“aşkın ayetlerini onur kavgasında yazanlar / tanıktırlar özgürlüğün tılsımına / ateşten sözler hissin an düşbazlarıdır sadece”

Şair Kerem Çiftçi, “aşkın ayetlerini onur kavgasında yazanlar / tanıktırlar özgürlüğün tılsımına / ateşten sözler hissin an düşbazlarıdır sadece” dizeleriyle girizgâh yaptığı şiirlerini annesine adıyor.

Ayhan KAVAK 2 Nolu T Tipi Hapishanesi A-17 Tarsus/MERSİN

***

 

“NAR SUYUNA BULANMIŞ DÜŞÜM”

“düşler biriktirdim sana acıdan ırak  / sitem tadında / nar suyundan iz bıraktım gözlerine / ses oldum donuk susuzluğuna / dilimde kalmasın hislerin / vedalar ferman olsa da / soluklansın / kulaklarımda “

dizeleriyle nar suyundan iz bırakan Kerem Çiftçi’nin günyüzüne çıkmayı bilen ilk kitabı “nar suyuna bulanmış düşüm” adıyla Gelawêj Yayınları’ndan çıktı. Günyüzü diyorum ama bir dolu dosyalarının da yayınlanmayı beklediğini bildiğim değerli dostumun, yoldaşımın kitapsızlıktan kitaplı mecraya sıçramasının şiirle gerçekleşmiş olması daha bir sevindirdi beni. Zira en çok şiirler alıp götürür insanı uzak düşler ülkesine, şiirlerdir hep estetik ölçüleri duyumsatan, sarıp sarmalatan. Bu yüzden “nar suyuna bulanmış düşüm” ü okurken alıp başımı gittim duvarsız, sınırsız enginliklerin şiirle çatılmış güzelliklerine...

            Şair Çiftçi, “aşkın ayetlerini onur kavgasında yazanlar / tanıktırlar özgürlüğün tılsımına / ateşten sözler hissin an düşbazlarıdır sadece” dizeleriyle girizgâh yaptığı şiirlerini annesine adar.

            Toplamda 94 şiirden mürekkep kitabın çatılmasında şair, iç dünyasında bir yolculuğa çıkmanın sonucunda, “iç sesini yitirenler ödünç seslerle konuşurlar / ... / kendi özgürlüğümün tarih yazıcısıyım.../” diyerek, şiirsel poetikasında kendiyle hesaplaşmaya tutuşur. Bu hesaplaşma aynı zamanda toplumsal sorunlara çözüm gücü olmayı da içinde barındırır. Kerem Çiftçi, çıktığı şiir yolculuğunun merkezine insanı alarak onu her yönüyle yapı sökümüne uğratır. Janus’un maskesini çağrıştıran bir yönü de var bu durumun. Şiirlerinin konteksindeki ikiyüzlülük, iyicillik ve kötücüllük üzerinden belirginleşirken kanaviçeye işlenen nakış güzelliğiyle dizeler dökülür kaleminden. Bir şiirinde, “...insan hep teğet geçer kendini / ya kendine erken ya da hepten geç / ... / insan en çok keninde insana kırıldı” diyerek insanın kırılganlığına da göndermede bulunur.

Şair Çiftçi’nin şiirlerinde sıkça kullanıp öne çıkan imgeler, aşk, düz, zaman, insan, yaşam, ölüm, özgürlük ve ruh olmakta. Genç eserin aurasını dolduran, adeta yürek dağlayıcı çığlık yankısıdır. Değil mi ki kalbimin dört odası gibi ayrımlanmış coğrafyada hayata merhaba denilmişse ve oralarda vahşet kol geziyorsa bebeler de erken büyür.  Ağıtlarla, acılarla, isyanla, kavgayla ve özgürlüğe susamışlıkla umut harlanır mütemadiyen. Dolayısıyla Çiftçi de “İlksel çığlık” tan dünyanın oluştuğunu hatırlatırcasına dizeleriyle nidaya durur. Şair iflah olmaz bir düşbaz ruha sahiptir. Kışı bahar edecek denli dönüştürücü düşleri umut ve özlemle doludur. O düşler gelecek güzel yarınlara doğru akan nehir çağıldamasını andırır. Yeri gelir kendini yıkar, yeri gelir hırçın hırçın sularıyla önüne katıp götürür tüm kötülükleri. Ve sonunda özgürlük, aydınlıkla kavuşmanın ilmini gösterir bize. Bunların hepsini şiirleriyle gerçekleştirmesini bilir elbet.

Şair Çiftçi şiirsel poetikasıyla ışıtmayı başarırken dizeleri güneşe olan özlemi yakıcı olarak hissettirir. Nitekim kaleminden damlaşan dizelerde şöyle dile gelir:

“...Amara ki Güneş ülkesimim kalp debisi / şah damarı /

Işığında söner kapkaranlık Ehriman’lar sultası.../”

 

Her daim derdi olan şiirler daha bir sarsar insanı. Okuyanın içinde sönmemiş yanardağ uğultusunu açığa vurur ki böylesi şiir çatımları bana hep bunu duyumsatır.

“dertsem/sensem/değsem kalbine/sarhoş/sersem/yakışırsa sevgi/ölüm olsa da güzeldir...” diyen şair, yer yer sade ve çarpıcı imgelerle sarıp sarmalar bizi. Şairliğinin mahareti de bu özellikten gelmektedir.

1918’de hayata gözlerini kapatıp şiirleriyle yaşayan G.Apollinaire eserlerinde hiç bir noktalama işaretini kullanmazdı. Bu tarzda yazma Apollinaire ile başlamıştır. Ondan sonra da bir çok şair Apollinaire’nin izinden yürüyerek noktalama işaretleri kullanmadan şiirler yazmışlardır. Bu yöntemi benimseyenler ucu açık şiirlerin oluşumunu gerçekleştirmişlerdir. Noktalama işaretsiz şiirler hayal dünyasını da kışkırtır. Okur şiirlerin içine çekilerek hayalinde nereye noktalama işareti koyacağını tahayyül eder. Şair Kerem Çiftçi de noktalama işaretsiz metodu şiirlerinde kullanmanın yanı sıra şiirlerini de hep küçük harflerle başlatır. Haliyle şiir deryasına can simitsiz dalmanın keyfini de yaşatır. Yüzme bilmesen de olur. Zira orada yutacağın su değil dizeler olacaktir.

Kitap basımı esnasında Gelawêj yayınevinin editörünün gözünden kaçmış bazı ufak çaplı hatalar da yok değil. İçindekiler sayfasında 95 şiir yekûnu olduğu görülmesine rağmen orada belirtilmiş “imge” adlı şiir yer almamış. Bu yüzden 94 şiirden oluşan bir çalışmadır. İlk kitap basımlarında şairden / yazardan azade öyle basım hatalarına rastlanabiliyor ne yazık ki. Bahsettiğim küçük eksiklikler şiirlerin genel içeriğine fazla etki etmediğinden mevcut basım ceremesini nazar boncuğu mahiyetinde ele alınabilir. İkinci baskıda, düzeltilmesi gereken redaksiyon hataları olarak yayınevi tarafından gözden geçirilmelidir. Şairin dışında gelişen bir durumdur bu.

Peki kimdir Kerem Çiftçi? Tanımayanlar için kısa özgeçmişi şöyledir:

1970 yılında Batman Çarıklı’da (Reşika Rişkota) doğdu. Vicdan ve varoluş serüveninde kimlik, kültür ve içine doğduğu coğrafyanın bilinciyle yoğruldu. Yaşar kaldığı ülkenin politik mücadelesinden etkilenir. Bu mücadele onu cezaevleri ve en sonunda da sürgün hayatıyla tanıştırdı. O bitimsiz özgür yaşam arayışını sürgünde devam ettirenlerdendir. Evli ve 6 çocuklu olan yazar üniversite mezunudur. Aktif olarak bir çok dijital site ve gazetede yazarlık yapmaktadır. Kerem Çiftçi her türlü zorluğa rağmen özgürlüğünü arayan bir akarsu misali yazımsal üretimlerini yetkince yürütmektedir. Nar suyuna bulanmış düşlerinin hakikat eylenilmesi temennisiyle yazarlık yolunda kendisine başarılar dilerim.

Son söz Çiftçi’nin dizeleri olsun:

“...kurşuna dizilirken sevdalar / kanla tekzip edilmiş kadersin / Amed / taklacı güvercinlerin yüreğinden akan / gözyaşlarındır barış / yetim çocuklarının omuzlarında / kalan...”

 

                                                                       Kitabın adı: nar suyuna bulanmış düşüm

                                                                       Yazar : Kerem Çiftçi

                                                                       Gelawêj Yayınları, 1. Baskı. Haziran 2022

 

                                                                       Ayhan KAVAK

2 Nolu T Tipi Hapishanesi A-17

Tarsus/MERSİN

 

İlişkili İçerik