23 Yıldır tutsak olan Selvi Kalen baskıları ve öğrenim hakkının elinden alındığını anlatıyor

"Takip ettiğim kadarıyla dışarısı da çok iç açıcı değil! KHK ile açık öğretimden Sosyologi bölümünü bitirmeme son iki dersim kalmıştı. Sınav hakkım elimden alındı. Gereken her yere eğitim hakkım için başvurdum. Anayasa mahkemesine bireysel başvuru nasıl yapılıyor, bir formu vs. var mı? Anayasa mahkemesi için para isteniyor mu? İsteniyor ise ne kadar? Buna göre hazırlıklı olmam lazım. Yine AİHM-AYM gibi yerlere bireysel başvuruyu nasıl yapmam gerekiyor, bunun için bir ödeme gerekiyor mu? AİHM ve AYM posta adresleri elimde yok!"

Selvi Kalen

Kadın Kapalı Cezaevi  C-13

Şakran/Aliağa /İzmir

***

4 Eylül 2017

Merhaba Adil Hocam

Merhaba Özgür İnsanlar

Canlılara karşı (köyde büyüdüğüm içinde olabilir) hep bir hassasiyetim vardı ama bir muhabbet kuşuna 2-3 yıl bakıp onunla yaşadıktan sonra hayatımda çok şey değişti. Bütün canlılarla empati kurmayı öğrendim. Şu daracık yerde hepsini düşünüyorum! Ne yer, ne içerler, ne onları rahatsız eder ya da mutlu! Onlar için ne yapabilirim.

Her defasında özgür yüreğinizden bir şeylere emek vererek yapıp zarflara koyduğunuz kedi, kelebek, uğur böceği vd. kartlarınız benim için çok anlamlı. Ellerine yüreğinize sağlık. Uğur böcekleri herkes gibi bende de o uğurlu olma tılsımını yer edinmiş. Hep kırmızı ve siyah benekli biliyoruz. Ama bilmiyorum, bulunduğu ekosistemin renkte bir etkisi var mıdır? Ben sarı renk ve siyah benekleriyle Kırşehir cezaevinin havalandırmasında karşılaşmıştım. Bir de özgür günlerimde (bundan 24 yıl önce) Maraş/Göksun'da bir tepe vardı. Tepenin etekleri orman ama zirvesi kayalıktı. O tepeden zirve kayalık kısmına uğur böcekleri adımını atacak yer bulamayacağınız şekilde yığılılardı. Ve yoğun hareket halinde olurlardı. Onlara zarar vermeden yüzbinlerce uğur böceğini saatlerce izler, uğurlu geleceğinin sevinciyle dolar giderdim. O güzel günlerimi de anımsattınız teşekkürler.

"Her Yer Sanat" serginizin davetiye kağıdına yazmışsınız. Bir an elime aldım ve düşündüm ki ben bu sergiye davet edilmişim. Daldım, gittim...:) Bir daha ki sergiye ulaşırım ben de! Derken cezaevinin cilvesi bitmiyor :( Ben TCK'nın 125. maddesinden 94'te yargılanmaya başladım ve 95'te zaten belli olan cezam mahkemeleri fazla zahmete sokmadan ağır hapis 36 yıl verildi. Ve bunun 6 yılı iyi halden düşüyor. Bütün  müddetnamelerinde 15.10.2024 koşullu salıverilme 2030 "hak ederek tahliye" olarak geçiyor. Ama son iki müddetnamede (Gebze'de fark etmemişim, her zamanki müddetnamedir diye) fark var hemde ne fark. Hak ederek tahliye tarihim 2039 olmuş! Oh bol keseden geliyorlar :)! Ve ben buna yargılandığım Malatya ağır cezaya düzeltilmesi yönlü ne kadar yazdıysam gelen yanıt değişmiyor, üstüne birde itirazlarıma "katiyen red" ibaresi eklenerek idarenin bana söylediği 2024 şartlı tahliyen esas olan o değişen bir şey yok. 20 yıl yattıktan sonra tek davadan aldığım ceza ve başka hiç bir davam olmazken ve cezanın 20 yılını infaz etmişim ondan sonra müddetnamemde değişiklik yapıyorlar. Herhalde cezamı az bulmuş olacaklar ki 9 yıl daha ekliyorlar. 9 yıl daha ceza almış olsam 44-45 yıl o zaman ağırlaştırılmış konusunda olur, gider tek hücrede yatardım. En son yaptığım itiraza daha red gelmedi. Ama red geleceği 2x4 tür! Durumu cezaevlerinde sivil toplum inisiyatifinden Ezgi Duman ile de paylaştım. Bilen bir avukat ile görüşmüş. Müddetnamenin düzeltilmesi yönlü yaptığım başvurumu aynen söylemiş. Olmaz ise iç hukuk, tükenince Anayasa Mahkemesi'ne götürebileceğimi belirtmiş. Yıllardan sonra böyle şeylerle uğraşmak aklıma bile gelmezdi. Neymiş, yeni yasaya göre düzenlenmişmiş müddetnamem. Takacak bir şey yokmuş! :( ben 24 yılımdayım yeni yasa ile ne alakam varmış anlamıyorum, anlamak istemeyenlere anlattıklarımda duvara çarpıyor!

Takip ettiğim kadarıyla dışarısıda çok iç açıcı değil! KHK ile açık öğretimden Sosyologi bölümünü bitirmeme son iki dersim kalmıştı. Sınav hakkım elimden alındı. Gereken her yere eğitim hakkım için başvurdum. Anayasa mahkemesine bireysel başvuru nasıl yapılıyor, bir formu vs. var mı? Anayasa mahkemesi için para isteniyor mu? İsteniyor ise ne kadar? Buna göre hazırlıklı olmam lazım. Yine AİHM-AYM gibi yerlere bireysel başvuruyu nasıl yapmam gerekiyor. Bunun için bir ödeme gerekiyor mu? AİHM ve AYM posta adresleri elimde yok!

Diğer yandan oda sistemidir, dingin ortam okur yazar kalan 6 yılımı daha verimli bir şekilde zamanımı değerlendirerek geçiririm düşüncesindeydim. Hiç beklediğim gibi olmadı. :( Ortamlar çok sıkıntılı, oda sistemi adı ama duvarlar kağıt adeta, hep gürültü. Sıkıntılı kişilikler çok! O yüzden empati denen bir şeyde yok. Sorunları çözmeye çalışan bir çabada yok. Kendimi korumaya, kabuğuma çekilmekten öte yol kalmıyor! Bizim gibilerinde tek yapabildiği kendini korumaya çalışmak, onu da başardığı kadar. Bilmiyorum çok mu uç bulacaksınız bakış açımı ama kalemimden dökülen her cümle yaşanmışlığın süzgecinden geçiyor.

Kalan 6-7 yılımı (30 yıl yatıp) dışarıya aileme ve topluma karışmaya kendimi hazırlayarak yoğunlaşmayı burada yapmamın mümkünatı yok görünüyor. Bir kere dışarıya önce aileme yakın daha çok iletişimde olmam gerekiyor. 70 yaş üzeri anne-babam şeker, tansiyon, kolesterol, kalp rahatsızlıkları olan insanlar. Babam beyin ameliyatı geçirdi. Bir şey olsa beni İzmir'den Maraş'a cenazeye bile götüremezler. 4-5 yıldır anne-babamı ve daha uzun yıllar görmediğim abla, kardeşlerim var. Daha tanışmadığım yeğenlerim, kuzenlerim var. Ben ailemi tanıyıp (onlarda beni) onlara karışmadan topluma nasıl karışabilirim, o toplumda ne yapabilirim. Haftada 10 dakikalık telefon görüşü ile ben neye hazırlanabilirim, ne paylaşabilirim. Burada 6 ayı zor ettim. Kayseri'de (aileme yakın) yeni kadın cezaevinin bayramdan sonra açılacağını müdür söyledi. Bakanlık talep ederse senide göndeririz dedi. Bunun üzerine bakanlıkta dahil Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na, cezaevi müdürlüğüne geniş durumumu izah eden dilekçeler yazdım. Bu mektup ile veriyorum Kayseri, Tarsus, Elbistan, İskenderun'dan birine naklimi yapmaları için.

Bundan 2-3 ay önce kitap serbestti. Bize tebliğ edildi. Bir hafta sürdü ya da sürmedi geri kalktı. Bu sürede kitap isteyenlerimizde oldu. Bunun üzerine itiraz ettim ve Karşıyaka infaz ................................................ yeni bir yazı da hangi cezaevinde olduğunu bilmeden Gebze'ye yazdım. Kadın kapalıya mektubum geri geldi. Eğer yerini biliyorsanız bana haber edebilir misiniz, sevinirim.

Hocam uzun yaz demişsiniz de ben yazmaz mıyım! Aslında şu sıkıntılar olmasa güzel şeylerden de bahsederdim elbet! Tabi ki o 32 dişimi gösterdiğim gülüşlerim hala yerini koruyor. Bir yüreğimdeki özümü, birde işte o gülüşlerimi hiç bir yerde bırakmaya niyetim yok!...

Adil hocam normalde 8-10 yılın altına cezası düşen arkadaşlara ........................ cezaevlerine gitme hakkı doğuyor. Yine bundan da daha çok erkek yararlanıyor! :( kalan 6-7 yıl cezam göz önünde bulundurarak benim naklimin Elbistan, Kayseri, Hatay, Tarsus cezaevlerinden birine naklimin yapılmasına yardımcı olabilecek kim olur ise onlar ile mektubu ve bu isteğimi paylaşabilirsiniz. Belki ellerinden bir şeyler gelir ümidiyle... Aileme, içine karışacağım topluma en iyi onlarla daha çok irtibatta, onlara daha yakın olarak hazırlayabilirim kendimi. İzmir bu anlamda çok uzak ve sıkıntılı olmasının bende büyük bir ağırlığı ve psikolojik baskısı mevcut...

Bahardan bu yana anne babamında seslerini duyamıyorum. Köyde oldukları için telefon çekmiyor. Babaannem de annemin yanındaymış. Ama artık çoğu şeyi unutuyormuş! Anneme "senin bir kızın vardı hapiste o daha çıkmadı mı" diye soruyormuş! Annem diyordu. "Kızım eben seni bekliyor, çoğu şeyi hatırlamaz ama seni unutmuyor" demesinden duygulandım. Büyüklerimiz hızlı toprağa kavuşurken sıra diğerlerine geliyor ve benim daha onlarla yaşamam gerekiyor. Yıllardır sen o anaya, babaya özlem büyütüp, hayal kurarak kaldım ayakta, güç aldım onlardan. Onlarla yaşayacağım günlerin, saatlerin umudu beni güçlü kılıyor...

Roman için teşekkürler tekrardan. Elime ulaştığında ya da depoya kaldırıldığında size bilgi vereceğim.

"Bir dokun bir ah işit" gibi oldu galiba mektubum... Kendinize çok iyi bak. Bütün dostlara selam. Sevgili Öykü'ye bolca selam sevgilerimle.

Sağlıkla ve esen kalın.

Selvi Kalen

Kadın Kapalı Cezaevi

C-13

Şakran/Aliağa

İzmir