Diyarbakır hapishanesinde 8 gün bilinci kapalı kalan Emine Erol hastaneye götürülmedi

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde 7 tutukluyla birlikte koronavirüse yakalanan Emine Erol, karantina sürecinde 8 gün bilinci kapalı olmasına rağmen hastaneye kaldırılmadığını söyledi.

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde siyasi gerekçelerle tutuklu bulunan Emine Erol ve Feriha Deyiş, 4 Mayıs günü rahatsızlanmaları üzerine Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Test için işlemleri yapılan 2 kadın tutuklu, durumları ağır olmasına rağmen tekrar cezaevine götürüldü. Ertesi gün Erol ve Deyiş’in test sonuçları pozitif çıkmasıyla birlikte aynı koğuşta yer alan 8 kadına daha korona testi yapıldı. Yapılan test neticesinde Erol ve Deyiş’le birlikte aynı koğuşta bulunan 6 kadın tutuklunun korona yakalandıkları öğrenildi. Cezaevinde durumu ağırlaşan Erol ve Deyiş ise karantina bulundukları sırada nefes almakta zorlanmaları sebebiyle iki kez Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak, oksijen tüpüne bağlandı. Yapılan tedavi sonrası iki kadın tutuklu, aynı gün tekrar cezaevine getirilerek karantinaya alındı. 

 

ETKİSİ DEVAM EDİYOR

Tutuklu Emine Erol, önceki gün annesi Ayfer Erol ile telefon üzerinde yaptığı görüşmede, cezaevi koşulları ve karantina kalma süreçlerini anlattı. Tutuklu Erol’un aktarımları şöyle: “Pazartesi (17 Mayıs) günü  15 günlük karantina süresinin son günü olması nedeniyle, tekrar yapılan testler sonucu sekiz kadın arkadaşın test sonuçları negatife dönüştü. Koronadan ben ve Feriha’nın fazla etkilenmesi nedeniyle etkileri halen devam ediyor. Ayakta durmakta zorlandığımız gibi konuşma esnasında da yüksek sesle konuşmakta güçlük çekiyoruz.”

 

8 GÜN SONRA UYANDI

 

Tutuklu Erol, hastalık neticesinde kendisine geldiğinde koğuş arkadaşlarının, sekiz gündür yatalak olduğunu kendisine ilettiğini belirterek, “Uyandığımda başucumda serumlar vardı. 8 gün boyunca bilincim kapalı olmasına rağmen hastaneye götürülmedim” dedi. 

 

YEMEKLER VİTAMİNSİZ

 

Karantina sürecinde koğuşun kapısına bırakılan yemeklerin arkadaşları tarafından alındığını kaydeden Erol, “Cezaevi yemekleri vitamin açısından yetersiz. Kantinden alınacak tüm malzemelerin fiyatı ise normale göre iki kat pahalı. Bu yüzden kantinden de yeterli yiyecek alamıyoruz” diye konuştu.  

 

DİSİPLİN CEZASI

 

Daha önce cezası biten arkadaşlarının tahliye edilmemesi nedeniyle 23 Nisan’da yapılan ses eylemi nedeniyle tüm tutuklular hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını ifade eden Erol, soruşturma sonucunda kendisine iletişim yasağı cezası, diğer bazı tutuklulara ise farklı disiplin cezaları verildiğini söyledi.

 

‘DEVLETİN ZÜLMÜ’

 

Diğer kızı Sarya Erol’un (25) Elbistan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunduğunu aktaran anne Ayfer Erol, “Çocuklarımız haksızlığa karşı çıktıkları için cezaevine gönderiliyor. Devletten talebimiz; çocuklarımızın peşini bırakması. Yeter artık devletten ve zulmünden yorulduk. Tutuklularımız serbest bırakılsın” diye konuştu.  

 

MA / Cengiz Özbasar

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

İlişkili İçerik