23 tutuklu aynı odada tutuluyor

Müebbet hapis cezası nedeniyle 29 yıldır tutuklu bulunan Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki Kasım Karataş, kızıyla yaptığı görüşmede, koronavirüs salgınına rağmen 23 kişinin aynı odada kaldığını paylaştı.  

Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Kasım Karataş, kızıyla yaptığı telefon görüşmesinde koronavirüs (Kovid-19) salgını tehdidi altında olan cezaevinde yaşadıkları sorunları paylaştı. “Örgüt üyesi olmak” ve “Silahlı eylem yapmak” iddialarıyla yargılandığı davada hakkında müebbet hapis cezası verilen ve 29 yıldır cezaevinde tutulan Karataş, cezaevinde boş odaların bulunmasına rağmen bir odada 23 kişinin tutulduğunu aktardı. 

 

YERDE YATANLAR VAR

 

Babasının bulunduğu odada toplam 23 kişinin olduğunu belirten Gülistan Karataş, babasının yeterli ranza olmadığı, çok sayıda tutuklunun yerde yattığını söylediğine değindi. Karataş, babasının cezaevinde boş odaların bulunduğuna söylediğine dikkati çekerek, "Babam bu konu hakkında muhatap bulamadıklarını ve cezaevi personelinin kendilerine ‘Bizim yetkimiz yok’ dediklerini söyledi. Babam 3 hafta önce bir kişinin koronavirüs salgını şüphesi ile hastaneye kaldırıldığını, bir hafta hastanede kaldıktan sonra tekrar cezaevine getirilerek, hücrede karantinaya alındığını söyledi” sözleriyle yaptığı görüşmeyi paylaştı. 

 

CEZASI BİTEN TAHLİYE EDİLMİYOR

 

Babasının ayrıca cezası bitip tahliye olması gereken 2 kişinin de disiplin cezaları öne sürülerek bırakılmadıklarını aktardığını kaydeden Karataş, “Bu durumun disiplin cezası ile alakasının olmadığını söyledi. Biz aileler olarak şunu sormak istiyoruz. Hükümet yetkilileri televizyonlarda sosyal mesafe diyerek insanları uyarırken, neden hala cezaevlerinde 23 kişi bir oda da kalıyor” diye sordu.  

 

YÖNETİM CEVAPSIZ

 

Söz konusu iddialara ilişkin aradığımız cezaevinde telefonu açan bir personel, cezaevi yönetiminden görüşeceğimiz kimsenin olmadığını, yine temizlik malzemelerinin herkese dağıtıldığını ve daha fazla açıklama yapamayacaklarını söyledi.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı 

İlişkili İçerik