65 yaşındaki kadına çıplak arama ve tehdit: "Dua et ki, başka şeyler yapmıyoruz!"

İÇERİDEN: Başkaca bir işlemin yapılmasına gerek yok!

 

HÜSEYİN AYKOL

 

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerine dair bir rapor, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na gönderilmiş. Söz konusu dilekçeye Hakan Çavuşoğlu imzasıyla gönderilen cevapta şöyle deniliyormuş: "Başvurunuza konu şikayetlerinizle ilgili olarak Şikayet Edilen Kurum tarafından tesis edilen işlemlere ait evrak, başvurunuz ile birlikte komisyonumuza gönderilmiş olup, gönderilen evrak doğrultusunda başkaca işlem yapılmasına yer olmadığı sonucuna varılmıştır!" Valla ben de başka bir diyemeyeceğim. Yoksa bana işlem yapılır yani... 

 

Hilvan'da bulunan Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi'nde kadın mahpuslar da var. İki ayrı koğuşta tutulan kadın mahpuslar birbirini görmesin diye her türlü tedbir alınıyor. Burada hak ihlalleri çıplak arama dayatmasına kadar varıyor. 65 yaşındaki bir anaya yönelik böylesi bir saldırı sonrasında, cezaevi idaresi, "dua et ki, başka şeyler yapmıyoruz!" diyecek kadar ileri gitmiş.

 

Tedavi amacıyla yasal yollardan Türkiye'ye gelen Muhammed Muhammed, bu esnada hakkında açılan iki davadan yargılanmış ve birinden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş. Diğer davası sürmekteyken, bulunduğu Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi'nde avukat görüşmesi olarak çağrıldığı idarede MİT elemanı tarafından sorgulanmaya kalkılmış. Muhammed, buna karşı çıkarak, odasına geri dönmüş.

 

Mardin E Tipi Cezaevi'nde bulunan A. Baki Narman, Abdulah Dal, İlhami Vural, M. Salih Yiğit, Ziver Kino, Özgür Diri, Kamuran Aykal, Muttalip Soran, Erdoğan Aktaş, Yalçın Selim, Kemal Çobanoğlu, Davut Oğuz, İbrahim Taner, Mehmet Kaplan, M. Ali Ağırman, Recep Ergünlü, Yücel Delek, Fikret Yalçınkaya, Halit Kayan, Sidar Bozkurt, Mehmet Çaça, Selahattin Önder, Şükrü Aydoğan, Hasan Demirtaş, Ömer Vire, A.Vahap Gökçen, İzzettin Çiçek, Hamdullah Özkan, Mehmet Çağatay, M. Tahir Başak, İsa Arık, Hamit Enüştekin, Osman Azak, Halim Temel ve Fahrettin Günay, Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiler. Burası yeni açılan bir cezaevi ve içeride olması gereken masa, sandalyeden battaniye ve pikelere kadar pek çok şey yok. Bunların mahpuslara tarafından alınması isteniyor.

 

Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi'nden Celal Beyazkaya ve İlhami Özağar Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiler. Mehmet Emin Sırça ise Eskişehir H Tipi Cezaevi'nden Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi'ne sürgün edildi. Bu arada, Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde sudan gerekçelerle 11 kişiye hücre cezası verilmiş. Dahası disiplin cezası verilen bazı kişilerin tahliyesi geçiktirilmiş; hatta kimilerinin infazları yakılmış.

 

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Beşir Demirağaç, Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan bir arkadaşına faks ile mektup göndermiş. Bir süre sonra geri gelen mektubun üstünde, "cezaevimizde mektup okuma komisyonu yoktur!" yazısı varmış. Gerçekten insaf yani...

 

Burhaniye T Tipi Cezaevi'ndeki dört odada 35 siyasi mahpus var. Dördüncü odadaki beş kadın mahpus, başka cezaevlerine sevk istedi; ancak talepleri kabul edilmiyor. Doktor yok denilerek tedavi istekleri kabul edilmiyor; hastaneye sevk ise, oradaki doktor sayısının azlığı yüzünden yeterli olmuyor.

 

Mesut Şimşek, 17 yaşında hapse girdi. Şu anda 21 yaşında ve Kartal H Tipi Cezaevi'nde bulunuyor. Psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle hastaneye sevk edildi; ancak tedavi edilemediği gibi 1 ay ziyaret yasağı aldı. İnsan hakları kuruluşlarının kendisi ile ilgileneceğini umuyorum.

 

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Faruk Kara'nın İzmir-Kınık'a; Kasım Özdemir'in Manisa-Selendi'ye; Barış Okuducu'nun Mersin-Gülnar'a sevki çıkmış bulunuyor. Arkadaş ve akrabalarının dikkatine. Bu arada, bu cezaevinden Diyarbakır T Tipi Cezaevi'ne sevk istekleri hep reddediliyormuş. Oranın sadece adli mahpuslara ayrıldığı doğru değil. Siyasiler sevk istesinler!

 

10 kişilik odalarda 24 kişi kalınan Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Vedat Çelik, engelli babasının bulunduğu Hatay Kapalı Cezaevi'ne; Engin Ulugana, babası Şevket Ulugana'nın bulunduğu Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'ne ve İdris Özdemir, ailesinin ikamet ettiği Mersin'e yakın Tarsus T Tipi Cezaevi'ne sevkini istiyor ama bir türlü gidemiyor. Bir insanın hiç olmazsa babasının bulunduğu bir cezaevinde kalmasının ne türlü mahsuru olabilir? 10 bin kapasiteli Tarsus T Tipi Cezaevi Kampüsünün en yarısı boş iken; niçin orası dolu denilerek, sevk istemi kabul edilmiyor? Vedat Çelik, Engin Ulugana ve İdris Özdemir sevk istemlerinin yerine getirilmesi konusunda, başta İHD olmak üzere ilgili kurumlardan yardım istiyorlar.

 

TAZİYE: Şakran T Tipi Cezaevi'ndeki siyasi kadın tutuklular, Dersim'in Mazgirt ilçesine bağlı Goman mezrası Teman köyünde 13 Kasım 2018 günü toprağa verilen Kebire Doğan için ailesine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

 

BAŞ SAĞLIĞI: Burhaniye T Tipi Cezaevi'nde bulunan Hüseyin Duman, Cahit Tamur, Eyüp Yaşar, Haki Aygün, Ali Koç, Mehmet Dursun, Menaf Osman, Ahmet Osman, Mehmet Çelik, Kerem Bilen, babası vefat eden Fuat Bor'a başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

 

KİTAP: Bu hafta bana üç kitap ulaştı: Goran Yayınları'ndan Abdullah Çelik'in yazdığı "Toplum Mühendisliği ve Birey"; Sîtav Yayınları'ndan Servet Özkan'ın kaleme aldığı Stêrk isimli Kürtçe şiir kitabı; Ava Yaınları'ndan Mahîr Bagok'un Nîgarên Hebûna Xewnerojkan isimli Kürtçe şiir kitabı... Her üçüne de teşekkür ediyor ve daha nice nice kitaplara diyorum...

 

DUYURU: İHD Ankara Şubesi'nin yeni adresi şöyle:

Fidanlık Mah. Adakale Sk. No:24/16

Çankaya - ANKARA

 

MEKTUBU GELENLER:

---------------------------------

Leyla Teymur - Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi

Reyhan Çomak - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi

Yavuz Soydamal - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

Hüseyin Duman - Burhaniye T Tipi Cezaevi

Kenan Karavil - Burhaniye T Tipi Cezaevi

Burhan Çelik - Ceyhan M Tipi Cezaevi

A.Baki Narman - Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi

Abdullah Kaya - Kalkandere L Tipi Cezaevi

Beşir Demirağaç - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Şükrü Akbaş - Kandıra 2 nolu T Tipi Cezaevi

Mesut Şimşek - Kartal H Tipi Cezaevi

İdris Özdemir - Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi

Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Hafzullah Kaçmaz - Ş.Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi

Celal Beyazkaya - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

M. Emin Oğur - Tokat T Tipi Cezaevi

Servet Özkan - Van T Tipi Cezaevi

 

 

İlişkili İçerik