Ağır hasta Tenzile Acar hücrede ölüme terk edilmeye devam ediliyor!!!

 

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi, C 9 koğuşunda tutuklu bulunan; 02.02.1995, Şırnak doğumlu Tenzile Acar hala tek kişilik tecrit hücresinde ölüme terkedilmeye devam ediliyor. Almanya’da bulunan abisini haftalık  telefon görüşmesiyle 5 Mart’a arayan Tenzile Acar, hala herhangi bir doktor kontrolüne götürülmediği gibi tecrit hücresinden de çıkarılmadığını belirtti.

 

Hem uzaklık, hem de tecritle ölüme terkedilen Tenzile Acar’ın ailesinin bir kısmı mülteci olarak Avrupa ülkelerinde; diğer kısmı ise tutuklu bulunduğu cezaevinden 1648 km uzaktaki Şırnak’ta. Onun için 2 haftada bir olan kapalı görüşe Annesinin gelmesi imkan dahilinde değil. Bunun gibi hakkı olan açık görüş ise tamamen şu anda yasak. Bütün bu olumsuzluklara bir de 2 Şubattan beri Korona bahanesiyle tek kişilik karantina hücresi eklenince, yaşamak için bu duruma daha ne kadar dayanacak sorusunu beraberinde getiriyor.

Bütün Acar ailesi bu çaresizliğin büyük yükü altında ezilirken, Cezaevi sorumluları kendisine ceza içinde ceza uygulamaya devam ediyor. Her sabah tekmil verme amaçlı yapılan sayımda hücrenin kapısına çıkan Tenzile tekrar hücreye girmek istemediği için Cezaevi müdürü tarafından kendisine verilen hücrede kalma durumu uzatılarak, belirsiz bir süreye kadar tekrar ceza verildiğini abisiyle yaptığı telefon görüşmesinde (5.3.21) belirtti. Ailesinin yaşamında kaygı duyduğu Tenzile Acar acaba tecrit karantina hücresinden canlı çıkabilecek mi? Sorusuyla karşı karşıya olup, sorumlulardan bir açıklama, kamuoyundan duyarlılık beklediklerini belirtiyor.

 

Ne olmuştu:

Birçok kronik hastalığı olan tutsak Tenzile Acar, boğazından şiddetli kan geldiği için 2 Şubat 2021’de Askerler eşliğinde hasta haneye götürüldü. Muayene sonrası daha önceki rahatsızlığının tedavi edilmemesinden kaynaklı olarak, Tüberküloz/Verem olduğu  tespiti yenilendi. Ancak bu tespite rağmen aynı zamanda Hepatitiz B hastası da olmasına rağmen hiç bir sağlık ve tedavi tedbiri alınmadığı gibi bir de  tek kişilik hücreye atılmıştı.

 

 

 

 

 

İlişkili İçerik