hareketler sergileme’ nedenleriyle son bir yıl içerisinde 27 çocuk da müşahede odasına alındı. 

Kaynak : Birgün 

İlişkili İçerik