23 Yıldır tutsak olan RESUL BALTACI'nın "Soma" için yazdıkları

SOMA VE KATLİAM

Soma’daki işçi katliamı, aslında bir kere daha ülkemizde insan hayatına verilen değerin ne kadar az olduğunun göstergesidir. Bir kez daha şahit olduk ki: Bu ülkede yönetim düzeyinde sorumluluk kültürü ve hukuku oluşmamıştır. Bu işçi katliamı ilk değil ülkemizde, onlarca örneği var. İktidarın bu tür cinayet ve katliamlara kaza, kader veya terör diyor ve işin içinden çıkıyor. Uludere’de sivil ve kürt çocuklara yönelik katliam sonuçları ortada.

K. Marx hukuk üzerine sistematik bir bilimsel inceleme yazmamış. Yine de iki noktaya dikkat çekmiş. Biri hukuk sistemi burjuva devletinin parçası olduğu için sınıf baskısının araçlarından birisidir. İki, bir dönemin egemen düşünceleri egemen sınıfın düşünceleridir. Devletin doğuşuyla hukukun doğuşu arasında bir göbek bağı var. Afyon da “cephanelik patlıyor 25 asker ölüyor” adı kaza. Helikopter düşüyor askerler ölüyor, kaza diyorlar. Soma da yüzlerlerce işçi ölüyor yine iktidar “kaza, kader” diyor. Bu satırlara eklenebilecek onlarca başka “kazalar” var.

Nerde bir ihmal bir iktidar zayıflığı olursa hemen kaza diyor ve işin içinden çıkıyorlar ya da terör diyorlar. Katliam demiyorlar ihmalkarlık, sorumsuzluk demiyorlar. Çünkü katliam ve ihmalkarlık tedbirsizlik deseler bedeli var, istifası var ve topluma hesap vermesi var. Sözlükte kazayı şu şekilde tanımlıyor. Kaza: Can veya mal kaybına, zararına sebep olan kötü olay ya da vaktinde kılınmayan namazı, tutulmayan orucu sonradan dini kurallara uygun olarak yerine getirmedir. Buna kaza namazı diyorlar. İktidar, "Bu kader, kaderinize razı olun. Para lazımsa verelim." diyor. Aslında bu yaşananların  katliam ve bir insanlık suçu olduğunu onlarda iyi biliyorlar. Fakat işlerine gelmiyor.Kapitalist zihniyet her şeyi metalaştırmış ve parayı bütün değerin yerine koymuşlar.

Gerçeği gizleyenlere yeter demek gerekiyor. Onların bütün maskelerini kaldırma ve toplumsal bir duruş ortaya koyma zamanı gelmiştir. Toplumsal duruş ve toplumsal gerçeklik adalet ve insanlık vicdanı onların bütün örtülerini kaldıracak güçtedir. 

Bir daha katliamlar olmaması için gece-gündüz örgütlü bir şekilde mücadele etmek, zalime dur demek insani bir sorumluluktur. Katliamda can veren işçi ailelerinin, dostlarının ve işçi sınıfının başı sağolsun!!  

Resul Baltacı

2 Nolu T Tipi kapalı cezaevi

B-9 Şakran/Aliağa

İZMİR

 

İlişkili İçerik