25 Yıllık Tutsak Sürgüne Dair Yazdı

“Bir insanı sürgüne gönderdin. Tamam, ya sonra? Bir ağacı köklerinden ayırabilirsiniz fakat gündüzü gökyüzünden koparamazsınız. Yarın güneş doğacak. Bizimki de biraz böyledir. Keyiflerine göre sağa sola yolluyorlar. Dışarıdaki en ufak olumsuz bir hava, direk içeriye yansıyor.”

RESUL BALTACI

T Tipi Kapalı Cezaevi A-23   Düzce-BOLU

***

 

Merhaba Sevgili Adil Hoca

Öncelikle sevgi, özlem ve saygılarımı; sana, yeğenim Öykü ve tüm değerli aile fertlerinize gönderiyorum. Dilerim her zamandan daha çok iyi ve morallisinizdir. En son size Siverek’te yazmıştım. Burada bir kart gönderdim.

Biliyorsun ve haberdarsın. Bir insanı sürgüne gönderdin. Tamam, ya sonra? Bir ağacı köklerinden ayırabilirsiniz fakat gündüzü gökyüzünden koparamazsınız. Yarın güneş doğacak. Bizimki de biraz böyledir. Keyiflerine göre sağa sola yolluyorlar. Dışardaki en ufak  olumsuz bir hava, direk içeriye yansıyor. İki aydan fazladır buraya gelmiş bulunmaktayız. Birçok sorun devam ediyor. Onbir gün hücre cezası, yerel elbiselerimize el konuluyor. Aylardır, onur kırıcı aramalardan dolayı bizim hasta arkadaşları hastaneye götürmüyorlar. Askerler, sloganlara bile hakaret ediyorlar, küfür ediyorlar. Birkaç gün önce baş gardiyan, bir sürü gardiyanla birlikte kapı mazgalına geldi. Bize yönelik “siz katilsiniz, allahsızlar” diyerek, isim vererek “hesaplaşacağız” tehditlerinde bulundu. Üç kişilik odalarda yedi-sekiz kişi kalıyoruz; yarın ne olacak, kestirmek zor. Hiçbir sorunumuzu çözmüyorlar. Aylardır tekmilden dolayı telefona çıkamıyoruz. Genelgede lehimize olan kısmı uygulamıyorlar. Ama aleyhimizde olanları uyguluyorlar. Çok kısa ve öz durumumuz budur. Bunları İHD ile paylaşırsan çok çok sevinirim. Aynı sorunları paylaşmak istedim birkaç yerle. Çünkü hakaret, tehdit, keyfi yaklaşımlar var.

Sevgili Adil Hocam; bana gönderdiğin iki dergi ve iki kartı aldım, çok çok teşekkürler. Son kitabın üzerine kısa bir yazı yazdım, gazeteye gönderdim ama Seyit Oktay arkadaşta aynısını yazmış ve yayınlandı. Ben Sibel Hocam’a gönderdim size göndermesi için öneri yaptım. Bu konuda sağolsun Sibel Hocam çok yardımcı oluyor.

Bu arada yanımdaki bütün arkadaşların özel selamı var. Bir de Fikret Karakoç arkadaş, size özel selam söylüyor. Durumu iyidir.

Sevgili yeğenim Öykü nasıldır? Umarım çok iyidir. Derslerinde iyi ve başarılı olduğuna güvenim tamdır. Büyük başarılar diliyorum. Sizlerin de çok yoğun olduğunu biliyorum.

Şimdilik bunları yazıyorum, kendine ve o dost, sıcak yüreğine iyi bak.

Sevgilerimle

Resul Baltacı

Fotoğraf: Engin Çolakoğlu

18.05.2016

İlişkili İçerik